Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Імунологія


Порошина Тетяна Вікторівна. Асоційовані з фенотипом HLA продукція інтерлейкіну-2 та експресія рецепторів до інтерлейкіну-2 у хворих з алогенною ниркою: дисертація канд. біол. наук: 03.00.09 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Порошина Тетяна Вікторівна. Асоційовані з фенотипом HLA продукція інтерлейкіну-2 та експресія рецепторів до інтерлейкіну-2 у хворих з алогенною ниркою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.09 – імунологія (біологічні науки) - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

У дисертації представлено результати імунологічного обстеження 110 хворих на хронічну ниркову недостатність, 43 з них було проведено алотрансплантацію трупної нирки та контрольна група здорових донорів з 350 осіб.

В результаті проведених досліджень отримано ряд нових даних кількісної характеристики СD3+, СD4+, СD8+, CD16+, CD19+, CD25+, CD3+DR+ клітин при патології, що вивчається.

Обгрунтовано доцільність динамічного визначення продукції IL-2 та рецеторів до IL-2 у хворих після алотрансплантації нирки як додаткових діагностичесних та прогностичних крітеріїв ГРВ аллотрансплантату. Поступове зниження продукції IL-2 у хворих з АТП після операції вказує на ефективність імуносупресивної терапії. Збереження рівня продукції IL-2 після призначення болюсних доз глюкокортикоїдяв є показником ії нееффективності. Результати проведеної роботи свідчать про значний зв’язок імуногенетичних чинників головного комплексу гістосумісності з особливостями продукції інтерлейкіну-2 та експресії рецепторів до інтерлейкіну-2 у хворих на ХНН. Носійство у фенотипі потенційних реципієнтів ізольованих антигенів НLА-DR2 і НLА-А2 та їх сполучень у гаплотипі можна розглядати як фактор ризику гострої реакції відторгнення після алотрансплантації нирки.

1. У хворих з термінальною стадією хронічної ниркової недостатності на тлі зменшення середньої кількості СD4+- клітин встановлені особливості їх функції: у 47 % хворих мало місце зниження, а у 23 % - збільшення продукції IL-2 порівняно з даними здорових осіб.

2. Встановлений асоціативний зв’язок між HLA фенотипом і рівнем продукції IL-2 та експресії рецепторів до IL-2 лімфоцитами периферичної крові хворих на хронічну ниркову недостатність. Присутність у фенотипі хворих на ХНН HLA-DR2 та HLA-А2 антигенів асоційовано з високим рівнем продукції IL-2 та експресії рецепторів до IL-2.

3. Зниження рівня IL-2 на 5-7 добу після пересадки алогенної трупної нирки свідчить про адекватність стандартної імунодепресивної терапії.

4. Збереження продукції IL-2 на доопераційному рівні після призначення пульс-доз глюкокортикоїдів свідчить про неефективність купування гострої реакції відторгнення алотрансплантату нирки.

5. Показники динаміки рівня продукції IL-2 після пересадки нирки являються критеріями прогнозування оберненості гострої реакції відторгнення алотрансплантату нирки та адекватності ії лікування.

6. Динамічне спостереження за рівнем експресії рецепторів до IL-2 на клітинах периферійної крові у хворих під час гострої реакції відторгнення алотрансплантату нирки неінформативне для прогнозу ії оберненості.

7. У реципієнтів в післяопераційному періоді перед клінічною маніфестацією гострої реакції відторгнення алотрансплантату нирки збільшується кількість клітин, які експресують рецептори до IL-2, що може служити критерієм доклінічної діагностики гострої реакції відторгнення алотрансплантату нирки для своєчасної корекції імунодепресивної терапії.

Публікації автора:

1. Драннік Г.М., Луньова А.Г., Порошина Т.В., Баран Є.Я., Дріянська В.Є. Інтерлейкін-2 та інтерлейкін-4 продукуюча активність лімфоцитів периферичної крові у хворих до і після трансплантації нирки // Галицький лікарський вісник. – Т. 6. - № 3. – 1999. - С. 16-17.

2. Драннік Г.М., Дріянська В.Є., Порошина Т.В., Гордієнко С.М., Шалімова Н.В. Фенотипічні особливості лімфоцитів у нефрологічних хворих з хронічною нирковою недостатністю // Імунологія та алергологія. - №4. - 2002. - С. 27-29.

