Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Фоміна Олена Вікторівна. Активність ферментів утилізації ендогенних альдегідів в окисно-відновних реакціях у щурів різного віку при іммобілізації : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Фоміна О.В. Активність ферментів утилізації ендогенних альдегідів в окисно-відновних реакціях у щурів різного віку при іммобілізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія.- Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2005.

Виявлено, що в процесі онтогенезу у щурів виникають умови для зміни ефективності функціонування ферментів, каталізуючих окисно-відновні шляхи утилізації карбонільних сполук метаболізму в тканинах внутрішніх органів за умов іммобілізаціоного стресу. Вони виявляються у виникненні “напруги“ у відновленні альдегідів в альдегідредуктазній реакції в печінці 1,5-місячних тварин, а також гальмуванні перетворень альдегідів в окисних та відновних реакціях в печінці і скелетному м'язі старих щурів. Вікове зниження ефективності утилізації ендогенних альдегідів у тканинах внутрішніх органів визначає зниження їхньої стійкості до вільнорадикального ушкодження. У зв'язку з цим важливу роль у підвищенні резистентності організму до дії ушкоджуючих факторів оксидативного стресу здобуває спрямована утилізація ендогенних альдегідів.

У результаті проведених експериментів було встановлено вікові і тканиноспецифічні особливості зміни активності ферментів, що беруть участь в окисно-відновних перетвореннях ендогенних альдегідів у печінці і скелетному м'язі щурів. Ці особливості зумовлюють зміну стійкості тканин внутрішніх органів до дії ушкоджуючих факторів іммобілізаційного стресу. За результатами дослідження були зроблені наступні висновки:

1. У період з 1,5- по 12-місячний вік у печінці щурів відбувається поступове підвищення активності АР, яке супроводжується формуванням оптимуму рН реакції, відповідного значенню 6,5, і характерною зміною регуляторних ефектів на фермент пропіонового альдегіду і перекису водню. У 24-місячному віці активність АР знижується в порівнянні з ії величиною у 12-місячних тварин. Ці зміни зумовлюють провідну роль редуктазного шляху в окисно-відновних перетвореннях альдегідів у гепатоцитах і відображаються в поступовому підвищенні співвідношення активності АР/АЛДГ у постмітохондріальній фракції на дослідженому етапі онтогенезу.

2. У м'язовій тканині основний внесок у величину базальної активності досліджених ензимів у 1,5-, 6-, і 12-місячних щурів робить мітохондріальний ізофермент АЛДГ. При цьому зміни активності ферменту окисних перетворень ендогенних альдегідів мають залежний від віку характер. Максимальна величина активності мітохондріального ізоферменту АЛДГ у 1,5-місячних тварин зумовлює у них формування умов для найбільшої ефективності окислювальних перетворень ендогенних альдегідів. У період від 1,5- до 24- місячного віку спостерігається зниження активності АЛДГ в мітохондріях, найбільш виражене у 24-місячних тварин.

3. За умов іммобілізаційного стресу у щурів 1,5- і 24-місячного віку відбувається підвищення активності АР і АЛДГ в постмітохондріальній фракції печінки, а також часткове інгібування мітохондріальної АЛДГ. Стресова активація АР супроводжується проявом активуючого впливу перекису водню на ензим печінки старих щурів і посиленням інгібуючоі дії пропіоналю на фермент у 1,5-місячних щурів. При іммобілізації 12-місячних тварин відбувається обмеження активності АР, яке супроводжується характерними зрушеннями в прояві на неї дії регуляторних ефектів пропіоналю і перекису водню.

4. Іммобілізація 1,5-, 6- і 12-місячних щурів супроводжується зниженням загальної АЛДГ-активності стегнового м'яза, яке зумовлено частковим інгібуванням мітохондріального ізоферменту, що зумовлює підвищення ролі редуктазного шляху при стресі у тварин даних вікових груп. АР активність у м'язовій тканині при іммобілізаційному стресі практично не піддана модуляції, на відміну від тканини печінки.

5. У щурів першого року життя в печінці і стегновому м'язі при іммобілізаційному стресі не відбувається накопичення продуктів метаболізма альдегідів (ШО), що відображує високу ефективність функціонування ферментів катаболізму ендогенних альдегідів. У старих щурів, не зважаючи на стресову активацію АР і АЛДГ в печінці і стегновому м'язі, відбувається накопичення карбонільних сполук метаболізму.

Публікації автора:

  1. Фомина Е.В., Давыдов В.В. Особенности влияния рН на альдегидредуктазную активность печени крыс разного возраста, подвергнутых иммобилизационному стрессу // Украинский биохимический журнал. – 2004. – Т.76, № 6. – С. 77-81. (Дисертант брала участь в моделюванні іммобілізаційного стресу у тварин, вимирювала активність альдегідредуктази в постмітохондріальної фракції печінки у щурів різного віку при різних значеннях рН середовища).

