Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Ціхонь Зоя Олексіївна. Антиінфекційна резистентність дітей першого року життя м.Івано-Франківська в сучасних соціально-економічних умовах: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Івано- Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2002. - 161арк. - Бібліогр.: арк. 124-161.



Анотація до роботи:

Ціхонь З.О. Антиінфекційна резистентність дітей першого року життя м. Івано-Франківська в сучасних та соціально-економічних умовах . - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2002. Дисертація присвячена вивченню стану антиінфекційної резистентності у дітей першого року життя і впливу на її стан соціально-економічних, медико-біологічних, організаційних факторів. В роботі проведена оцінка факторів, які впливають на тривалість грудного вигодовування. Вивчені особливості імунної відповіді при ГРЗ у дітей першого року життя. Встановлені найважливіші фактори ризику зниженої антиінфекційної резистентності та зменшення тривалості грудного вигодовування дітей м. Івано-Франківська. Впровадження результатів дослідження та проведення широкомасштабних медико-організаційних заходів дозволило підвищити тривалість грудного вигодовування. Показано, що частій захворюваності на ГРЗ у дітей першого року життя сприяє неможливість організму дитини сформувати адекватну імунну відповідь на інфекцію, про що свідчить висока частота знижених показників імунітету у ЧХД в порівнянні з дітьми, які не хворіли, або захворіли вперше. Доведена ефективність комплексного застосування імуналу та нуклеїнату натрію при лікуванні та імунореабілітації у дітей, які часто хворіють на ГРЗ. Встановлено позитивний вплив запропонованого комплексу на імунологічні показники, в результаті чого відмічено зниження частоти захворюваності на ГРЗ.

  1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії, яка полягає у підвищенні ефективності лікування, профілактики та реабілітації дітей першого року життя, які часто хворіють на ГРЗ, на підставі оцінки комплексного впливу соціально-гігієнічних, медико-біологічних і медико-організаційних факторів ризику зниження АІР шляхом розробки медико-організаційних заходів по їх усуненню та застосування засобів імуномодулюючої, адаптогенної та антиоксидантної дії.

  2. Найважливішими факторами ризику зниження АІР у дітей першого року м. Івано-Франківська є низька матеріальна забезпеченість та житлові проблеми родини, неякісне харчування матері під час вагітності, захворювання матері на ГРЗ і грип під час вагітності, ускладнені пологи, внутрішньоутробна гіпоксія плода, ранній вік першого захворювання дітей, преморбідні захворювання, раннє штучне вигодовування .

  3. Частота доброго матеріального забезпечення у сім’ях, де діти перебували на природному вигодовуванні, спостерігалась у 2 рази частіше, ніж в сім'ях, де діти перебували на штучному вигодовуванні. Сім’ї дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні у 2,3 рази частіше, ніж сім’ї дітей, які вигодовуються груддю, проживають у гуртожитках. Матері, які не годують груддю, у 2 рази частіше в порівнянні з матерями, які годують, були зайняті фізичною працею під час вагітності.

  4. Серед керованих причин, які впливають на зменшення тривалості грудного вигодовування, провідне місце займають недостатня інформованість матерів про переваги і техніку грудного вигодовування та пізнє прикладання до груді новонароджених у пологовому будинку. Тільки 22,8% матерів під час вагітності одержали інформацію про переваги і техніку грудного вигодовування від медичних працівників. Частота раннього прикладання до груді в пологовому будинку серед дітей, які перебували на грудному вигодовуванні, у 2,9 рази вища, ніж серед дітей, які перебували на штучному вигодовуванні. Встановлений тісний взаємозв'язок між тривалістю грудного вигодовування і станом антиінфекційної резистентності. Частота природного вигодовування серед НХД у 2 рази вища, ніж серед ЧХД. На ранньому штучному вигодовуванні були 41,8±5,5% ЧХД і тільки 12,6±3,4% - НХД . Після 4-х місяців переводились на штучне вигодовування більше третини НХД і лише 10,1% - ЧХД.

  5. Рецидивуванню ГРЗ у дітей першого року життя сприяють пригнічення первинної імунної відповіді гуморального імунітету (зниження вмісту сироваткових ІgG і ІgM), зниження числа Т-лімфоцитів та дизбаланс імунорегуляторних лімфоцитів, відсутність або зниження вмісту SIgA. Доведено, що частота низьких показників імунітету серед ЧХД достовірно вища, ніж серед ЕХД. Доведена висока інформативність лейкоцитарно-Т-клiтинного iндексу (ЛТІ) для оцінки клітинного імунітету як скринінгового тесту для iмунологiчного монiторингу у ЧХД.

  1. Проведення медико-організаційних заходів, які включали організацію сумісного перебування новонароджених з матерями у пологових будинках, раннє прикладання новонароджених до груді, широку пропаганду грудного вигодовування, дозволили збільшити частоту грудного вигодовування на протязі 3 місяців з 67,3% до 75,3% та у 2 рази підвищити тривалість грудного вигодовування протягом 6 місяців (з 21,6% до 44,6 %).

  2. Включення імуналу та нуклеїнату натрію у лікувально-реабілітаційний комплекс сприяє зменшенню тривалості ендотоксикозу при ГРЗ у 2,1 рази, тривалості перебування в стаціонарі – у 1,6 рази. Під впливом запропонованої імунотерапії підвищується вміст сироваткових IgG та IgM, число Т-лімфоцитів, ТФР-лімфоцитів знижується лейкоцитарно-Т-лімфоцитарний індекс, зменшується частота епізодів ГРЗ у 1,7 рази.