3. Драннік Г.М., ПорошинаТ.В., Луньова Г.Г. Експресія рецепторів до ІЛ-2 на клітинах периферійної крові у хворих з алотрансплантованою ниркой // Проблеми екології та медицини. – 2002. - Том 6, № 5. – С. - .

4. Луньова А.Г., Дранник Г.Н., Калинина Н.А., Дриянская В.Е., Порошина Т.В., Фесенкова В.И. Особенности интерлейкин-2 и интерлейкин-4 продуцирующей активности лимфоцитов периферической крови реципиентов в иммуноадаптации почечного аллотрансплантата // Проблемы екології та медицини. – 2002. - Том 6, № 1- 2. – С. 20-24.

5. Порошина Т.В., Лунева А.Г., Дранник Г.Н., Баран Е.Я., Дриянская В.Е. In vitro продукция интерлейкина-2 (ИЛ-2) лимфоцитами периферической крови больных до и после аллотрансплантации почки // Імунологія та алергологія. – 2000. - №1. - С. 73-76.

6. Дранник Г.Н., Калинина Н.А., Порошина Т.В., Папакина В.С. Метод определения направленности взаимодействия иммуносупрессивных препаратов // Лабораторная диагностика. – 2001. - №4. – С. 47-51.

7. Дранник Г.Н., Калинина Н.А., Порошина Т.В., Зограбьян Р.А., Папакина В.С., Баран Е.Я. Исследование характера взаимодействия сандиммуна неорала с селлсептом in vitro // Імунологія та алергологія. – 2002. - №1. – С. 12-16

8. Драннік Г.М., Луньова Г.Г., Баран Є.Я., Калініна Н.А., Порошина Т.В., Фесенкова В.І, Зограб`ян Р.А Функція Т-лімфоцитів-хелперів І та ІІ типів (Тх1 та Тх2) у механізмі імуноадаптації реципієнтів до ниркового трансплантата // Трансплантологія. – 2002. - Том 3, №2. – С. 85-91.

9. Драннік Г.М., Порошина Т.В., Дріянська В.Є., Калініна Н.А., Лунева Г.Г. Спосіб прогнозу продукції інтерлейкіну-2 та експресії рецепторів до інтерлейкіну-2, що асоційовані з НLА- антигенами у хворих на хронічну ниркову недостатність. Позитивне рішення від 28.11.2002 р. на видачу патенту України на винахід по заявці №2002064746

10. Драннік Г.М., Лунева Г.Г., Баран Є.Я., Калінина Н.А., Порошина Т.В., Фесенкова В.Й. Спосіб діагностики гострої реакції відторгнення ниркового алотрансплантата. Пат. 2001042923(UA) МКИ G 03 В 27/74. Заявл.27.04.2001

11. Баран Є., Дріянська В., Калініна Н., Тхор В., Родіонов Н., Порошина Т., Павленко Е. Розробка індивідуальних підходів до прогнозування та лікування кризи відторгнення ниркового алотрансплаттату : Зб. наук. пр. “Актуальні проблеми клінічної імунології та алергології”. - Львів, 1996. - Випуск І. - №1. – С. 92-93

13. Дранник Г.Н., Баран Е.Я., Гордиенко С.М., Тхор В.А., Порошина Т.В. Интерлейкин-2-зависимое звено иммунитета у больных с хронической почечной недостаточностью перед аллотрансплантацией почки: Сб. наук. тр. “Теоретическая и прикладная медицина”. - Киев, 1995. - №1. – С. 25- 26.

14. Дранник Г.Н., Баран Е.Я., Дріянська В.Є., Калинина Н.А., Порошина Т.В. ІЛ-2 –залежна ланка імунітету у потенційних реципієнтів ниркових алотрансплантатів // Мат. доп. І Укр. зїзду трансплантологів “Сучасні проблеми клінічної та експериментальної трансплантології”, Запоріжжя, 1995. - С. 66-67.

15. G.G. Lunova, G.N. Drannik, N.A. Kalinina, T.V. Poroshina, D.I. Kalinin. Cуtokine profile in potential recipient wich end - stage renal failure // European Journal of Alergy and Clinical Immunology . - Supplement 73. - Volume 57. - 2002. – Р. 164