При проведенні наукових досліджень, які знайшли відображення в дисертаційній роботі, отримані наступні основні результати: На базі системного підходу розроблені теоретичні питання оцінки, прогнозування та підвищення ефективності роботи митної служби та її складових, яка в значній мірі визначається ефективністю митного контролю. Розроблені основні критерії та показники ефективності митних установ. Проаналізований сучасний стан теоретичних досліджень, які присвячені моделюванню процесів і складних систем. Практика роботи служб митного контролю показує, що аналіз та прогнозування їх роботи доцільно здійснювати з використанням методів моделювання. В дисертації дослідження процесів і систем митного контролю здійснюється за допомогою аналітико-статистичного моделювання. При цьому значна увага приділяється питанню адекватності розроблюваних моделей. Проаналізовані об’єкти досліджень – організаційні структури та технічні засоби митного контролю. Ці об’єкти поки що недостатньо вивчені і характеризуються значною різноманітністю. Вперше розроблені:
модель оцінки ефективності митного контролю об’єктів, які переміщуються через митний кордон держави, з урахуванням вірогідності контролю; модель багатоканального митного контролю; моделі, які дозволяють аналізувати плани митного контролю пасажирів (суцільного та вибіркового); моделі систем багатофазового митного контролю; модель функціонування системи багатоканального та багатофазового митного контролю; модель багатоканальної системи митного контролю з реалізацією принципу гуманізації; модель оцінки ефективності митного контролю транспортних засобів та ін. Здійснено подальший розвиток:
моделей одно-канальних та багатоканальних систем митного контролю обмеженої надійності, які використовуються нерегулярно; моделі митного обслуговування двох потоків об’єктів міжнародних перевезень обмеженої надійності; модель оцінки часу простою системи контролю, яка періодично технічно обслуговується та ін. В дисертації досліджуються також питання аналізу роботи інспектора митного контролю, якому притаманні природні та навмисні помилки в роботі, питання довговічності технічних засобів контролю. Розроблені аналітико-статистичні моделі організації митного контролю та необхідних для цього систем дають додаткові можливості оцінки і прогнозування показників ефективності процесів і систем митного контролю, для її підвищення. Розроблене алгоритмічне та програмне забезпечення для реалізації на ПЕОМ запропонованих аналітико-статистичних моделей функціонування систем митного контролю надає можливість здійснювати прогнозний розрахунок імовірності виявлення порушень митних правил при здійсненні митного контролю за різними технологіями його проведення та попередній розрахунок можливих варіантів організації проведення митного контролю товарно-вантажними відділами митниць на етапі розробки технологічних схем митного контролю та при необхідності введення структурно-організаційних змін. Це підтверджено практикою його використання Північною регіональною митницею.
Результати досліджень та програмне забезпечення передані для впровадження Управлінню технологій митного контролю Державної митної служби України, Північній регіональній митниці, використовуються в навчальному процесі Київського центру підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів Державної митної служби України, де видано посібник „Вивчаємо митне законодавство. Тематичні завдання. Тести”, а також в навчальному процесі НАУ, де видано навчальний посібник з дисципліни “Принципи побудови та використання технічних засобів митної служби” та два навчально-методичних посібники. Результати роботи проходили обговорення на одній науковій та двох науково-технічних конференціях, семінарах та опубліковані в 18 наукових працях, з них 11 у профільних виданнях ВАК. |