Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


60. Гложик Ірина Зіновіївна. Антиоксидантна система та метаболічний профіль крові корів залежно від фізіологічного стану та вмісту цинку в раціоні: дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Гложик І.З. Антиоксидантна система та метаболічний профіль крові корів залежно від фізіологічного стану та вмісту цинку в раціоні – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. Інститут біології тварин УААН, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню інтенсивності перекисного окиснення ліпідів, активності неферментної і ферментної ланок антиоксидантної системи та метаболічного профілю крові корів на різних стадіях тільності і лактації, а також впливу цинку при підвищенні його рівня в раціоні корів на вказані біохімічні показники в їх крові.

Встановлено, що вміст продуктів перекисного окиснення ліпідів (гідроперекисів ліпідів, малонового діальдегіду) у плазмі крові корів значно підвищується після отелення, залишається на такому рівні протягом перших тижнів лактації, а з 2-го по 9-й місяць лактації поступово знижується. Зміни вмісту вітаміну А в плазмі крові і активності супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази і глутатіонредуктази в еритроцитах крові корів протягом лактації протилежні до зміни вмісту продуктів перекисного окиснення ліпідів.

Підвищення рівня цинку в раціоні корів приводить до дозозалежного збільшення його вмісту в плазмі крові і молозиві, до підвищення вмісту жиру в молоці. При цьому в плазмі крові корів знижується вміст гідроперекисів ліпідів і підвищується вміст вітамінів А і Е , в еритроцитах - підвищується активність супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази.

Телята, одержані від корів, яким згодовували раціон з високим вмістом цинку, порівняно до телят, одержаних від корів контрольної групи, характеризуються більш інтенсивним ростом і вищою активністю антиоксидантної системи в їх організмі.

У дисертації відповідно до поставленої мети і завдань досліджень вперше вивчено динаміку змін метаболічного профілю крові, інтенсивності перекисного окиснення ліпідів, активності системи антиоксидантного захисту в організмі корів протягом тільності і лактації та вплив цинку при підвищенні його рівня в раціоні корів на вказані біохімічні показники в їх крові і крові новонароджених телят.

  1. Вміст продуктів ПОЛ (гідроперекисів ліпідів, малонового діальдегіду) у плазмі крові корів підвищується після отелення (Р<0,01-0,001), залишається на високому рівні протягом першого місяця після отелення, а з 1-го по 9-й місяць лактації поступово знижується (Р<0,001).

  2. Активність антиоксидантних ферментів (супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази, глутатіонредуктази) в еритроцитах крові корів у перші 15-20 днів після отелення значно нижча (Р<0,01-0,001), ніж до отелення і через 1-9 місяців після отелення.

Концентрація вітаміну А в плазмі крові корів різко знижується після отелення (Р<0,001), залишається на низькому рівні протягом 15-ти днів після отелення, а з 15-го дня після отелення підвищується (Р<0,001) і залишається на такому рівні до кінця лактації. Концентрація вітаміну Е в плазмі крові корів після отелення підвищується (Р<0,001) і протягом лактації зазнає коливань на деяких її стадіях.

  1. Загальний вміст білка у сироватці крові корів після отелення знижується (Р< 0,01), а з 2-го дня після отелення підвищується (Р<0,05) і протягом лактації істотно не змінюється. Вміст сечовини в плазмі крові корів після отелення підвищується в 2 рази (Р<0,01), з 15-го до 60-го дня лактації – знижується (Р<0,001), а в період з 3-го по 9-й місяць лактації істотно не змінюється (Р<0,5).

Вміст глюкози в крові корів знижується після отелення в 1,6 разу (Р<0,001) і протягом лактації поступово підвищується (Р<0,001). Динаміка змін концентрації неетерифікованих жирних кислот у плазмі крові корів протягом лактації протилежна до динаміки змін концентрації глюкози, а в змінах концентрації молочної і піровиноградної кислот такі закономірності відсутні.

  1. Концентрація цинку в плазмі крові корів підвищується після отелення (Р<0,001) і протягом лактації істотно не змінюється. Вона дозозалежно підвищується при підвищенні рівня цинку в раціоні корів (Р<0,001).

