Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Прикладна геометрія, інженерна графіка та ергономіка


Павлов Олександр Володимирович. Алгоритми самоорганізації в задачах підвищення інформативності геометричних моделей процесів, заданих точковим каркасом : дис... канд. техн. наук: 05.01.01 / Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін- т". — К., 2006. — 197арк. — Бібліогр.: арк. 142-151.



Анотація до роботи:

Павлов О.В. Алгоритми самоорганізації в задачах підвищення інформативності геометричних моделей процесів, заданих точковим каркасом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.01. Прикладна геометрія, інженерна графіка. - Київський національний університет будівництва і архітектури. Київ. 2006.

В дисертаційній роботі здійснено розробку алгоритмів самоорганізації дослідження та моделювання процесів, що задані точковим каркасом, з можливістю врахування і управління при синтезі такими геометричними характеристиками моделей, як гладкість, точність, властивості коридору помилки моделювання, присутність викидів. Запропоновано ряд алгоритмічних інструментів для застосування засобів теорії самоорганізації в задачах дослідження структури системи F взаємопов’язаних процесів що допускають опис в рамках дискретних моделей, та її системного аналізу: 1.Визначення порядку причинно-наслідкових зв’язків в системі; 2.Визначення списку екзогенних змінних; 3.Фільтрація та скорочення списку змінних для моделювання вихідних змінних системи; 4. Дослідження та моделювання структури складної системи. Одержано нові алгоритмічні засоби теорії самоорганізації для застосування їх у синтезі нечітких моделей та моделей коридору помилки моделювання. Розроблено програмне забезпечення запропонованих алгоритмів МГВА чіткого та нечіткого моделювання, та процедур системного аналізу. Застосування розроблених алгоритмів проведено у НДІАКС „ЕКОТЕХ” для прогнозу світових цін на деякі індикативні види паливної сировини.

У дисертації запропоновано ряд теоретичних побудов для удосконалення існуючих та розробки нових алгоритмів самоорганізації з метою підвищення інформативності моделей, заданих точковим каркасом.

Значення для науки роботи полягає в подальшому удосконаленні методів моделювання та системного аналізу складних систем на основі методів теорії самоорганізації.

Значення для практики проведених досліджень полягає у розробці нових алгоритмів моделювання з необхідними властивостями щодо врахування поведінки моделей між заданими точками каркасу та величини коридору помилки моделювання, алгоритмічних процедур вирішення ряду задач системного аналізу складних об’єктів та процесів.

При цьому отримано наступні результати, що мають науково-практичну цінність:

  1. Проведено аналіз методів моделювання складних об’єктів та обгрунтовано вибір алгоритмів самоорганізації МГВА, як таких що відповідають необхідним вимогам при моделюванні процесів, що задаються точковим каркасом.

  2. Розроблено версію комбінаторно-селекційного алгоритму МГВА МАКСО з метою розширення імітаційних можливостей при моделюванні та введення засобів контролю та впливу на поведінку моделі між вузлами інтерполяції. Допоміжні критерії враховують вимоги точності та гладкості моделі. Наведено приклад застосування, що демонструє ефективність запропонованого алгоритму.

  3. Розроблено процедури дослідження структури складних систем, що представлені взаємопов’язаними процесами – визначення ймовірного напрямку зв’язку між змінними об’єкту, визначення списку екзогенних змінних об’єкту, запропоновано процедури попередньої фільтрації для визначення скороченого переліку змінних для моделювання складного об’єкту, формалізовано задачу та запропоновано алгоритм для умов моделювання виходу об’єкту у неявному виді.

  4. Проведено дослідження особливостей підходу нечіткого моделювання, проаналізовано співвідношення чіткого та нечіткого синтезу моделей. Розглянуто основні принципи моделювання коридору похибки з одержанням відповідного сімейства моделей, та запропоновано принципи їх використання з метою мінімізації помилки моделювання .

  5. Розроблено багатоетапний комбінаторно-селекційний алгоритм МГВА для синтезу нечітких моделей процесів, заданих точковим каркасом.

  6. Запропоновано математичну модель та алгоритми самоорганізації синтезу структурованого коридору помилки моделювання з умови його мінімізації.

  7. Розроблено програмну реалізацію версій комбінаторно-селекційного алгоритму МГВА для чіткого та нечіткого моделювання.

  8. Розроблене програмне забезпечення застосовано для прогнозу демографічних та окремих цінових показників в Україні. Результати роботи по прогнозуванню світових цін на нафту Brent та Urals впроваджено в Науково-дослідному інституті автоматизованих комп’ютерних систем “ЕКОТЕХ” при виконанні робіт по плануванню витрат передислокації озброєння та військової техніки, що здійснюється в межах виконання відповідних етапів держбюджетної теми «Створення інформаційно-аналітичної системи підтримки оборонного планування”, державний реєстраційний номер 0104U007396.

Публікації за темою дисертації

1. Ванін В.В., Павлов О.В., Алгоритм синтезу коридору помилки моделювання по МГВА на основі узагальненої опорної ЛП задачі.// Прикладна геометрія та інженерна графіка. Вип 72.,К.: КНУБА,2003. - C.2-17.

2. Ванін В.В., Павлов О.В., Застосування підходів нечіткого регресійного моделювання для синтезу коридору похибки моделі процесу. // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Вип 73.,К.: КНУБА, 2003. - C.13-20.

3. Ванін В.В., Павлов О.В. Про розширення можливостей алгоритмів самоорганізації в задачах синтезу прогнозуючих моделей // Збірка праць міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-річчю незалежності України “Сучані проблеми геометичного моделювання”, ХДАТОХ, Харьків, 2001. - С.12-15.

4. Ванін В.В., Павлов О.В. Розробка елементів проекту Data mining для прогнозуючих компонент. // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Вип.69, К.: КНУБА, 2001. - С.21-26

5. Ванін В.В., Павлов О.В. Розробка та застосування алгоритмів самоорганізації для моделювання складних процесів та об’єктів, що відображаються точковим каркасом // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. Вип.4, Том 24, Мелітополь, 2004. Вип.4, Том 24. - С.51-56

6. Павлов О.В Алгоритми самоорганізації в задачах системного аналізу складних об’єктів // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Вип.71, К.: КНУБА, 2002. - С.167-171

7. Павлов О.В. Багатоетапний комбінаторно-селекційний алгоритм МГВА для синтезу нечітких регресійних моделей. // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Вип. 75.,К.: КНУБА, 2005. - С.188-192

8. Vanin V., Pavlov A. Self-organizing algorithms in the aproximating’s tasks of dot frame // The ten-th international conference on geometry and grafics.- vol. 1, Ukrain. Kiev, 2002, july 28- august 2. - pp. 254-257