Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Інджикулян Артур Азатович. 1.Антропометричні та соматотипологічні особливості морфологічних показників серця чоловіків зрілого віку. : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Інджикулян А.А. Антропометричні та соматотипологічні особливості морфологічних показників серця чоловіків зрілого віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Дніпропетровськ, 2007.

Матеріалом для дослідження стали 196 трупів чоловіків зрілого віку (21-55 років). При дослідженні проводили антропометрію, кардиометрію, гістометрію стінки серця, визначали соматотип досліджуваних. Подальше дослідження включало статистичну обробку отриманих результатів для вивчення взаємозв’язків антропометричних та соматотипологічних особливостей тіла з морфологічними показниками серця.

Автором вперше в комплексі проведені паралелі і визначені зв'язки між антропометричними, соматотипологічними і морфометричними показниками серця на трупному матеріалі чоловіків зрілого віку, померлих від чинників, не пов'язаних з патологією серця. Вперше взаємозв'язки даних параметрів виявлені при аналізі на різних рівнях структурної організації – на рівні цілого організму, органному і клітинному рівні. На основі особливостей антропометричних та соматотипологічних показників, використовуючи метод покрокової регресії, у чоловіків зрілого віку побудовані вірогідні моделі морфометричних показників серця, які характеризують його тотальні розміри.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і рішення науково-практичного завдання, яке полягає у вивченні морфометричних показників серця в залежності від соматотипових особливостей та зв'язків між ними, що дозволило розробити регресійні моделі ряду морфометричних параметрів серця у чоловіків зрілого віку в нормі.

  1. Тотальні розміри і обхвати тіла, показники товщини підшкірно-жирових складок, а також поперечні розміри тіла (що характеризують розміри грудної клітки і тазу), мали найбільші достовірні відмінності (p<0,001-0,05) в залежності від соматотипу, тоді як решта подовжніх і поперечних розмірів тіла не мали вірогідних конституціональних відмінностей.

  2. Серед розрахункових показників достовірні відмінності (p<0,001-0,05) залежно від типу конституції мали компоненти соматотипів, жировий і кістковий компоненти маси тіла, індекси Піньє, Ерисмана, Бругша, Кетле, зросто-ваговий коефіцієнт, індекс маси тіла, а також розраховані в дослідженні показники співвідношення.

  3. Середні значення маси серця, його об'єму, довжини, периметра серця на рівні вінцевої борозни та на рівні напіввисоти його шлуночків мали достовірні відмінності (p<0,001-0,05) залежно від типу конституції. Периметр аорти і легеневого стовбура мали вірогідні (p<0,01-0,05) конституціональні відмінності лише у деяких з порівнюваних типів конституції. Значення товщини і ширини серця, товщини стінки правого і лівого шлуночку, а також міжшлуночкової перегородки не мали достовірних відмінностей залежно від соматотипу. Серед гістометричних показників достовірно більші (p<0,05) у мезоморфів в порівнянні з ектоморфами були діаметр кардіоміоцитів та питомий об'єм кардіоміоцитів. При порівнянні цих показників в двох періодах зрілого віку, було встановлено, що діаметр кардіоміоцитів та їх питомий об'єм був вірогідно більший (p<0,05) в другому періоді зрілого віку в порівнянні з першим.

  1. У чоловіків зрілого віку сильний зв'язок з морфометричними показниками серця мали обхватні розміри (r=0,60-0,71), діаметри, що характеризують розміри грудної клітки (r=0,62-0,74), а також розрахункові індекси (Піньє, ІМТ, ЗРВК, Ерисмана, Бругша, Кетле) і показники співвідношення (r=0,60-0,69). Практично всі кореляційні зв'язки (за винятком кісткового компоненту маси тіла, ектоморфного компоненту соматотипу, індексу Піньє і ЗРВК) мали прямопропропорційну залежність.

  2. Вага, довжина, товщина, а також периметри серця, аорти і легеневого стовбура залежать від сумарного комплексу антропометричних і соматотипологічних характеристик організму більше, ніж на 50%. Для таких морфометричних показників серця, як товщина стінок правого, лівого шлуночку, а також міжшлуночкової перегородки, також було встановлено вірогідний вплив антропо-соматотипологічних складових організму, проте точність опису даних показників знаходиться в межах 35-45%.

  3. У математичні моделі морфометричних показників серця найчастіше входять розміри обхватів тіла, подовжні і поперечні розміри грудної клітки, довжина тулуба, поперечні розміри тазу, обхвати стегна і широкої частини гомілки, товщина підшкірно-жирових складок, а також показник відношення дельтовидного діаметру до довжини тіла і індекс Бругша. З показників компонентного складу маси тіла в моделі входить м'язовий компонент.

Публікації автора:

  1. Козлов С.В., Инджикулян А.А. Соматотипические особенности сердец людей зрелого возраста // Вісн. проблем біол. і мед.. – 2005. – №3.– С. 122-126. (здобувач приймав участь у зборі матеріалу, описі та аналізі отриманих даних, узагальнив отримані результати).

  2. Інджикулян А.А. Основні морфологічні характеристики серця чоловіків зрілого віку залежно від антропометричних показників організму // Медичні перспективи. – 2006. – Т.11, №3.– С. 152-155.

  3. Инджикулян А.А. Особенности антропометрических и соматотипологических показателей мужчин зрелого возраста // Морфологія.– 2007. – Т.1, №2.– С. 59-66.

  4. Инджикулян А.А. Математическое моделирование морфометрических показателей сердца мужчин зрелого возраста // Морфологія.– 2007. – Т.1, №3.– С. 27-31.

  5. Інджикулян А.А., Козлов С.В. Соматотипові особливості деяких морфометричних параметрів серця людини // Медичні перспективи. – 2007. – Т.12, №2. – С. 22-29. (здобувач приймав участь у зборі матеріалу, провів статистичну обробку отриманих даних, описав отримані результати, підготовив матеріали до друку).

  6. Гунас И.В., Козлов С.В., Инджикулян А.А. Новый методический подход к морфологическому изучению сердца человека // Мат-ли II Всеукр. наук. морфол. конф. «Карповські читання». – Днепропетровск: Пороги, 2005. – С. 16-17. (здобувач провів аналіз літератури, описав та узагальнив отримані результати).

  7. Kozlov S.V., Kozlova Ju.V., Indzhikulyan A.A., Moskalenko I.S., Moskalenko V.S. Organ level of spatial interrelation of heart arteries and muscular fibers in the wall of the left ventricle // Fourth medical scientific conference for students and young doctors (5-7 may 2005). – Bulgaria, Pleven: University of medicine, 2005. – P. 18. (здобувач провів аналіз літератури, приймав участь у зборі матеріалу, описі та аналізі отриманих результатів, підготовив матеріали до друку).

  8. Indzhykulyan A.A. Most often measured in pathoanatomical practice morphological descriptions of heart of mature age men depending on anthropometric descriptions of person // «Хист», Всеукр. мед. журнал молодих вчених. – 2006. – № 8. – С. 257-258.

  9. Инджикулян А.А. Взаимосвязь морфометрических параметров сердца и особенностей конституции мужчин зрелого возрастного периода // Мат-ли наук.-практ. конф. «Досвід і проблеми застосування сучасних морфологічних методів досліджень органів і тканин у нормі та при діагностиці патологічних процесів». – Тернопіль: Тернопільський державний університет ім. І.Я. Горбачевського, 2007. – С. 15-16.