Вміст гідроперекисів ліпідів у плазмі крові корів при підвищенні рівня цинку в раціоні дозозалежно знижується, а зниження вмісту малонового діальдегіду не залежить від рівня цинку в їх раціоні.

  1. Активність супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази в еритроцитах крові корів при підвищенні рівня цинку в раціоні незалежно від його дози вища на більшості стадій лактації (Р<0,05-0,001), а активність глутатіонредуктази – через 1-7 днів після отелення (Р<0,05-0,001), ніж в еритроцитах крові корів контрольної групи.

Концентрація вітаміну А в плазмі крові корів, яким згодовували корми раціону з підвищеним рівнем цинку, через 2-9 місяців після отелення і концентрація вітаміну Е через 1-9 місяців після отелення була значно більша, ніж у плазмі крові корів контрольної групи.

  1. Вміст цинку в молоці корів, яким згодовували корми раціону з добавками цинку на всіх стадіях лактації був вірогідно більший (Р<0,05-0,001), ніж у молоці корів контрольної групи.

  2. Вміст гідроперекисів ліпідів і малонового діальдегіду в плазмі крові телят дослідних груп, які споживали молоко з підвищеним вмістом цинку, був нижчий, а активність супероксиддисмутази в еритроцитах – вища, ніж у плазмі крові телят контрольної групи.

  3. Середньодобові прирости живої маси телят, які споживали молоко з підвищеним вмістом цинку, за період з 1- до 30-денного віку були відповідно на 9 і 14% більші, ніж у телят контрольної групи.

Публікації автора:

  1. Гложик І.З. Активність Cu, Zn-залежної супероксиддисмутази в еритроцитах корів та телят залежно від фізіологічного стану та вмісту цинку в раціоні корів // Наук. записк. Терн. держ. пед.універ.ім.В.Гнатюка.Сер: Біол., - 2002.- №4(19).- С.92-94.

  2. Вплив цинку на обмін речовин у корів та продуктивність новонароджених телят / В.В. Снітинський, В.А.Чаркін, І.З. Гложик, Б.В. Кректун // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біолог. тварин. Львів., 2000. - Вип.1-2. С.114-119. (Дисертантом проведено визначення вмісту глюкози, лактату, пірувату та НЕЖК у плазмі крові корів).

  3. Гложик І.З., Снітинський В.В. Динаміка вітамінів А і Е у крові корів залежно від фізіологічного стану та вмісту цинку в раціоні // Наук. вісн. Львівськ. акад. вет. мед. ім. С.З. Гжицького.- 2001. - Т.3, №3. - С.28-31.

  4. Гложик І.З., Снітинський В.В., Іскра Р.Я. Вплив фізіологічного стану корів та цинку на інтенсивність процесів вільнорадикального окиснення // Наук.-техн. бюл. Харк. ін-ту тварин-ва.- 2001.- №80. - С.27-30. ( Дисертантом проведено визначення вмісту малонового діальдегіду та гідроперекисів ліпідів у плазмі крові корів).

  5. Гложик І.З., Снітинський В.В., Іскра Р.Я. Активність антиоксидантної системи в жуйних тварин залежно від фізіологічного стану // Вісн. Львівськ. університ. - 2002. - Вип.31 .- С.256-259. ( Дисертантом проведено визначення активності супероксиддисмутази у еритроцитах крові корів).

  6. Гложик І.З., Снітинський В.В., Іскра Р.Я. Активність ферментів глутатіонової системи у жуйних тварин в залежності від фізіологічного стану та вмісту цинку в раціоні // Наук. вісн. Львівськ. акад. вет. мед. ім. С.З. Гжицького. - 2003. - Т.5, №2.- С. 28-31. ( Дисертантом проведено визначення активності глутатіонпероксидази та глутатіонредуктази у еритроцитах крові корів).

  7. Снітинський В.В., Гложик І.З., Данчук В.В. Біологічні аспекти вільнорадикального окиснення у сільськогосподарських тварин у зв’язку з фізіологічним станом і вмістом цинку у раціоні // Фізіол. журн. - 2002. - Т.48, №2. - С.191-192. (Дисертант брала участь у проведенні досліджень, статистичному опрацюванні результатів, аналізі експериментальних даних тез доповіді).