Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кудин Соломія Ігорівна. Акціонерна власність в умовах ринкової трансформації економіки України: дисертація канд. екон. наук: 08.01.01 / Львівський національний ун- т ім. Івана Франка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Кудин С.І. Акціонерна власність в умовах ринкової трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2003.

У дисертації досліджуються проблеми та перспективи розвитку акціонерної власності в умовах перехідної економіки України. Аналізуються основні підходи до визначення поняття “власність”, а також погляди видатних представників економічних шкіл на соціально-економічну ефективність форм власності, розглядаються особливості становлення акціонерних товариств та основні тенденції їх розвитку в сучасній економіці. У роботі з’ясовуються причини затяжного трансформаційного спаду у вітчизняній економіці в 90-х роках Особлива увага приділяється аналізу впливу акціювання як способу приватизації на ефективність роботи підприємств. Розглядаються можливості активізації процесу залучення додаткових коштів на приватизовані підприємства за допомогою інструментів фондового ринку, та впровадження дієвих засобів корпоративного управління.

Проведено аналіз поведінки акціонерних товариств різних форм власності і виявлено причини нижчої ефективності виробничої діяльності державних акціонерних товариств. Узагальнено світовий досвід реформування власності і на цій підставі обгрунтовано перспективи формування прогресивної структури власності в Україні.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми – акціонерна власність в умовах ринкової трансформації економіки України, що виявляється у розробленні теоретичних засад розвитку акціонерних товариств для прискорення зростання вітчизняної економіки.

  1. Дослідження акціонерної власності у перехідній економіці ускладнене неусталеністю понятійно-категоріального апарату, і передовсім самої категорії “власність”, як однієї із фундаментальних категорій економічної науки. За останні десятиліття у вітчизняній економічній науці з’явились нові тлумачення категорії власності. Проте, на думку дисертанта, усе ще недостатньо у них враховано доволі продуктивні підходи, запропоновані представниками неоінституціоналізму. Власність можна визначити як сукупність прав і відносин, з яких виникають право власності і майновий статус; вона виступає у різних формах, бо на неї впливає складний комплекс взаємопов’язаних чинників - суб’єкти права власності, об’єкти права власності та права власності.

  2. Власність завжди привертала увагу дослідників. Прихильники класичного напрямку обгрунтовували тезу про доцільність безроздільного панування приватної власності. Навпаки, прихильники марксизму розглядають приватну власність як неефективну і несправедливу і яка є обов’язково результатом експлуатації найманої праці. Кейнсіанці відстоюють активне втручання держави в економічні процеси, але за умови збереження панівної ролі приватної власності. Неоінституціоналісти обгрунтовують необхідність співіснування альтернативних форм власності з допомогою аналізу трансакційних витрат.

  3. Основною причиною утворення акціонерних товариств є досягнення синергетичного ефекту, суть якого полягає у тому, що поєднання активів значної кількості осіб забезпечує сукупний результат, який істотно перевищує суму результатів окремих дій цих осіб. На думку дисертанта, суть акціонерної форми власності можна розкрити через права володіння, користування і розпорядження певною часткою статутного капіталу співвласниками акціонерного товариства, усередині якого існує їх обмежена відповідальність, а їхні права власності підтверджують цінні папери - акції.

  4. Розвиток акціонерних товариств на основі приватного капіталу є, на наш погляд, одним із реальних напрямів виходу вітчизняної економіки на шлях сталого розвитку. Подальше утвердження і активізація діяльності корпоративного сектору в Україні вимагає виваженої державної політики у цій галузі та запровадження прогресивної системи корпоративного управління, яка враховує досвід розвинутих країн. Проте копіювання принципів різних моделей корпоративного управління в економіці України вважаємо за недоцільне і практично нездійсненне.

