Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


33. Бабяк Наталія Дмитрівна. Амортизаційна політика та її вплив на фінансово-економічну діяльність підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бабяк Н.Д. Амортизаційна політика та її вплив на фінансово-економічну діяльність підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена теоретичним і практичним питанням формування на підприємстві ефективної амортизаційної політики. В роботі висвітлюються теоретичні питання економічної природи основних засобів, зносу, амортизації, місця амортизаційних відрахувань у системі фінансових джерел відтворення засобів праці.

Значна увага приділена аналізу впливу амортизаційної політики на різні аспекти фінансово-економічної діяльності підприємств. Виходячи з умов своєчасного оновлення та ефективного використання основних засобів підприємств, а також з урахуванням впливу амортизаційних відрахувань на суму прибутку, що підлягає оподаткуванню, розроблено методичні підходи, відповідно до яких здійснено аналіз амортизаційної політики будівельних підприємств.

До основних результатів дослідження належать: пропозиції щодо удосконалення та застосування способів визначення рівня зносу засобів праці на підприємствах; нові концептуальні підходи щодо побудови амортизаційної політики на підприємстві та оцінки її ефективності; рекомендації стосовно оптимізації амортизаційної політики підприємств та удосконалення її на рівні держави.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі щодо розробки та обґрунтування теоретичних, методичних і прикладних аспектів формування ефективної амортизаційної політики підприємств. Проведене дисертаційне дослідження дозволило зробити загальні висновки та обґрунтувати наступні пропозиції:

1. Амортизаційна політика підприємства в значній мірі відображає амортизаційну політику держави на різних етапах її економічного розвитку. Вона базується на встановлених державою нормах, принципах та методах нарахування амортизаційних відрахувань. В сучасних умовах реформування економіки України, амортизаційну політику підприємства слід визначати як процес управління системою формування та використання амортизаційних відрахувань, в межах чинного законодавства, відповідно до обраної підприємством фінансово-інвестиційної стратегії.

Послідовність формування амортизаційної політики на підприємстві складається з наступних етапів: 1) врахування основних факторів, що визначають передумови формування амортизаційної політики підприємства; 2) вибір та застосування раціонального методу нарахування амортизаційних відрахувань; 3) забезпечення цільового використання амортизаційних коштів; 4) оцінка ефективності амортизаційної політики.

2. Враховуючи роль амортизаційних відрахувань у відтворювальному процесі та їх місце в системі джерел фінансування підприємств, сутність амортизаційних відрахувань виявляється з двох боків. З економічної точки зору, вони являють собою частину вартості основних засобів та нематеріальних активів, перенесену на вартість готової продукції з метою відшкодування вкладених у необоротні активи коштів. З фінансової точки зору, амортизаційні відрахування (амортизаційні кошти) – це внутрішнє джерело фінансових ресурсів підприємств, яке формується у складі виручки від реалізації готової продукції та використовується на потреби інвестиційної або тимчасово операційної діяльності підприємств.

3. Виходячи з ролі амортизаційних відрахувань у відтворенні основних засобів та впливу на фінансово-економічну діяльність підприємств, зміст функцій амортизаційних відрахувань пропонується розкривати наступним чином:

- розподільча функція передбачає розподіл одночасних витрат підприємства з метою повного відшкодування авансованих в основні засоби та нематеріальні активи вкладень;

- відтворювальна функція полягає у фінансовому забезпеченні відтворення основних засобів (безперервний та постійний характер нарахування амортизаційних відрахувань створює можливості їх використання на потреби простого та частково розширеного відтворення внаслідок часового неспівпадання надходження їх на підприємство та витрачання на заміну тих засобів, від вартості яких вони були нараховані);

- регулююча функція виявляється у впливі амортизаційних відрахувань на процес оновлення необоротних активів, на фінансові результати підприємств, на відносини підприємств з бюджетом, на формування ціни продукції підприємства, на рівень абсолютної ліквідності підприємства, на процес прийняття інвестиційних рішень.

4. Сума амортизаційних відрахувань, розрахована згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, не виправдовує себе як податкова знижка через занадто малий розмір амортизаційних відрахувань та, за умови використання податкових методів амортизації у бухгалтерському обліку, передбачає неможливість повернення в повному обсязі авансованих в основні засоби коштів, внаслідок великої тривалості амортизаційного періоду, який залежить від таких факторів, як група основних засобів, вартість об’єктів, кількість та розмір ремонтів і поліпшень засобів праці. Істотне зростання значення амортизаційних відрахувань, як податкової пільги, так і джерела відтворення вітчизняних підприємств, в сучасних умовах, може відбутися лише в міру досягнення позитивної динаміки фізичного обсягу основних засобів та поступового омолодження парку машин.

