Садекова Алія Мустафівна. Аудиторська оцінка ефективності бухгалтерського контролю (на матеріалах підприємств з виробництва машин та устаткування Донецького регіону) : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.
Анотація до роботи:
Садекова А. М. Аудиторська оцінка ефективності бухгалтерського контролю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (виробництво машин та устаткування, виробництво готових металевих виробів, переробка агропромислової продукції харчового та нехарчового призначення). – Одеський державний економічний університет. – Одеса, 2007.
У дисертаційній роботі досліджено проблему організаційного та методичного забезпечення оцінки ефективності бухгалтерського контролю. Критичний аналіз існуючих визначень категорій «якість», «ефективність» і «оцінка» дозволив зробити уточнення понять «ефективність бухгалтерського контролю» та «оцінка ефективності бухгалтерського контролю». Теоретично обґрунтовано і запропоновано критерії оцінки ефективності внутрішнього бухгалтерського контролю. Розроблено концептуальні положення щодо оцінки ефективності бухгалтерського контролю на основі системного підходу.
Розглянуто методичні підходи до розробки внутрішньофірмових стандартів аудиту. Розроблено та запропоновано технологію оцінки ефективності бухгалтерського контролю, яка постала основою для формування змістової частини внутрішньофірмового стандарту «Оцінка ефективності бухгалтерського контролю».
З урахуванням основних положень конструювання моделей розроблена модель методики оцінки бухгалтерського контролю, що включає такі елементи як об'єкт оцінки, джерела інформації для проведення оцінки, мета і зміст процедур оцінки, способи й прийоми оцінки, техніка оцінювання. Побудова моделі методики оцінки бухгалтерського контролю дозволило розробити варіанти оптимального напрямку оцінки з урахуванням мінімізації трудових витрат аудиторів і аудиторського ризику.
У дисертації вирішено важливе науково-практичне завдання щодо дослідження аудиторської оцінки ефективності бухгалтерського контролю та удосконалення її методичного забезпечення, що спрямоване на підвищення ефективності аудиту та зниження його ризику.
За результатами виконаної роботи можна зробити такі висновки:
В основу дослідження дисертантом покладений системний підхід як напрямок у методології наукового пізнання, сутність якого полягає в розумінні об'єктів як систем. З позиції системного підходу встановлено, що бухгалтерський контроль це система, що володіє певними властивостями, які властиві кожній системі. Доведено, що бухгалтерський контроль, з одного боку, можна розглядати як елемент системи внутрішнього контролю і її підсистему, а з іншого боку - як об'єктивно самостійну систему, що включає в себе визначені елементи й принципи функціонування.
Розгляд бухгалтерського контролю, як цілісної системи, що складається з взаємозалежних елементів, дозволив виділити основні елементи внутрішнього бухгалтерського контролю, до яких відносяться об'єкт контролю, суб'єкт контролю, процес контролю і результат процесу контролю.
На основі критичного аналізу існуючих визначень дефініцій «якість» і «ефективність», визначено, що ефективність функціонування підсистеми бухгалтерського контролю виступає інтегрованою ознакою якості підсистеми, а ступінь досконалості його статичного стану визначає сама якість підсистеми. Поняття «ефективність бухгалтерського контролю» це ступінь пристосування або здатність бухгалтерського контролю до досягнення мети загальної системи управління і вирішення конкретних завдань щодо об’єктів контролю у певних умовах. Дефініція «якість бухгалтерського контролю» – це сукупність властивостей та характеристик бухгалтерського контролю, рівень яких формується посадовими особами під час впливу на підконтрольні об’єкти при здійсненні контрольних дій з метою здійснення процесу контролю, тобто формування контрольної інформації.
Розроблено концепцію оцінки бухгалтерського контролю, що включає визначення поняття «оцінка ефективності бухгалтерського контролю», ціль та завдання оцінки ефективності бухгалтерського контролю, основні прийоми й засоби оцінки ефективності бухгалтерського контролю. При розробці концепції реалізовано системний підхід до оцінки підсистеми бухгалтерського контролю. Розробка чіткої концепції оцінки системи бухгалтерського контролю є основою для рішення питань організаційного і методичного забезпечення аудиту.
Удосконалення й раціоналізація регламентів роботи аудиторів, до функціональних обов'язків яких входить комплекс дій відповідно кожного етапу оцінювання стану функціонування підсистеми бухгалтерського контролю дозволило сформувати організаційне забезпечення оцінки ефективності бухгалтерського контролю.
Дослідження інформаційних аспектів процесу оцінки бухгалтерського контролю формує наявність чотирьох етапів: визначення потреб в інформації як особливому ресурсі для проведення оцінки; установлення джерел отримання інформації для її переробки; визначення процедур переробки інформації в процесі оцінки; реалізація результатів оцінки для внесення корективів у стан бухгалтерського контролю. Перші два етапи залежать від змістовної характеристики об'єкта оцінки, тобто внутрішнього бухгалтерського контролю. Третій етап відбиває суть самої оцінки. Четвертий етап оцінки визначає користувачів інформації.
Побудова запропонованої трьохярусної моделі інформаційного забезпечення дозволила в якості джерел інформації процесу оцінки виділити та дослідити наступні блоки: інформація, сформована системою управління підприємства в цілому, велику частину якого складають дані бухгалтерського обліку; інформація, сформована в процесі функціонування бухгалтерського контролю; й інформація, сформована безпосередньо аудиторами в процесі оцінки.
