Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


7. Дегтяр Андрій Олегович. Аналітично-організаційне забезпечення прийняття та реалізації державно- управлінських рішень: дис... д-ра наук з держ. управління: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Дєгтяр А.О. Аналітично-організаційне забезпечення прийняття та реалізації державно-управлінських рішень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України. – Донецьк, 2005.

У дисертації розроблено теоретично-методологічні засади створення аналітично-організаційного забезпечення прийняття та реалізації державно-управлінських рішень (ДУПР). Проаналізовано діючі підходи до інформаційного обслуговування органів державної влади і побудовано багаторівневу систему інформаційно-аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень владними органами. Обґрунтовано доцільність використання логіко-лінгвістичних моделей у процесі прийняття ДУПР, розроблено концептуальні підходи до використання теорії активних систем у механізмах державного управління.

Спрямованість державно-управлінських рішень на розв’язання важливих завдань державотворення зумовлює доцільність створення науково обґрунтованого інформаційно-аналітичного забезпечення цього процесу. Враховуючи, що зазначені рішення фактично становлять основу державного управління, у дисертації отримано нове вирішення важливої наукової проблеми створення дієвого механізму аналітично-організаційного забезпечення ДУПР.

Результати досліджень зводяться до наступних висновків і положень.

  1. Для дослідження проблеми прийняття ДУПР необхідно застосовувати міждисциплінарний підхід, який враховує методологічні напрацювання представників різних наук, що розглядають процес прийняття управлінських рішень.

  2. Запропонований у дисертації алгоритм підготовки, прийняття і реалізації ДУПР має узагальнюючий характер, що найбільш яскраво виявляється у багатоваріантності досягнення цілей. Вибір оптимального рішення вимагає опрацювання не однієї, а множини моделей та їхнього порівняння, що суттєво впливає на формування концепцій державної політики, державних програм, планів та інших ДУПР.

  3. Основними блоками процесу прийняття ДУПР є:

виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення;

підготовка необхідної інформації;

розробка та оптимізація варіантів рішення;

організація реалізації рішення.

Принципово важливим є положення щодо необхідності запровадження системного підходу до розгляду різних етапів прийняття й реалізації ДУПР, який визначає основні фактори впливу на рішення: цілі об'єкта управління, якість параметрів системи комунікацій, що доводить рішення до об'єкта управління; ефективність та результативність здійснення управлінських функцій.

  1. У процесі прийняття та реалізації будь-якого ДУПР найважливішу роль відіграє людський фактор, що зумовлює необхідність урахування мотивації особи, яка опрацьовує варіанти рішення та визначає його виконавців. У аналітичному й організаційному забезпеченні прийняття й реалізації ДУПР слід використовувати положення найпоширеніших теорій мотивації.

  2. Розвиток досліджень щодо підвищення ефективності та результативності державного управління, зокрема ДУПР, вимагає аналізу методів та моделей їх прийняття. Класифікація відомих методів прийняття рішень (евристичні, колективні, економіко-математичні) пов'язана з характером проблем, що підлягають розв'язанню.

  3. Проблеми, розв’язання яких потребує прийняття державно-управлінських рішень, відносяться до слабко структурованих та неструктурованих. Їх основною особливістю є можливість опису таких проблем переважно в якісній формі, що зумовлює використання методів системного аналізу, теорії активних систем, а також аналізу політики. Аналітичне забезпечення прийняття державно-управлінського рішення залежить як від проблеми, так і від основної мети та проміжних цілей ДУПР. Державне управління являє собою процес управління складною багатоцільовою системою, де в кожної з цілей може бути відносно особливий характер, що визначається її орієнтацією на досягнення конкретних результатів. Тому необхідним є визначення ознак, які б дозволили формувати змістовне функціональне навантаження системи цілей і виокремили прийоми, максимально зорієнтовані на реалізацію методу структуризації цілей. Запропоновано таку класифікацію цих ознак: предметна, технологічна, функціональна.

Повне і системне відображення структурованої багаторівневої системи цілей за допомогою запропонованої класифікації є відправним моментом у процесі прийняття ДУПР і розроблення програми його реалізації і може бути використано для виокремлення комплексів робіт щодо досягнення кінцевих цілей певного рівня управління та раціонального розподілу повноважень і відповідальності між органами державного управління.

  1. Існуючі методи та засоби аналітичного забезпечення прийняття і реалізації державно-управлінських рішень потребують створення в органах державного управління відповідних аналітичних служб, функціями яких має бути запровадження як обов'язкових аналітичного і комунікаційного (у тому числі консультаційного) компонентів у процесі прийняття ДУПР.

