Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ентомологія


Сікура Олександр Адальбертович. Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury) та фактори обмеження його чисельності в Закарпатті : Дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Ужгородський національний ун-т. Біологічний факультет. Кафедра ентомології. — Ужгород, 2005. — 162арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 132-148.



Анотація до роботи:

Сікура О.А. Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury) та фактори обмеження його чисельності в Закарпатті . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук із спеціальності 16.00.10 – ентомологія. Національний аграрний університет, Київ, 2005.

Вперше для АБМ встановлена стабільність багаторічних фенодат. Встановлено, що у передгірному і гірському поясах визначальним фактором, що лімітує розповсюдження там шкідника є нестача теплових ресурсів.

Проведено районування території області за кількістю можливих поколінь АБМ і відповідність їх зонам його розповсюдження у Закарпатті.

Встановлена циклічність в динаміці чисельності популяцій АБМ. Виявлений зв’язок між циклами динаміки популяцій АБМ і циклами сонячної активності.

Встановлений негативний вплив екстремальних погодних умов на чисельність популяцій АБМ. Доповнено загальну наукову картину зв’язку між фізіологічними показниками АБМ такими, як маса зимуючих лялечок та плодючість самиць з фазами динаміки популяцій АБМ.

Встановлено, що на півночі Паннонської низовини у Закарпатті на межі з передгірним поясом ареал АБМ обмежується не лише кліматичними умовами, а й комплексом факторів, у тому числі відносинами між фітофагом і ентомофагами.

Вперше у АБМ виявлений новий збудник вірусного захворювання – вірус віспи комах (Entomopoxvirus sp.) та дослідженні деякі його біологічні особливості.

1. Розвиток АБМ в низинному поясі Закарпаття характеризується стабільністю середніх багаторічних фенодат. Відхилення від середньостатичних дат появи стадій розвитку весною і в першій половині літа становить ± 3 днів, а у другій половині літа і на початку осені ± 4-6 днів.

2. Сума ефективних температур, необхідна для початку лялькування гусениць 2-го покоління, становить 13330С ± 370С при порозі розвитку 90С.

3. Теплозабезпеченість, яка необхідна для завершення розвитку гусениць 2-го покоління (13330С) є фактором, що лімітує розвиток і розповсюдження АБМ у Закарпатті. Щорічний розвиток шкідника у двох поколіннях можливий тільки в низинному агрокліматичному поясі. У передгірному поясі середні багаторічні СЕТ не досягають рівня, необхідного для розвитку двох поколінь шкідника.

4. На основі показників СЕТ і ГТК проведено агрокліматичне районування Закарпаття за можливою кількістю поколінь АБМ та визначено 4 зони його розповсюдження: 1–зона постійного розповсюдження; 2–зона періодичного розповсюдження; 3–зона випадкового розповсюдження; 4–зона вільна від АБМ.

5. Динаміка популяцій АБМ в Закарпатті має циклічність, яка належить до п’ятифазного типу. Від часу появи шкідника в Закарпатті у 1952 р. і початком депресії у 1956 р. пройшли три цикли з депресіями у 1966-1967, 1980-1983 і 1994-1995 рр. Четвертий цикл ще триває. Тривалість циклів становила 10-14 років.

6. Між циклами динаміки популяцій АБМ і циклами сонячної активності встановлені наступні зв’язки. Максимуми сонячної активності у 3-х циклах (1-й, 3-й, 5-й) збігались з фазами спаду чисельності АБМ, а у 2-х із них ще й з фазами депресії (1-й, 3-й). В інших циклах з підвищенням сонячної активності, і при її максимумах, відбувались фази підйому чисельності популяцій АБМ і масового розмноження.

7. На зміну фаз динаміки популяцій АБМ значний вплив мають погодні умови. Посуха (ГТК < 1) в період відкладання яєць і відродження гусениць, надмірне зволоження (ГТК > 1,5) і нестача теплових ресурсів (СЕТ < 13330С) в період розвитку гусениць 2-го покоління та їх лялькування, призводять до значної смертності особин шкідника, що спричиняє спад в чисельності популяції і депресію.

