Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Пашкевич Наталія Анатоліївна. Анатомо-морфологічна мінливість хвої видів роду Pinus L. на території України : дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / НАН України; Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 2006. — 201арк. — Бібліогр.: арк. 191-201.



Анотація до роботи:

Пашкевич Н.А. Анатомо-морфологічна мінливість хвої видів роду Pinus L. на території України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена анатомо-морфологічним дослідженням хвої Pinus sylvestris L., P. mugo Turra, P. kochiana Klotzsch ex Koch, P. pallasiana D. Don і P. pityusa Steven на території України. Вивчено амплітуду мінливості для кожної з 15 анатомо-морфологічними ознак на популяційному, видовому та міжвидовому рівнях згаданих п’яти видів роду Pinus. Найбільш мінливі ознаки - число смоляних каналів, найменша відстань між провідними пучками центрального провідного циліндра та коефіцієнт Марцета, а до стабільних належать - число продихів на випуклому та на плескатому боках хвоїнки, висота та ширина поперечного зрізу хвоїнки, висота та ширина клітин епідермісу та ознаки індексів, і є діагностично цінними. Існує істотна кореляція для популяцій всіх видів між кількістю продихових рядів на опуклому та на плескатому боках, кількістю продихів на плоскому та на опуклому боках хвоїни, між висотою та шириною поперечного зрізу хвоїни. Встановлено, що за анатомо-морфологічними ознаками хвої ряд спірних видів відповідають рівню підвида (екологічної раси), і тому слід розглядати P. sylvestris з крейдяних відслонень як P. sylvestris var. cretacea Kalin. Pinus kochiana як P. sylvestris var. hamata Sosn, P. pallasiana як P. nigra var. pallasiana. Встановлені тенденції змін фенотипічних ознак хвої в залежності від значень амплітуди екологічних факторів навколишнього середовища.

1. Встановлено кількісні закономірності та амплітуду мінливості 15 анатомо-морфологічних ознак хвої 5 видів Pinus L. флори України і їх діагностичне значення на внутрішньопопуляційному, міжпопуляційному та міжвидовому рівнях.

2. З'ясовано, що високим рівнем мінливості (16-21%) характеризуються кількість смоляних каналів, найменша відстань між провідними пучками та коефіцієнт Марцета; до ознак з середнім рівнем мінливості (11-15%) належать довжина хвої, число рядів продихів на випуклому та на плескатому боках хвоїни, а значення числа продихів на випуклому та на плескатому боці хвоїни, ширина та товщина, висота та ширина клітин епідермісу та ознаки індексів варіюють в межах 3-10% і мають низьку мінливість, тому є діагностично цінними.

3. Встановлено, що в популяціях P. sylvestris з екстремальних екотопів (крейдяні схили та оліготрофне болото) характерне скорочення довжини, збільшення ширини та товщини хвої, проміжок між провідними пучками центрального провідного циліндра майже вдвічі зменшується, що є реакцією на недоступність вологи.

4. Незначна структурна відмінність хвої P. sylvestris з крейдяних відслонень в межах широкого варіювання ознак P. sylvestris s.l., викликана лімітуючою дією вологості та вмісту карбонатів у ґрунті, що підтверджує думку про віднесення її до рівня різновидності P. sylvestris var. cretacea Kalenicz..

5. За морфолого-анатомічними ознаками хвої популяція Pinus kochiana з верхньої межі лісу Кримських гір є ближчою до гірської P. sylvestris з Піренеїв (Іспанія), ніж до P. sylvestris з рівнинних мезотрофних екотопів України, тобто в подібних гірських умовах ознаки хвої еволюціонували одному напрямку. Рівень подібності між P. sylvestris та Pinus kochiana за анатомо-морфологічними ознаками хвої (20-40%) не відповідає видовому, а лише підвидовому рангу останньої (P. sylvestris subsp. hamata Sosn.).