За результатами проведеного дослідження міжнародних стандартів аудиту та практики їх використання зроблено висновок, що технологія оцінки бухгалтерського контролю є сукупністю послідовних взаємопов'язаних аудиторських процедур на кожній стадії з вивчення й оцінки внутрішнього бухгалтерського контролю і визначення впливу результатів оцінки щодо аудиторського ризику на основі відповідного інформаційного забезпечення. Кожна стадія оцінювання ефективності бухгалтерського контролю складається з певних етапів оцінки, на яких детально розкриваються аудиторські процедури.
З урахуванням основних положень конструювання моделей розроблена модель методики оцінки бухгалтерського контролю, що включає такі елементи як об'єкт оцінки, джерела інформації для проведення оцінки, мета і зміст процедур оцінки, способи і прийоми оцінки, техніка оцінки. Побудова моделі методики оцінки бухгалтерського контролю дозволила розробити варіанти оптимального напрямку оцінки з урахуванням мінімізації трудових витрат аудиторів і аудиторського ризику. Як інструментарій оцінки ефективності бухгалтерського контролю запропонована структура анкети тестування, що припускає потрійну градацію рівня ефективності внутрішнього бухгалтерського контролю. Реалізація в аудиторської діяльності запропонованої методики дозволило зменшити витрати часу на проведення аудиту.
Результати дослідження дозволяють певним чином доповнити теоретичні основи аудиту. Використання їх у практичній діяльності аудиторських фірм забезпечить єдність і типізацію методичних основ аудиторської перевірки, що у свою чергу підвищить якість результатів аудиту.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Сухарева Л.О., Садекова А.М. Методологічні засади побудови концепції оцінки якості підсистеми контролю в діяльності бухгалтера / Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського: Сер.: Економічні науки. - Спец. вип. № 4 (32), Частина друга. - Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2006. - С. 139-148. Особистий внесок здобувача - визначення елементів підсистеми бухгалтерського контролю в системі внутрішнього контролю на підприємстві, а також виявлення їх властивостей, які притаманні даної підсистемі. - 0,35 друк. арк.
Садекова А.М. Оцінка та ефективність системи контролю: тлумачення понять // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 13. Том III. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. - С. 298-302.
Сухарева Л.О., Садекова А.М. Сутнісний аналіз категорій «якість» та «ефективність» як основа визначення об’єктів оцінювання стану підсистеми бухгалтерського контролю / Стан і проблеми обліку, контролю і аналізу в умовах транзитивної економіки: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Донецьк, ДонНУЕТ імені Михайла Туган-Барановського, 2007. - С. 31-35. Особистий внесок здобувача - аналіз сутності категорій «якість», «ефективність» стосовно оцінювання стану підсистеми бухгалтерського контролю. – 0,13 друк. арк.
Садекова А.М. Логіка дослідження проблеми оцінки ефективності функціонування підсистеми бухгалтерського контролю в умовах корпоративного управління // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. - Випуск 15, т.III. - С. 220-225.
Садекова А. М.Проблеми формування інформаційного забезпечення аудиторської оцінки підсистеми бухгалтерського контролю // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Вип. 21, т. 3 / Голов. ред. О.О. Шубін. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. - С. 279-287.
Ефименко Л.С., Садекова А.М. Формирование информационного обеспечения процесса оценки подсистемы бухгалтерского контроля на отдельных стадиях аудита // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.) Общ. ред. и предис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. - Донецк: ДонНУ, Том 1, 2003.- Спец. вып.- С. 284-289. Особистий внесок здобувача - визначення взаємозв’язку між елементами інформаційного забезпечення оцінки підсистеми бухгалтерського контролю і етапами проведення аудиту - 0,14 друк. арк.
Публікації в інших виданнях:
Садекова А.М. Оценка функционирования подсистемы бухгалтерского контроля: сущностный анализ // Вчені записки: Науковий журнал: Випуск № 15. - Харків: ХІУ, 2005. - С. 141-145.
Садекова А.М. Эффективность подсистемы бухгалтерского контроля: сущностный анализ // Розвиток соціально - економічних відносин в умовах трансформації економіки України: Матеріали Всеукраїнської науково - практичної конференції студентів та молодих вчених. Том 2, Хмельницький, 2006. - С. 209-211.
Садекова А.М. Системный подход к оценке эффективности системы бухгалтерского контроля // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно - аналітичної системи підприємства. –Харків: НТУ « ХПГ», - 2005. - № 58, т. 2.- С. 66-68.
Садекова А.М. Параметры оценки подсистемы бухгалтерского контроля в среде компьютерной обработки данных // Вчені записки: Науковий журнал: Випуск № 18. - Харків: ХІУ, 2006. - С.115-119.
Садекова А.М. Послідовність визначення тестів при оцінці бухгалтерського контролю // Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку економіки України: Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф.23-24 лист. 2006р.- Т: Терно-граф, 2006. - С. 156-157.
Садекова А.М. Методика определения степени доверия к надежности бухгалтерского контроля на предприятии // Финансы, учет, банки: Сборник научных трудов. Выпуск 12 / Под общ. ред. П. В. Егорова. - Донецк: ДонНУ, Каштан, 2006. - С.100-105.