  2. Фомина Е.В., Давыдов В.В. Альдегидредуктазная активность печени крыс разного возраста при иммобилизационном стрессе // Проблемы старения и долголетия. – 2004. – Т.13, № 4. – С. 510-517. (Дисертантом було проведено виділення і фракціонування тканини печінки та проводилося вимірування активності альдегідредуктази у постмітохондріальної фракції печінки у щурів різного віку при іммобілізації).

  3. Фомина Е.В., Давыдов В.В. Тканеспецифические особенности изменения активности альдегидредуктазы и альдегиддегидрогеназы у крыс при иммобилизационном стрессе // Успехи геронтологии - 2005. – № 17. – С. 55-60. (Дисертант визначала активність альдегідредуктази і альдегіддегідрогенази в субклітинних фракціях печінки і скелетного м‘яза печінки у щурів різного віку при іммобілізації).

  4. Фомина Е.В., Давыдов В.В. Возрастные особенности изменения активности NAD-зависимой альдегиддегидрогеназы в печени и скелетной мышце крыс, подвергнутых иммобилизационному стрессу // Проблемы старения и долголетия - 2005. – № 2. – С. 122-130. (Дисертант визначала активність альдегидредуктази і альдегиддегідрогенази в субклітинних фракціях печінки і скелетного м‘яза печінки у щурів різного віку при іммобілізації).

5. Фомина Е.В., Давыдов В.В. Возрастные особенности функционирования альдегидредуктазы в печени и скелетной мышце крыс при иммобилизационном стрессе // Вопр. биол., мед. и фарм. химиии.- № 2. – 2005.- С. 27-31. (Дисертант визначала вміст продуктів вільнорадикального окислення білків і ліпідів в субклітинних фракціях печінки та скелетного м‘яза).

  1. Фомина Е.В., Давыдов В.В., Чуйкова В. И. Роль ферментов катаболизма альдегидов в возрастном изменении устойчивости тканей к окислительному стрессу // Тезисы докладов международного симпозиума “Биологические механизмы старения”, Харьков 30 мая-1 июня. 2002. – С.40.

  2. Фомина Е.В., Суворова И.М., Чуйкова В.И. Возрастные особенности формирования оксидативного стресса в мозге и сердце крыс разного возраста в процессе иммобилизации // Материалы IV Украинской конференции молодых ученых, посвященных памяти академика В.В.Фролькиса, Киев 24 янв. 2003. - С. 34-35.

  3. Фомина Е.В. Возрастные особенности формирования оксидативного стресса в печени и скелетной мышце крыс, подвергнутых кратковременной иммобилизации // Тезисы научно-практической конференции “Биология – наука ХХI века“, Пущино 17-21 мая. 2004. – С.132. (Дисертантом було проведено визначення вмісту продуктів вільнорадикального окислення ліпідів (диєнових кон‘югатів и шифових основ) у крові і гомогенатах печінки і скелетного м‘яза у щурів різного віку, підданих іммобілізації).

  4. Фомина Е.В. Возрастные особенности изменения активности альдегидредуктазы в печени крыс при иммобилизационном стрессе // В материалах YI международного симпозиума “Биологические механизмы старения”, Харьков, 26 – 29 мая 2004. – С. 29 – 30.

  5. Фоміна О.В. Активність ферментів катаболізму альдегідів печінки щурів різного віку при короткочасному стресі // Матеріали науково-практичної конференції “Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини”, Харків 23 лист. 2004. – С.87.

  6. Фоміна О.В. Изучение защитного действия экстракта аронии при оксидативном стрессе // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Ліки – людині. Сучасні проблеми створення, дослідження і апробації лікарських засобів“, Харків 6 грудня. 2004. – С.152-153.

  7. Fomina E.V., Davydov V.V Differential changes in the properties of aldehyde reductase from adult and old rats liver during immobilized stress // Society of Free Radical Biology and Medicine, Washington, 2004. – Р.427.

  8. Фоміна О.В. Вікові особливості регуляції активності альдегідредуктази печінки щурів після іммобілізації // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Від фундаментальних досліджень – до прогресу в медицині”, Харків червень 2005. – С. 64.

  9. Фомина Е.В. Возрастные особенности изменения активности альдегидредуктазы и альдегиддегидрогеназы в печени и мышце крыс, подвергнутых иммобилизационному стрессу // Материалы VI Украинской конференции молодых ученых, посвященной памяти академика В.В.Фролькиса, Киев 28 янв. 2005. - С. 183-184.

  10. Фомина Е.В., Давыдов В.В., Фурменкова Н.В. Активность ферментов утилизации энодогенных альдегідов при иммобилизационном стрессе у крыс разного возраста // Материалы IV национального конгресса геронтологов и гериатров Украины “Проблемы старения и долголетия”, Киев 11-13 окт. 2005. - С. 19-20.