Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарне акушерство


Власенко Віктор Володимирович. Анафродизія та методи відновлення відтворної функції у корів : дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Власенко В.В. Анафродизія та методи відновлення відтворної функції у корів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.

За проведеними дослідженнями встановлено, що прояв анафродизії у корів залежить від тривалості фотоперіоду, а поширеність окремих гінекологічних хвороб – від умов утримання та повноцінності годівлі. Розроблений та апробований ультразвуковий метод діагностики патологій яєчників і матки дозволяє об’єктивно та точно проводити диференціацію хвороб за візуальною оцінкою ехоструктури, розмірами органів, виявлених функціональних та патологічних утворень.

1. У дисертаційній роботі наведено нове вирішення проблеми профілактики симптоматичної неплідності корів, зумовленої хворобами яєчників і матки. Встановлено, що несприятливими факторами, які гальмують статеву циклічність у корів є зменшення фотоперіоду, неповноцінні годівля та умови утримання.

Розроблена методика диференціальної діагностики гінекологічних хвороб за ультразвуковими показниками стану яєчників і матки підвищує об’єктивність і точность діагнозу та дозволяє застосовувати найбільш ефективні методи лікування відповідно до встановлених патологій.

На основі корекції фолікуло- і лютеогенезу розроблена та клініко-експе-риментально обґрунтована комплексна схема гормональної стимуляції і синхронізації стадії збудження статевого циклу, яка забезпечує запліднення значної кількості корів за короткий проміжок часу.

2. Поширеність анафродизії у корів протягом року коливається у межах 6–32 %. Вірогідне збільшення (р<0,001) частоти її прояву виникає в період з листопада до березня, під час якого тривалість світлового дня скорочується до 7–
10 год. Напроти, менша кількість порушень статевої циклічності спостерігається у червні – липні, коли фотоперіод досягає 16–18 год.

3. На поширеність окремих гінекологічних хвороб у корів, які викликають анафродизію, істотно впливають умови утримання та годівля. За відсутності цехової системи та моціону, використанні раціонів, які містять до 37 % кормових одиниць, 19 % перетравного протеїну, 10 % цукру, 784 % інших речовин від потреби, частота виникнення гіпотрофії яєчників збільшується у 3,8 раза, склерозу – у 5,9 раза. Надлишок перетравного протеїну та дефіцит цукру в раціоні призводять до збільшення у 413 разів кількості корів з кістами яєчників.

При повноцінних умовах утримання та годівлі анафродизія у 7887% неплідних корів зумовлюється гіпофункцією яєчників та персистенцією жовтого тіла.

4. За результатами проведеної гінекологічної диспансеризації, при забезпеченні високопродуктивних корів (612 тис.кг) моціоном, повноцінною годівлею, застосуванні своєчасних діагностики, лікування та профілактики акушерських і гінекологічних хвороб рівень іх відтворення не знижується і сягає 95
97 телят на 100 корів.

5. Ультразвукове дослідження яєчників і матки надає можливість візуальної оцінки їх морфофункціонального стану, що удосконалює диференціальну діагностику гіпофункції, гіпотрофії, склерозу яєчників, їх кістозних і неопластичних перероджень, піометри, ендометриту, атонії та індурації матки.

Ознаками уражень яєчників є зміни в ехоструктурі тканин, відсутність або зменшення кількості везикулярних фолікулів, наявність ехозмінених тканинних або рідинних об’єктів. Діагностика патології матки базується на визначенні ехогенності її тканин, наявності вмісту в порожнині та його ехохарактеру.

6. Відновлення статевої циклічності у корів з анафродизією стимуляцією фолікулогенезу (одноразове введення 10 мл сурфагону) відбувається у 41 % тварин при заплідненості 51 %, а застосування методу лютеолізису (2 мл естрофану одноразово внутрішньом’язово) забезпечує прояв стадії збудження у
61 % корів, та заплідненість 72 %.

