Оніщенко Наталія Григорівна. Анаплазмозно-бабезіозна інвазія овець в умовах Криму : дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / УААН; Національний науковий центр "Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини". — Х., 2006. — 182арк. — Бібліогр.: арк. 130-159.
Анотація до роботи:
Оніщенко Н.Г. Анаплазмозно-бабезіозна інвазія овець в умовах Криму - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11. – паразитологія, гельминтологія. Національній науковий центр „Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини”, Харків, 2006.
Вивчено ефективність комбінацій протипротозойних препаратів з пролонгаторами при змішаній формі анаплазмозно-бабезіозної інвазії овець в Криму. Встановлено, що в випадку анаплазмозної інвазії найбільш ефективним є препарат „оксі-100” при дворазовому введенні з інтервалом 21 добу в дозі 0,15 см3/кг живої маси.
Запропоновано метод експрес-діагностики змішаних форм кровопаразитарних інвазій за допомогою люмінесцентної мікроскопії.
Досліджено профілактичні та лікувальні властивості нового протипротозойного препарату “Золг” при змішаному перебігу анаплазмозу та бабезіозу. Введення даного препарату в дозі 0,002 г/кг підшкірно або внутрим’язево під час масового нападу кліщів-переносників запобігає розвитку бабезіозу та затримує появу у крові анаплазм на 22 доби, що призводить до легкого перебігу захворювання. Препарат “Золг” відноситься до речовин середньої токсичності, LD50 його складає 125 мг/кг, що у 62 рази більше терапевтичної дози – 2,0 мг/кг. Встановлено, що підшкірне або внутрим’язеве введення препарату в дозі, що в п’ять разів більша за терапевтичну (10 мг/кг), не викликає клінічних ознак токсикозу та не призводить до змін з боку вмісту гемоглобіну, кількості еритроцитів та лейкоцитів, активності АлАТ, АсАТ та лужної фосфатази. Дворазове введення препарату „Золг” вівцям в дозі 10 мг/кг з інтервалом 50 діб звільняє організм від анаплазм.
У дисертації запропоновано альтернативний метод діагностики кровопаразитів за допомогою люмінесцентної мікроскопії мазків крові; визначена терапевтична ефективність протипротозойних препаратів з пролонгаторами, нового препарату „Золг”, його токсикологічна характеристика; обґрунтована система застосування препарату для профілактики та лікування овець при анаплазмозно-бабезіозній інвазії.
За результатами досліджень кровопаразитарних захворювань встановлено, що на території Кримського півострова в місцевостях розповсюдження кліща Rhipicephalus bursa, у овець визначається змішана форма анаплазмозно-бабезіозної інвазії. Клінічна картина захворювання залежить від того, який з паразитів потрапляє в організм першим, від ступеня вірулентності паразитів та стану самої тварини.
Встановлено, що комбінації протипротозойних препаратів: азидин в дозі 0,0035 г/кг та береніл-гранулят – 0,005 г/кг з пролонгаторами: пепсин та полівініловий спирт – 2% розчини та аеросил 2 г на тварину не дають стійкого профілактично-лікувального ефекту, особливо якщо переважає анаплазмозна інвазія. При перевазі у крові анаплазм (до 81%), найбільш ефективним серед загальноприйнятих засобів лікування протозойних інвазій є препарат оксі-100, який необхідно вводити дворазово з інтервалом у 21 добу в дозі 0,15 см3/кг живої маси.
Розроблено та запропоновано метод люмінесцентної мікроскопії мазків крові з використанням флуорохрому - акридинового помаранчевого для диференціації кровопаразитів, який підвищує достовірність та скорочує термін проведення діагностичних досліджень.
Препарат „Золг”, введений вівцям в дозі 0,002 г/кг з профілактичною метою у період масового нападу кліщів-переносників, призводить до легкого перебігу анаплазмозно-бабезіозної інвазії овець з затримкою появи анаплазм в крові до 25 діб.
Препарат „Золг” за показниками токсичності відноситься до середньотоксичних речовин. При підшкірному введенні білим мишам LD16 його становить 84,1 мг/кг; LD50 -125,0 мг/кг; LD84 -165,8 мг/кг;LD100 -186,3 мг/кг. Таким чином, LD50 препарату „Золг” у 62 рази перевищує рекомендовану терапевтичну дозу – 2,0 мг/кг.
Препарат „Золг”, при введенні вівцям або кролям підшкірно чи внутрим’язево в дозі 10,0 мг/кг (що в п’ять разів більше за терапевтичну), не викликає клінічних ознак токсикозу та суттєвих змін з боку кількості еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів, активності аланінамінотрансферази, аспартатамінотрансферази та лужної фосфатази, які залишаються у межах фізіологічних коливань.
Публікації автора:
Оніщенко Н.Г. Вивчення терапевтичної активності препарату „Золг” при змішаному перебігу анаплазмозно-бабезіозної інвазії овець. // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий науковий збірник. – Вип. 84. – Харків. – 2004. – С. 544-547
Оніщенко Н.Г. Люмінесцентна мікроскопія гемоспоридій в мазках крові овець з використанням акридинового помаранчевого. // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий науковий збірник. – Вип. 85. – Харків. – 2005. – С.861 - 863.
Оніщенко Н.Г.,Волколупова В.А. Пролонгація дії хіміотерапевтичних препаратів при змішаному перебігу анаплазмозної та бабезіозної інвазій // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий науковий збірник. – Вип. 83. – Харків. – 2003. – С. 170-174.
Дисертант безпосередньо провела увесь комплекс лабораторних досліджень та узагальнення даних.
Оніщенко Н.Г.,Волколупова В.А. Терапевтична дія ряду протипротозойних препаратів при змішаному перебігу анаплазмозно-бабезіозної інвазії овець. // Наукові праці Кримського державного агротехнологічного університету. - Актуальні проблеми ветеринарної медицини. Вип. 85. – Сімферополь .- 2004. – С. 150-156.
Дисертант провела дослідження, аналіз отриманих даних та написання статті.
Волколупова В.А., Пинчук В.А., Онищенко Н.Г., Ижболдина М.А. Гемоспоридиозно-клещевая ситуация и совершенствование мер борьбы с кровопаразитарными инвазиями овец в Крыму. // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий науковий збірник. – Вип. 85. – Харків. – 2005. – С.229 -233.
Вивчення біології кліща Rhipicephalus bursa і розробка заходів боротьби з кровопаразитарними хворобами овець у Криму. // Ветеринарна медицина України - № 5. – 2006. – С. 18-20
Дисертант провела досліди з вивченя ефективності протипротозойних препаратів, безпосередньо розробляла методику фарбування мазків акридиновим помаранчевим.