  5. Позитивні наслідки реформування власності демонструють практично всі економіки перехідного типу, однак, країни, які швидко зуміли запровадити ринкові інститути досягли вищих темпів економічного зростання (країни Прибалтики, Центральної Європи). В Україні здебільшого все ще панують не ринкові інститути, а неформальні норми і правила, тому не слід очікувати швидких позитивних результатів від процесу приватизації. Для прискорення одержання віддачі від приватизації треба активно формувати стійкі ринкові інституції.

  6. У недержавному корпоративному секторі підприємства краще пристосовуються до макроекономічного середовища та демонструють позитивні впливи ринкових стимулів на їхню діяльність (тісніший зв’язок продуктивності праці та її оплати, вищий рівень грошових надходжень за реалізовану продукцію, ощадливіший підхід до формування витрат та ін.). Це дає підстави для висновку, що акціонерна власність є не лише однією з прогресивних форм власності, а й найповніше може себе реалізувати у недержавному секторі. На нашу думку, зростання індексу промислової продукції в економіці України у 2000-2001 роках поруч з іншими чинниками, було досягнуто і завдяки приватизаційному процесові.

  7. Подальшу приватизацію доцільно проводити за попередньо визначених напрямків розвитку галузей та реформування підприємств-монополістів, використовуючи виважений підхід до інвестування у кожне підприємство зокрема. Перспективними є довгострокові програми модернізації вітчизняної економіки з визначенням місця та ролі державних підприємств, які нерідко підвищують рівень соціально-економічної ефективності функціонування національної економіки.

  8. Національна економіка не може стати конкурентоспроможною без приватної власності. Проте, демонтаж державного механізму управління не менш небезпечний, ніж ліквідація інституту приватної власності. Державні інституції вирішують важливі макроекономічні проблеми: заповнення ніш у низькорентабельних чи навіть збиткових галузях, непривабливих для приватного капіталу; розвиток наукомістких галузей; розв’язання низки соціально - економічних проблем; гарантування національної безпеки та ін. Кожна форма власності, як і організаційно-правова форма господарювання, є ефективною за своєю природою, чим і пояснюється її виникнення та розвиток. Однак кожна форма господарювання повинна займати свою нішу в економічній системі, де вона найповніше себе реалізує.

Публікації автора:

  1. Ватаманюк З., Кудин С. Приватизація як ключова умова ринкової трансформації економіки України // Економіка України: десять років реформ. - Львів, 2001. – С.27-46.

  2. Кудин С. Реєстр як засіб управління акціонерним товариством// Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Вип. 5. - Львів:Інтереко, 1999. – С.48-52.

  3. Кудин С. Еволюція поглядів на ефективність форм власності в економіці // Вісник Львівського університету. Сер. економічна. Вип. 30. - Львів, 2001. – С.71-75.

  4. Кудин С. Тенденції зміни власності в умовах ринкової трансформації економіки України // Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Вип. 6. - Львів: Інтереко, 2000. – С.41-44.

  5. Кудин С. Акціонерне товариство як форма самообмеження прав власника // Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Спецвип. 8. - Львів:Інтереко, 2001. – С.54-60.

  6. Кудин С. Власність як категорія сучасної економічної теорії // Формування нової парадигми економічної освіти в Україні. Матеріали міжнародної науково-методичної конференції до 150-річчя від дня народження С.Подолинського. - Львів, 2000. – С.74-75.

  7. Кудин С. Проблеми корпоративного управління в Україні // Україна в ХХІ ст.: формування економічної системи. Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської конференції. - Львів, 2001. – С.166-168.

  8. Кудин С. Становлення акціонерної справи // Актуальні проблеми формування економічної системи України. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. - Львів, 2002. – С.153-155.

  9. Кудин С. Акціювання – важливий напрям трансформації економіки України // Економічна система України :європейський вибір. Матеріали міжнародної наукової конференції. - Львів, 3-5 травня 2000. – С.66-67.

  10. Кудин С. Стан економічної ефективності приватизованих підприємств в Україні // Права власності в перехідних економіках. Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської конференції. - Київ, Пуща-Озерна, 28-29 квітня 2001. – С.33-39.