7. Ефективність гормональних методів стимуляції статевої циклічності залежить від морфофункціонального стану гонад і матки. При гіпофункції яєчників доцільно застосовувати комбіноване введення 10 мл сурфагону одноразово та 20 мл 7 % розчину іхтіолу триразово, що зумовлює відновлення статевої циклічності у 73 % корів та заплідненість – у 70 %. При персистенції жовтого тіла, лютеальній кісті та атонії матки найефективніше використання 2 мл естрофану одноразово та 20 мл 7 %- розчину іхтіолу, триразово, яке забезпечує прояв стадії збудження у 77, 100 та 80 % корів відповідно, а заплідненість сягає 70 % у першому випадку та 50 % у решти.

8. При застосуванні гормональної терапії корів з гіпотрофією та склерозом яєчників прояв стадії збудження реєструється в поодиноких випадках, а тому її використання є недоцільним.

9. Для організації програмної технології осіменіння корів ефективне використання комплексної послідовної гормональної стимуляції фолікулогенезу, лютеолізису, синхронізації овуляції та корекції підготовки матки до імплантації ембріона за схемою: сурфагон 50 мкг через 7 діб естрофан 2 мл через 2 доби сурфагон 10 мкг через 12 годин осіменіння через 7 діб прогестерон 25 мг, яка забезпечує заплідненість 49 %.

10. Ефективність стимуляції і синхронізації стадії збудження статевого циклу вірогідно (р<0,01) знижується на 1320 % за неповноцінних умов утримання і годівлі, застосуванні на коровах з продуктивністю більше 9 тис.кг молока за рік, з лактаційним періодом понад 12 місяців та після перших родів. Дворазове введення сперми з інтервалом 12 годин зумовлює підвищення заплідненості корів на 1316 %.

Публікації автора:

1. Рекомендації щодо застосування сонографії у репродуктології сільськогосподарських і домашніх тварин / Г.Г.Харута, Д.В.Подвалюк, О.А.Хіцька, В.В.Власенко та ін. – Біла Церква, 2000. – 28 с. (Здобувач описав ультразвукові зміни в ехоструктурі яєчників при кістозі та в матці при ендометриті і піометрі (с. 21–24).

2. Діагностика гінекологічних хвороб у корів із застосуванням сонографії / Г.Г.Харута, В.В.Власенко, Д.В.Подвалюк, О.А.Хіцька // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип. 13, ч.1. – С. 202–206. (Здобувач визначив порівняльну ефективність трансректального та ульра-звукового методів діагностики гінекологічних хвороб у корів).

3. Власенко В.В. Моніторинг впливу показників прогнозу на заплідненість корів при індукованій стадії збудження статевого циклу // Наук. вісник Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2002. – Т.4 (№ 5). – С. 7–11.

4. Власенко В.В. Порівняльна ефективність різних методів лікування корів з анафродизією // Вет. медицина України. – 2002. – № 7. – С. 42–45.

5. Харута Г.Г., Власенко В.В. Ефективність стимуляції та синхронізації стадії збудження статевого циклу у високопродуктивних корів // Вет. медицина України. – 2002. – № 11. – С.29–32. (Здобувач розробив та апробував різні схеми гормональної стимуляції і синхронізації стадії збудження статевого циклу на високопродуктивних коровах та визначив їх результативність).

6. Власенко В.В. Вплив рівня продуктивності, умов утримання і годівлі на поширеність анафродизії та гінекологічних хвороб у корів // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2003. – Вип. 25, ч.1. – С. 51–59.

7. Власенко В.В. Сонографічна характеристика яєчників у корів при найбільш поширених гінекологічних хворобах // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2004. – Вип. 28. – С. 21–28.

8. Рекомендації з використання сонографії у відтворенні тварин // Г.Г.Харута, Д.В.Подвалюк, С.А.Власенко, В.В.Власенко та ін. – Біла Церква, 2005. – 70 с. (Здобувач склав ультразвукову характеристику стану яєчників і матки у корів при гіпофункції, гіпотрофії, склерозі, фолікулярній та лютеїновій кістах, склерокістозі яєчника, персистенції жовтого тіла, оофориті, ендометриті, індурації матки, неопластичних утвореннях у їх тканинах (с. 32–41).