5. Основними ознаками ефективної амортизаційної політики, сформованої на підприємстві, є:

а) перевищення в динаміці річної суми амортизаційних відрахувань та вартості введених основних засобів над вартістю виведених з експлуатації зношених основних засобів, що свідчить про спроможність підприємства фінансувати за рахунок амортизаційних відрахувань витрати на відтворення основних засобів;

б) за умови наявності темпів приросту засобів праці відбувається зменшення середнього віку будівель та обладнання, зростає частка амортизаційних відрахувань у собівартості продукції, але за рахунок зростання обсягів виробництва збільшується фондовіддача та вивільнюються з обороту кошти, які перевищують втрати прибутку, що спричинені збільшенням амортизаціємісткості продукції;

в) розмір балансової вартості активів та сума амортизаційних відрахувань на підприємстві забезпечують реалізацію ефекту “податкового щита” амортизації.

6. Найважливішими елементами амортизаційної політики підприємств є метод нарахування амортизаційних відрахувань та величина амортизаційного періоду. Обраний метод має сприяти прискоренню оновлення основних засобів та найкраще враховувати усі фактори, пов’язані з експлуатацією об’єкта основних засобів. Термін амортизації повинен бути економічно обґрунтований розмірами прибутку від застосування машин у процесі виробництва продукції та забезпечувати своєчасне оновлення техніки до настання її морального зносу.

Шляхом коригування тривалості амортизаційного періоду та обранням того чи іншого методу амортизації підприємство може варіювати розміром амортизаційних відрахувань, підвищуючи тим самим ефективність власної амортизаційної політики.

7. Комплексний аналіз амортизаційної політики в Україні свідчить про недосконалість економічного механізму амортизації, що не сприяє налагодженню нормального процесу відтворення основних засобів підприємств. Економічні відносини у сфері державного регулювання амортизаційної політики потребують певних змін, зокрема: встановлення на рівні держави строків служби основних засобів з можливістю їх уточнення на рівні господарюючих суб’єктів, що дозволить останнім враховувати специфічні особливості використання засобів праці; надання дозволу підприємствам за розрахунку податкових зобов’язань вільно переходити на прямолінійний метод амортизації з прискореного в разі, коли переваги останнього перестають відчуватися; введення режиму оподаткування реальних інвестицій, за якого підприємства з високим рівнем зносу виробничого апарату мали б змогу вартість придбаних основних засобів цілком відносити у валові витрати з метою зменшення оподатковуваного прибутку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Бабяк Н.Д. Амортизаційна політика в Україні в умовах переходу до ринкових відносин // Фінанси України. – 2000. – № 9. – C.63-70. – 0,5 д.а.

  2. Бабяк Н.Д. Вплив амортизаційних відрахувань на результати фінансово-господарської діяльності підприємств // Фінанси України. – 2001. – № 11. – C.34-40. – 0,45 д.а.

  3. Бабяк Н.Д. Лізингова форма оновлення основного капіталу та вплив на неї амортизаційної політики // Вісник ХДЕУ, 2001. – № 4(20). – C.77-80. – 0,4 д.а.

  4. Бабяк Н.Д. Амортизаційне фінансування розширеного відтворення в моделі “LRE” // Вісник СумДУ, серія Економіка. – 2002. – №10(43). – C.179-187. – 0,5д.а.

  5. Бабяк Н.Д. Шляхи удосконалення державної амортизаційної політики в Україні з погляду зарубіжного досвіду // Вісник ЧДТУ, серія Економіка. – 2002. – № 3(6). – C. 237-242. – 0,55 д.а.

  6. Бабяк Н.Д. Ефективна амортизаційна політика підприємства та критерії її оцінки // Економіка розвитку, ХДЕУ. – 2003. – № 3 (27). – C. 69-74. – 0,6 д. а.

В інших виданнях:

  1. Бабяк Н.Д. Вплив амортизаційних відрахувань на інвестиційну діяльність підприємств // Исследование и оптимизация экономических процессов “Оптимум-2001”. Труды ІІІ Международной научно-практической конференции, 15-16 ноября 2001 г. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – C.16-18. – 0,13 д.а.

  1. Бабяк Н.Д. Амортизаційна політика підприємства на сучасному етапі реформування економіки України // Теорія і практика перебудови економіки. Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – C. 61-64 – 0,2 д.а.

  2. Бабяк Н.Д. Ефект податкового захисту підприємств за рахунок оптимізації амортизаційних відрахувань // Теорія і практика перебудови економіки. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – C.292 - 294. – 0,17 д.а.

10. Бабяк Н.Д. Оптимізація строків експлуатації основних засобів як фактор збільшення ефективності амортизаційної політики підприємства // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів. Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 4 листопада. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.– Т.2. – С.8-10. – 0,16 д.а.