6. За результатами аналізу анатомо-морфологічних ознак хвої з’ясовано спорідненість P. nigra subsp. salzmanii з Піренеїв з популяцією P. pallasiana з Криму на рівні 20-40%, тому обидві можуть розглядатися як підвиди P. nigra s.l.

7. P. mugo, P. pallasiana, P. pitуusа за комплексом анатомо-морфологічних ознак хвої добре діагностуються як окремі види і є досить ізольованими по відношенню до інших видів Pinus, що ростуть в Україні.

8. Основними диференціюючими анатомо-морфологічними ознаками хвої на видовому рівні є довжина хвої, число смоляних каналів, ширина поперечного зрізу хвої, найменша відстань між провідними пучками, а на міжвидовому – індекс відношення кількості продихових рядів та безпосередньо кількість продихових рядів.

9. З'ясовано, що на розподіл еконіш видів роду Pinus найбільший вплив чинять вологість та трофність ґрунту.

10. Встановлені тенденції змін фенотипічних ознак хвої залежно від амплітуди екологічних факторів навколишнього середовища. Для P. sylvestris, як і для P. mugo, пряму кореляцію відзначено між комплексом едафічних факторів (Rc, Tr, Ca) довжиною, шириною та товщиною хвої, кількістю продихових рядів, смоляних каналів і товщиною епідермісльних клітин).

Публікації автора:

  1. Boratynska K., Pashkevich N.A. Variability in needle traits of Pinus mugo Turra in the Ukrainian Carpathians // Acta Soc. Bot. Pol. – 2001. – Vol. 70, № 3. – Р. 181-186.

  2. Пашкевич Н.А.Фенотипічна мінливість хвої видів роду Pinus L. на території України // Укр. ботан. журн. – 2005. – 62. – № 5. – С. 657-665.

  3. Ромащенко К.Ю., Дідух Я.П., Пашкевич Н.А. Синфітоіндикаційна оцінка еконіш видів роду Pinus L. України // Укр. ботан. журн. – 2004. – 61. – № 2. – С. 134-144.

  4. Пашкевич Н.А. Варіабельність Pinus sylvestris L. s.l. на території України за біометричними ознаками хвої // Наук. Вісник Чернівецького ун-ту. – Чернівці: Рута, 2004. – Вип. 194. – С. 93-99.

  5. Пашкевич Н.А. Варіабельність Pinus mugo Turra на території Українських Карпат за біометричними ознаками хвої // Наукові основи збереження біотичної різноманітності: Темат. зб. ін-ту екології Карпат НАН України. – Львів: „Ліга-Прес”, 2004. – Вип. 5. –С. 134-139.

  6. Пашкевич Н.А. Морфолого-анатомічна мінливість хвої Pinus pallasiana D.Don та Pinus salzmannii Dunal // Актуальні проблеми ботаніки та екології: Зб. наук. праць. Вип. 1. – Київ: Фітосоціоцентр, 2005. – С. 67-74.

  7. Пашкевич Н.А. Адаптаційна мінливість хвої Pinus sylvestris L. в екстремальних умовах місцезростання // Укр. фітоцен. зб. – К., 2006. – Сер.С. Фітоекологія, вип.24. – С. 87-95.

  8. Дідух Я.П., Пашкевич Н.А. Екологічні закономірності розподілу рослинності в національному парку „Св'яті Гори” // Укр. фітоцен. зб. – К., 2003. – Сер.С, вип.1. – С. 83-98.

  9. Пашкевич Н.А. Ценотична структура та екологічна характеристика соснових лісів Гірського Криму // Актуальні питання ботаніки та екології: Матер. конф. молодих вчених-ботаніків України, 1998 р. – Херсон, 1998. – С. 63-64.

  10. Пашкевич Н.А. Морфологічна та анатомічна мінливість хвої популяцій Pinus mugo Turra Українських Карпат // Актуальні питання ботаніки та екології: Матер. конф. молодих вчених-ботаніків України, 1999 р. – Ніжин, 1999. – С. 52-53.