Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Афанасьєва Людмила Василівна. Аліментні правовідносини в Україні: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Афанасьєва Л.В. Аліментні правовідносини в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право та цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2002.

Дисертаційне дослідження містить комплекс теоретичних і практичних питань, пов’язаних з правовим реґулюванням аліментних відносин. У роботі визначаються й обґрунтовуються поняття "сімейне правовідношення", "аліментне зобов’язання". Виходячи з законодавчого визначення поняття "сім’я" аналізується співвідношення кола членів сім’ї та суб’єктів аліментних правовідносин.

У дисертації розроблено ряд науково-теоретичних положень, які стосуються правового реґулювання аліментних відносин з урахуванням новел, передбачених у новому Сімейному кодексі України. Розглядаються в комплексі аліментні зобов’язання подружжя, батьків та дітей, інших родичів, свояків, фактичних вихователів (вихованців).

На підставі аналізу нормативно-правових актів шлюбно-сімейного законодавства та судової практики вироблено конкретні пропозиції щодо вдосконалення правового реґулювання аліментних відносин і рекомендації для правозастосовчих органів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в комплексному дослідженні правової природи й особливостей сімейних правовідносин, підстав виникнення, суб’єктів аліментних зобов’язань з урахуванням новел Сімейного кодексу України, у формулюванні поняття "аліментного зобов'язання" та внесенні понад 20 пропозицій щодо вдосконалення правового реґулювання аліментних відносин, порядку їх виконання.

Зокрема, відзначається:

1. Слід підтримати законодавче визначення поняття сім'ї в Сімейному кодексі України. Разом з тим, воно потребує вдосконалення щодо кола членів сім'ї, а саме: необхідно виключити з ч. 4 ст. 3 Сімейного кодексу посилання на "інші підстави створення сім'ї" і доповнити такими підставами, як свояцтво, інші (крім усиновлення) форми прийняття дітей на виховання.

2. Виходячи з того, що в Сімейному кодексі під сім'єю розуміється певна спільність, а не коло осіб, пов'язаних сімейними правами й обов'язками, аліментні правовідносини можуть існувати як між членами сім'ї, так і між особами, які не складають сім'ю.

3. Сімейні правовідносини є особливим видом правовідносин, що суттєво відрізняються від цивільно-правових і реґулюються сімейним правом як самостійною галуззю права.

4. Аліментами слід розглядати всяку матеріальну допомогу, що надається в силу закону одному з подружжя, родичам, своякам, фактичному вихователю (вихованцю). Рішення суду про присудження аліментів не слід включати до складу правопороджуючих фактів, оскільки воно спрямоване на захист уже існуючого суб'єктивного права.

5. Аліментні зобов'язання подружжя, батьків і повнолітніх дітей, інших членів сім'ї та родичів виникають на підставі фактичного складу, тимчасом як спорідненість є єдиною підставою виникнення аліментних правовідносин між батьками та їх неповнолітніми дітьми.

6. Пропонується передбачити в СК України, що наявність угоди про надання утримання (аліментів) перешкоджає зверненню до суду з позовними вимогами про стягнення аліментів.

7. СК України передбачає можливість уреґулювати аліментні зобов'язання подружжя як у шлюбному договорі (ст. 99 СК), так і в договорі про надання утримання (ст. 78 СК). Разом з тим, на нашу думку, угоди про надання утримання (аліментів) повинні бути в першу чергу інструментом добровільного виконання аліментного обов'язку, тому слід виключити можливість установлювати умови виплати аліментів, оскільки останні імперативно реґулюються законодавством.

За темою дисертації опубліковано такі роботи:

1. Афанасьєва Л.В. Проблеми законодавчого визначення оптимального розміру аліментів на неповнолітніх дітей //Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2001. - № 1. – С. 112-119.

2. Афанасьєва Л.В. Аліментні зобов’язання подружжя та колишнього подружжя //Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – Донецьк: ДІВС. – 2002. - № 2. – С. 340-349.

3. Афанасьєва Л.В. Аліментні зобов’язання інших членів сім’ї та родичів //Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2002. – № 1. – С. 33-40.

4. Афанасьєва Л.В. До питання щодо визначення поняття аліментного зобов’язання // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС імені 10-річчя незалежності України. – 2002. - № 2. – С. 25-34.

5. Афанасьєва Л.В. Аліментні зобов’язання свояків, фактичних вихователів та вихованців // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків: Університет внутрішніх справ. – 2002. - № 17. – С. 259-265.

6. Афанасьєва Л.В. Аліментні обов’язки батьків щодо неповнолітніх дітей // Матеріали міжнародної наукової конференції "Нове кримінальне і кримінально-процесуальне законодавство та завдання юридичної підготовки кадрів ОВС України" //Вісник ЛАВС МВС імені 10-річчя незалежності України. Спеціальний випуск. Частина 2. – Луганськ: РВВ ЛАВС. – 2002. – С. 168-171.

7. Афанасьєва Л.В. Батьки та повнолітні діти як суб’єкти аліментних правовідносин //Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції "Кримінально-правові та економічні проблеми і боротьби з ними у сфері підприємницької діяльності" //Вісник ЛАВС МВС імені 10-річчя незалежності України. – Луганськ: РВВ ЛАВС. – 2002. – С. 87-89.

Анотації