8 За ступенем заселеності АБМ плодових дерев та шовковиці можна визначити фази динаміки популяцій. На фазі спаду чисельності, заселеність кісточкових порід у 1,5-2,5 рази менша, ніж зерняткових. На фазі масового розмноження такої різниці в заселеності не спостерігається. Заселеність шовковиці, як найбільш улюбленої кормової рослини АБМ, на фазі спаду чисельності не буває меншою за 70%.

9. Встановлений зв’язок між депресією в динаміці популяцій АБМ і такими фізіологічними показниками, як маса лялечок 2-го покоління перед зимівлею та плодючість метеликів обох поколінь. Зменшення маси лялечок на 15-20% і плодючості самиць на 30-50%, від середніх багаторічних показників, вказує на погіршення фізіологічного стану комахи в популяціях, внаслідок чого можна очікувати перехід популяції в фазу депресії.

10. В зоні постійного розповсюдження шкідника діяльність як хижих, так і паразитичних ентомофагів була незначною. Однак, в зоні періодичного розповсюдження АБМ хижі ентомофаги здатні впливати на чисельність шкідника, знищуючи понад 97% гусениць на стадії розвитку молодших віків.

11. Нами у 1997 р. вперше у АБМ був виявлений вірус віспи комах (Entomopoxvirus sp.). Лабораторними експериментами доказана його патогенність і вірулентність для АБМ. Встановлено, що вірус віспи комах приурочений, головним чином, до постларвальних стадій розвитку АБМ. Як в популяціях АБМ, так і в окремому організмі комахи наявні не тільки моновірусні інфекції ВВК, ВЯП та ВГ, але і змішані інфекції двох або трьох вірусів

Публікації автора:

  1. A.M. Sadljak, A.J. Sikura, N.I. Andrejanova, A.A. Sikura, O.I. Melnicenko, O.J. Boksan. Ekologiceskije osobennosti karantinnych vreditelej i boleznej v Zakarpatskom regione Ukrajinskich Karpat// Proceeding of a Symposium Ecological problems of plant protection and contemporary agriculture. – Slovakia, Bratislava. – 1996. – P. 69-70. (Особистий внесок 30%. Проведено дослідження. Зроблено висновки).

  2. Сікура А.Й., Сікура О.А. Особливості розвитку американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) в низинній і передгірській зонах Закарпаття // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Біологія.- 1998.- № 5.- С. 145-146. (Особистий внесок 60%. Проведено дослідження, зроблено висновки).

  3. Сікура О.А. Вплив посухи на смертність американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) // Науковий вісник УжНУ.- Серія Біологія.- 1998.- № 5.- С. 146-147.

  4. Сікура О.А. Зональні особливості розповсюдження американського білого метелика Hyphantria cunea Drury (Lepidoptera: Arctiidae) в Закарпатті // Известия Харьковского энтомологического общества.-2000.- Т.8.- вип. 2.- С. 135-138.

  5. Сікура О.А. Дослідження можливості розвитку американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) в передгір’ї Закарпаття // Науковий вісник УжНУ.- Серія Біологія.- 2000.- № 8.- С. 103-105.

  6. Сікура А.Й., Сікура О.А. Вірус віспи комах в американського білого метелика // Захист рослин.- 2000.- № 8.- С. 28. (Особистий внесок здобувача 50%. Проведено дослідження, зроблено висновки)

  7. Сікура О.А. Фенологічне прогнозування розвитку американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) в низинній зоні Закарпаття // Наукові записки Державного природознавчого музею. - Львів, 2002. – Т 17. - С. 179-184.

  8. Сікура О.А. Значення ентомофагів в обмеженні чисельності американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) // Захист і карантин рослин. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. Київ. - 2002.- № 48.- С. 207-217.

  9. Сікура О.А., Мовчан О.М., Сікура А.Й. Фенопрогноз появи стадій американського білого метелика // Захист рослин. – 2003. - № 5. – С.26-28. (Особистий внесок здобувача 70%. Проведено дослідження. Зроблено висновки).