  2. Якість державно-управлінських рішень залежить не лише від аналітичного забезпечення, а й від повноти інформації, що використовується у процесі їхнього прийняття. У дисертації наведена загальна характеристика інформаційного забезпечення державного управління та класифікаційні ознаки інформації, необхідної для прийняття та реалізації ДУПР. Її якість є основою ефективності ДУПР: чим повніше і достовірніше інформація, тим глибше обґрунтованість і вище потенційна результативність ДУПР. Відповідно, інформаційно насичені ДУПР і дії з їхньої реалізації справляють глибокий і сильний вплив на суспільні процеси. Тому наука державного управління приділяє велику увагу дослідженню всього кола питань поліпшення інформаційного забезпечення управління в суспільстві.

Оскільки інформаційно-аналітична діяльність у органах державного управління виступає засобом підвищення якості державно-управлінських рішень, нагальним є створення в органах державної влади і в органах місцевого самоврядування координаційних рад з питань аналітичної діяльності.

  1. Для інформаційно-аналітичного обслуговування органів державного управління в процесі прийняття ДУПР слід використовувати багаторівневу систему, в якій інформаційні потоки генеруються, обробляються і нагромаджуються.

  2. З метою підвищення якості інформаційно-аналітичного забезпечення прийняття ДУПР доцільно застосовувати методи математичного моделювання. Традиційні формальні процедури та методи дослідження складних соціальних систем у процесі прийняття ДУПР необхідно використовувати лише в нерозривному зв'язку з творчим процесом формування останніх, що випливає з аналізу процесу прийняття державно-управлінських рішень в умовах різної повноти й імовірності інформації.

  3. Опис окремих елементів моделей прийняття ДУПР при нечіткій інформації про цілі, критерії, альтернативні дії та їх наслідки забезпечується застосуванням лінгвістичного підходу до моделювання прийняття рішення. Він полягає в тому, що як значення змінних припускається використання не лише чисел, а й слів та речень природною мовою, для маніпулювання якими пропонується застосовувати апарат теорії нечітких множин. У рамках лінгвістичного підходу формалізація словесних оцінок забезпечується введенням таких понять, як лінгвістичний критерій, лінгвістична ймовірність, лінгвістичне відношення переваги. Застосування цих понять у дослідженнях проблеми прийняття ДУПР відкриває можливості розширеного використання комп'ютерних інтелектуальних систем прийняття державно-управлінських рішень.

  4. Розроблені нечіткі моделі вибору варіантів державно-управлінських рішень при дедуктивному та індуктивному логічному виведенні, аналіз перспектив застосування математичних моделей прийняття ДУПР на основі індуктивного виведення дозволяють, маючи словесний опис процесів у системі управління, побудувати базу знань, яка містить типові ситуації в поведінці об'єкта управління. З цих типових ситуацій за допомогою алгоритмів індуктивного виведення обґрунтовують їхні узагальнювальні правила. Кінцевим результатом для користувача стає рекомендація щодо вибору одного з варіантів ДУПР.

  5. Для вирішення неструктурованих та слабко структурованих проблем в умовах асиметричної поінформованості учасників прийняття й реалізації ДУПР доцільно застосовувати обґрунтований у дисертації новий концептуальний підхід, що базується на використанні теорії активних систем.

  6. З метою підвищення обґрунтованості ДУПР, що приймають вищі і центральні органи державної влади, у процесі вибору варіанта рішення слід використовувати елементи теорії ігор, які дозволяють змоделювати управлінську ситуацію та зробити вибір оптимального варіанта ДУПР.

  7. Процес прийняття ДУПР може здійснюватися за умов асиметричності щодо інформованості учасників або її відсутності, тому доцільно використовувати різні механізми прийняття ДУПР, опис яких наведено у дисертації.

  8. Аналіз і синтез механізмів стимулювання прийняття оптимальних ДУПР дозволяє створити систему організаційного забезпечення підвищення зацікавленості працівників органів державного управління у високоякісних рішеннях.

  9. Дослідження можливості реалізації різних варіантів ДУПР у математичному вигляді сприяє підвищенню рівня їх обґрунтованості і зростанню ефективності державного управління в цілому.

  10. Застосування запропонованих методологічних підходів до прийняття державно-управлінських рішень у процесі інформаційно-аналітичного та організаційного забезпечення проблеми, що досліджується, дозволить підвищити ефективність та результативність державного управління.

Високий динамізм та різноманітність політичних і соціально-економічних процесів, що відбуваються в Україні, приводять до ускладнення ситуацій, за яких вибір і прийняття ДУПР потребує дієвого аналітичного забезпечення. Найчастіше від правильності вибору рішення залежить доля реалізації стратегії й тактики державної політики. Таким чином, ДУПР повинно бути узгодженим зі стратегією держави. Запропоновані підходи до прийняття ДУПР можна використовувати при розробці найбільш важливих стратегічних ДУПР. Серед можливих перспективних напрямів виконаного дослідження можна визначити адаптацію запропонованих моделей і механізмів їх використання в окремих галузях національної економіки та суспільного життя, що потребує врахування особливостей тієї чи іншої галузі.