Публікації автора:

  1. Особливості імунної відповіді при хірургічному сепсисі у дітей раннього віку // Галицький лікарський вісник. – 1999.- №3.- С. 115-116. Здобувач самостійно провела імунологічні дослідження у новонароджених дітей з хірургічним сепсисом, ускладненим гострою пгневмонією, зробила літературний огляд, підготувала статтю до друку. (Співавтори: Фофанов О.Д., Юрцева А.П. ).

  2. Соціально-гігієнічні та медико-організаційні проблеми грудного вигодовування дітей першого року життя м. Івано-Франківська // Галицький лікарський вісник. – 2000. -№2.- С. 82-84.

  3. Динаміка показників системного імунітету під впливом комплексної імунотерапії при гострій пневмонії у дітей раннього віку // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. - №3. - С. 59-60. (Співавтори: Фофанов О.Д., Юрцева А.П., Прокопів І.М., Ган Р.З.) Здобувач самостійно провела клінічне обстеження хворих з гострою пневмонією, дослідження системного імунітету, зроблений літературний огляд, підготовлена стаття до друку.

  4. Клініко-імунологічні фактори ризику важкого перебігу гострих пневмоній у дітей раннього віку // Матер. міжнародного конгресу молодих вчених. – Івано-Франківськ, 1995. – С. 65-66. (Співавтори: Мулькевич В.М., Костишин Н.С. ). Автор самостійно провела клінічне обстеження хворих та порівняльну оцінку гемограм при неускладненій і ускладненій гострій пневмонії, підготовлена стаття до друку.

  5. Иммунологические факторы риска тяжелого течения инфекционного токсикоза у детей раннего возраста // Тези допов. міжнародн. конференції “Актуальные вопросы современной педиатрии”. – Саратов, 1997.- С.- 75-76. (Співавтори: Юрцева А.П., Фофанов О.Д.). Здобувачем самостійно проведено клінічне обстеження дітей, хворих на ГРЗ, ускладнене ендотоксикозом, підготовлена стаття до друку.

  6. Клініко-гематологічні критерії прогнозування септичного шоку у дітей раннього віку // Зб. наукових праць науково-практичної конф. “Актуальні питання анестезії та інтенсивної терапії у пацієнтів дитячого віку”. – Київ, 1998. – С. 174-178. (Співавтори: Фофанов О.Д., Ципочка Ю.В, Юрцева А.П.) Здобувачем самостійно проведено клініко-гематологічний аналіз у дітей з ГРЗ та гострою пневмонією, ускладненими септичним шоком, підготовлена стаття до друку.

  7. Метод автоматизованої обробки медико-статистичної інформації в умовах обмеженого фінансування // Матер. науково-практ. конф. “Організація системи якості медичної допомоги, медичних послуг населенню із застосуванням інформаційних технологій”. – Київ, 1999. – С. 104-106. (Співавтор: Ціхонь О.В.). Автор сформувала базу даних по клініко-імунологічному обстеженню дітей, хворих на ГРЗ, провела статистичну обробку матеріалу та підготовила до друку.

  8. Вплив тривалості грудного вигодовування на антиінфекційну резистентність та перебіг гострих запальних захворювань у дітей першого року життя // Матеріали науково-практичної конф. “Здорове і лікувально-профілактичне харчування”.- Чернівці. – 2000. – С. – 70-72. (Співавтори: Фофанов О.Д., Юрцева А.П., Лотовська Т.В., Теслюк В.Б). Автором самостійно проведено вивчення характеру вигодовування у часто хворіючих дітей, проведено співставлення з характером вигодовування у не хворіючих та епізодично хворіючих дітей, зроблено висновки.

  9. Сучасні аспекти грудного вигодовування дітей першого року життя м. Івано-Франківська // Матеріали науково-практичної конф. “Здорове і лікувально-профілактичне харчування”.- Чернівці. – 2000. – С. 77- 82. (Співавтори: Юрцева А.П., Фофанова О.В., Павликівська Б.М., Ган Р.З.) Автором самостійно розроблені анкети, проведено анкетування матерів, зроблений аналіз анкетування та сформовано висновки.

  10. Вплив тривалості грудного вигодовування на стан здоров’я дітей першого року життя м. Івано-Франківська // Матер. конгресса педиатров с международным участием. – Київ. – 2001. - С. 25-26. (Співавтори: Юрцева А.П., Прокопів І.М., Ган Р.З, Ткач Б.Н., Левчук А.Є.) Автором самостійно проведенно вивчення результатів анкетування, аналіз і статистична обробка одержаних даних, здійснено розподіл дітей на групи та сформовано висновки.

  11. Стан серцево-судинної системи у новонароджених з внутрішньоутробними пневмоніями / Матер. науково-практ. конференції “Дихальна підтримка і проблеми неонатальних інфекцій”. – Львів. 2001. – С. 18-20. (Співавтори: Павликівська Б.М., Мулькевич В.М., Манюх О.І.). Автором проведений аналіз перебігу вагітності і пологів матерів дітей з внутрішньоутробними пневмоніями.

  12. Соціально-гігієнічні та медико-біологічні аспекти грудного вигодовування дітей першого року життя м. Івано-Франківська // Співавтори: Осадчук Л.Я., Ходак Н.І., Шевців Л.В., Юрцева А.П. / Матеріали науково-практичної конференції „Івано-Франківська державна обласна дитяча клінічна лікарня- 40 років на ниві охорони здоров’я дітей Прикарпаття”. - 2002.- С.101-107. Автором проведено опрацювання розроблених анкет, узагальнення і статистична обробка матеріалу, зроблено висновки.