  10. Сікура О.А. Фізіологічний стан американського білого метелика(Hyphantria cunea Drury) на різних фазах динаміки популяцій // Науковий вісник УжНУ.- Серія Біологія. - 2003.- № 12.- С. 137-140.

  11. Сікура А.Й., Сікура О.А. Про захворювання американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) вірусом віспи комах (Entomopoxvirus sp.) // Науковий вісник УжНУ.- Серія Біологія. - 2003.- № 13.- С. 119-122. (Особистий внесок здобувача 50%. Проведено дослідження, зроблено висновки).

  12. Сікура О.А. Багаторічна динаміка популяцій американського білого метелика Hyphantria cunea (Lepidoptera, arctiidae) у Закарпатті, її зв’язок із метеорологічними умовами та сонячною активністю // Вестник зоологии.- энтомол. исслед. в Украине, отдельный выпуск 16.-Київ.- 2003.- С. 132-137.

  13. Сікура А.Й., Штейфан З.В., Меліка Ж.Г., Сікура О.А., Божко М.О. Розведення гусениць американського білого метелика та розмноження вірусів для виготовлення вірину-АБМ // Производство и применение биологических средств защиты растений от вредителей и болезней. Матер. междунар. научно-практ. конф. Книга 1, Одесса 12-16 сент. 1994 г.- Одесса, 1994.- С. 45-46. (Особистий внесок 20%. Проведення обліків, аналіз отриманих даних.

  1. Сікура А.Й., Штейфан З.В., Сікура О.А. Удосконалення методики біотестування вірусного препарату вірін-АБМ // Производство и применение биологических средств защиты растений от вредителей и болезней. Матер. междунар. научно-практ. конф. Книга 1, Одесса 12-16 сент. 1994 г.- Одесса, 1994.- С. 97-98. (Особистий внесок 30%. Проведення обліків, аналіз отриманих даних).

  2. Сікура А.Й., Сікура О.А., Штейфан З.В. Польова ефективність віріну-АБМ, 10% к.с. проти американського білого метелика // Производство и применение биологических средств защиты растений от вредителей и болезней. Матер. междунар. научно-практ. конф. Книга 2, Одесса 12-16 сент. 1994 г.- Одесса, 1994.- С. 246-247. (Особистий внесок 40%. Проведення обліків, аналіз отриманих даних).

  3. Сікура А.Й., Сікура О.А. Особливості біології і динаміка чисельності американського білого метелика (АБМ) в Закарпатті у 1989-1994 роках // Тези доповідей 49-ї науков. конф. присвяч. 50-річчю біол. факультету УжДУ.- Ужгород.- 1995.- С.74. (Особистий внесок 50%. Проведено дослідження, зроблено висновки).

  4. Сікура О.А. Зональні особливості розповсюдження американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) в Закарпатті // Тези доповідей Республ. ентомол. конф., присвяч. 50-й річн. Заснування УЕТ, Ніжин, 19-23 серпня 2000 р.- Ніжин.- 2000.- С. 117.

  5. Сікура О.А. До вивчення закономірностей динаміки популяцій американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) в Закарпатті // Тези доповідей Республ. ентомол. конф., присвяч. 50-й річн. Заснування УЕТ, Ніжин, 19-23 серпня 2000 р.- Ніжин.- 2000.- С. 118.

  6. Сикура А.А. Американская белая бабочка (Hyphantria cunea Drury) в Закарпатье – 50 лет спустя: динамика популяций, особенности распространения// Міжнародний Симпозіум МОББ Інтегрований захист плодових культур і винограду. Збірник наукових статей. - Ужгород. – 2000. – С. 110-112.

  7. Сікура А.Й., Сікура О.А. Вірус віспи комах (Entomopoxvirus) – новий збудник вірусного захворювання американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) та його біологічна ефективність // Міжнародний Симпозіум МОББ Інтегрований захист плодових культур і винограду.- Ужгород.- 2000.- С. 116-118. (Особистий внесок здобувача 50%. Проведено дослідження, зроблено висновки).