Дієвості аналітично-організаційного забезпечення прийняття та реалізації ДУПР можна досягти за умов зростання гнучкості системи державного управління, готовності її до змін як на стадії розробки стратегії, так і на стадії її реалізації. Науково обґрунтовані ДУПР і успішний процес їхньої реалізації є необхідною умовою підвищення ефективності та результативності державного управління.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Дєгтяр А.О. Державно-управлінські рішення: інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення: [Моногр.]. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2004. – 224 с.

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Дєгтяр А.О. Аналіз і оцінка систем управлінського обліку // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: УАДУ ХФ, 1999. – № 3(5). – С. 102 – 108.

  2. Дєгтяр А.О. Актуальні проблеми управлінського обліку // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2. – У 4 ч. – Ч. 1. – С. 78 – 81.

  3. Дєгтяр А.О. Оцінка впливу маркетингу на підвищення ефективності управлінських рішень // Зб. наук. пр. УАДУ. Державне управління та місцеве самоврядування / За заг. ред. Г.І. Мостового. – Вип. 1. – У 6-ти ч. – Ч. 1. – Х.: УАДУ ХФ, 2001. – С. 15 – 17.

  4. Дєгтяр А.О., Гончаренко М.В. Переваги й недоліки впровадження в Україні сучасних технологій бюджетування // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: УАДУ ХФ, 2001. – №1(9). – С.101 – 109.

Особистий внесок: розроблено концептуальні основи і виділено переваги впровадження в Україні сучасних технологій прийняття державно-управлінських рішень стосовно бюджетної політики.

  1. Дєгтяр А.О. Особливості аналізу витрат і вигід у процесі прийняття й реалізації державно-управлінських рішень // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДРІДУ УАДУ, 2001. – №3(6). – С. 75 – 79.

  2. Дєгтяр А.О. Особливості реалізації аналітичної функції в державному управлінні // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: ХарРІ УАДУ, 2002. – №1(12). – С.73 – 77.

  3. Дєгтяр А.О. Інформаційно-аналітичне забезпечення прийняття і реалізації державно-управлінських рішень // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: ХарРІ УАДУ, 2002. – №2(13). – У 2-х ч. – Ч.1. – С. 51 – 54.

  4. Амосов О.Ю., Дєгтяр А.О. Мотиваційні аспекти прийняття та реалізації державно-управлінських рішень // Управління сучасним містом. – 2002. – №1-3(5). – С. 28 – 33.

Особистий внесок: узагальнено теорії мотивації і визначено особливості їх використання у процесі прийняття та реалізації державно-управлінських рішень.

  1. Дєгтяр А.О. Особливості стратегічного планування в органах державного управління // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: ХарРІ УАДУ, 2002. – №3(14). – С. 83 – 89.

  2. Дєгтяр А.О. Системний підхід до прийняття державно-управлінських рішень // Вісник НУВС. – Х.: НУВС, 2002. – Вип. 20. – С. 92 – 196.

  3. Дєгтяр А.О. Використання системного аналізу в процесі прийняття і реалізації державно-управлінських рішень // Статистика України. – 2002. – № 3. – С. 11 – 14.

  4. Дєгтяр А.О. Організаційно-методичне забезпечення планування бюджету району // Вісник УАДУ. – 2002. – № 2. – С. 209 – 214.

  5. Дєгтяр А.О. Використання статистичних методів у процесі прогнозування наслідків державно-управлінських рішень // Вісник УАДУ. – 2002. – № 4. – С. 47 – 50.

  6. Дєгтяр А.О. Науково-методичне забезпечення аналізу та прогнозування економічного розвитку адміністративного району // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 11. – С. 43 – 45.

  7. Дєгтяр А.О. Концептуальні підходи до використання теорії активних систем у процесі прийняття й реалізації державно-управлінських рішень // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. ЛРІДУ УАДУ / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 1/2 – С. 40 – 43.

  8. Дєгтяр А.О., Стрельцов В.Ю., Черепанова В.О. Підвищення якості державно-управлінських рішень щодо фінансово-кредитного регулювання аграрного сектора економіки України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2003. – № 1 (15). – С. 26 – 33.

Особистий внесок: обґрунтовано механізм підвищення якості державно-управлінських рішень щодо фінансово-кредитного регулювання аграрного сектора економіки.

  1. Дєгтяр А.О. Інформаційна підтримка державно-управлінських рішень щодо розвитку аграрної сфери регіону // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2003. – №2 (17). – С.19-23.

  2. Дєгтяр А.О. Інформаційно-аналітична діяльність як засіб підвищення якості державно-управлінських рішень // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 2(14). – С. 223 – 238.

  3. Дєгтяр А.О. Організаційне забезпечення інформаційно-аналітичного обслуговування органів державної влади в процесі прийняття і реалізації державно-управлінських рішень // Статистика України. – 2003. – № 2. – С. 36 – 39.

  4. Дєгтяр А.О. Прогнозування в системі аналітичного забезпечення державно-управлінських рішень // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 1(11). – С. 49 – 57.

  5. Дєгтяр А.О. Особливості застосування економетричних моделей у процесі обґрунтування державно-управлінських рішень стосовно бюджетної політики // Управління сучасним містом. – 2003. – №3/7-9(11). – С. 148 – 154.

  6. Амосов О.Ю., Дєгтяр А.О. Організаційно-аналітичне забезпечення прийняття управлінських рішень стосовно державного регулювання сучасної української економіки // Вісник НАДУ. – 2003. – №3. – С. 24 – 30.

Особистий внесок: визначено особливості прийняття державно-управлінських рішень в економіці України і обґрунтовано методологічний підхід до побудови механізму аналітичного забезпечення державно-управлінських рішень стосовно регулювання економіки України.

  1. Дєгтяр А.О. Моделювання процесу прийняття державно-управлінських рішень: методологічний аспект // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2003. – №3(18). – С. 90 – 97.

  2. Дєгтяр А.О. Організаційне забезпечення контролю реалізації державно-управлінських рішень // Вісник НАДУ – 2003. – № 4. – С. 14 – 17.

Статті в інших виданнях, тези доповідей:

  1. Гавриленко Б.І., Дєгтяр А.О. Організація управлінського обліку за центрами витрат // Стратегія економічного розвитку регіонів в умовах адміністративної реформи в Україні. – Х.: УАДУ (ХФ), 2000. – С. 37-38.

Особистий внесок: розроблено методологію організації управлінського обліку за центрами витрат.

  1. Дєгтяр А.О. Удосконалення державного управління соціально-економічним розвитком адміністративного району в період трансформаційної економіки // Формування механізму регіонального управління в Україні: Матеріали наук.-практ. конф., 29 листоп. 2001 р. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ, 2002. – С. 44 – 47.

  2. Дєгтяр А.О. Раціоналізація організаційної структури системи державного управління як засіб підвищення якості державно-управлінських рішень // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Матеріали третьої Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Х.: Українська асоціація “Жінки в науці та освіті”, ХНУ ім. В.Н.Каразіна, 2002. – С. 13-14.

  3. Дєгтяр А.О., Стрельцов В.Ю., Черепанова В.О. Оцінка результативності фінансово-кредитного регулювання агробізнесу на регіональному рівні // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. моногр. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. У 4-х ч. – Ч. 3: Фінансово-кредитна система. – К.: ІАЕ, 2002. – С. 90 – 94.

Особистий внесок: обґрунтовано модель оцінювання управлінських рішень на державному і регіональному рівнях стосовно захисту вітчизняного товаровиробника.

  1. Дєгтяр А.О. Аналітично-організаційне забезпечення результативності державного фінансового контролю // Теорія та практика державного управління. Вип. 1: Бюджет та фінансовий контроль у державному управлінні: Матеріали наук.-практ. конф., 27 листоп. 2002 р. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2003. – С. 18 – 22.

  2. Дєгтяр А.О. Аналітичне забезпечення прийняття високоякісних державно-управлінських рішень // Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: Матеріали щорічної наук.-практ. конф., 23 січня 2003 р. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч. ІІ. – С. 121 – 123.

  3. Дєгтяр А.О. Організаційно-аналітичне забезпечення державного управління інтеграційними процесами в Європейське співтовариство // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнародною участю (29 травня 2002 р.). – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Т. 1. – С. 83 – 85.

  4. Дєгтяр А.О. Економетричне прогнозування наслідків державно-управлінських рішень стосовно регулювання економічних процесів // Економетрія: проблеми теорії і практики: Зб. наук пр. – Хмельницький: ХІУП, 2003. – С.152 – 155.

  5. Дегтярь А.О. Особенности методологии принятия государственно-управленческого решения // Актуальные проблемы управления крупным городом и территориальными сообществами: Сб. научн. статей. – СПб.: Изд-во СЗАГС, 2003. – С. 258 – 262.

  6. Дєгтяр А.О. Формалізація прийняття державно-управлінських рішень як інструмент забезпечення економічної рівноваги // Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации: Программа и материалы межвуз. научн.-практ. конф., Харьков, 10 февр. 2004 г. / Народная украинская академия. – Х.: Изд-во НУА, 2004. – С. 33 – 36.