Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Новікова Радміла Олександрівна. Актівізація та регулювання формування інвестиційних ресурсів в Україні : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2004.



Анотація до роботи:

Новікова Р.О. Активізація та регулювання формування інвестиційних ресурсів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Дніпропетровський національний університет, Дніпропетровськ, 2003.

Дисертація присвячена важливим та актуальним питанням фінансування інвестиційної діяльності в умовах трансформаційної економіки.

Обгрунтована можливість розширення інвестиційної та інноваційної діяльності за рахунок мобілізації внутрішніх інвестиційних ресурсів, які є основою інвестиційного потенціалу економіки України. Розкрито макроекономічний аспект процесу формування інвестиційних ресурсів на базі аналізу структури, динаміки національних заощаджень та можливостей їх інвестиційного використання. Встановлено, що забезпечення умов для росту заощаджень та ії трансформації у інвестиції є необхідним чинником активізації інвестиційного процесу в Україні. Особливу увагу приділено визначенню ролі фінансових посередників у формуванні інвестиційних ресурсів.

Обгрунтовано основні напрямки державної інвестиційної політики на сучасному етапі розвитку економіки України і розроблено систему пропозицій, спрямованих на збільшення національних заощаджень та активізацію інвестиційної дяльності.

Проведене дисертаційне дослідження дало змогу зробити такі узагальнення і висновки:

1. Доведено, що сучасних темпів росту інвестицій в економіці України абсолютно недостатньо для переходу її від стадії пожвавлення до стійкого економічного росту. Грунтуючись на результатах аналізу розвитку інвестиційного процесу в Україні, встановлено, що одним із ключових факторів скорочення обсягів інвестицій під час реформування вітчизняної економіки є дефіцит інвестиційних ресурсів. На основі оцінки потенційних джерел фінансування інвестицій доведено, що реалізація інноваційної моделі розвитку економіки в умовах неприступності масштабних зовнішніх фінансових ресурсів можлива лише за рахунок мобілізації внутрішнього інвестиційного потенціалу України.

2. Встановлено, що важливу роль у формуванні інвестиційних ресурсів в економіці грають фінансові посередники. Доведено, що в умовах перехідної економіки України найбільший потенціал по трансформації заощаджень в інвестиції належить комерційним банкам. Досліджено чинники, що визначають масштаби участі банків в інвестиційному процесі, і встановлено, що одним із визначальних чинників є обсяг ресурсної бази банків.

3. Доведено, що для залучення потенційних інвестиційних коштів в економіку, особливо у перехідний період, надзвичайно важливе значення має державне регулювання економіки взагалі та інвестиційних процесів зокрема. З урахуванням специфіки перехідної економіки України розроблена модель державного регулювання інвестиційної сфери, що націлена на розвиток інвестиційного потенціалу як фундаменту стійкого економічного росту і дозволяє удосконалити організаційно-економічний механізм підвищення інвестиційної активності шляхом комплексного стимулювання збільшення обсягів інвестиційних ресурсів в економіці, їхньої мобілізації й ефективного використання.

4. З урахуванням обмеженості державних інвестиційних ресурсів в умовах трансформації економіки України обгрунтовані сучасні методи, принципи і форми централізованого фінансування інвестицій та запропоновано модель активізації інвестиційної діяльності за рахунок коштів бюджету розвитку, що дозволяє значно збільшити ефективність використання бюджетних коштів за умови їхньої економії, підвищити зацікавленість комерційних банків у розширенні кредитних операцій, залучити додаткові ресурси приватного сектора до фінансування інвестицій.

5. Запропоновано методичні принципи оцінки та відбору інвестиційних проектів для фінансування за рахунок бюджетних коштів в рамках регіональної інвестиційної політики. Встановлено, що бюджетні регіональні інвестиції частіше не забезпечують прямих прибутків від реалізації проектів, але водночас сприяють виконанню важливих соціальних і структурних задач розвитку регіону. Тому запропоновано диференційований підхід до визначення ключових критеріїв відбору проектів в залежності від напрямку регіональної інвестиційної політикі, в рамках якого вони фінансуються.

6. Виявлено, що заощадження підприємств залишаються головним джерелом фінансування інвестицій в Україні, але внаслідок дефіциту оборотного капіталу їх інвестиційне використання скорочується. Запропоновано комплексний підхід щодо регулювання інвестиційних ресурсів підприємств на макроекономічному рівні: для підсилення інвестиційної спрямованості використання прибутку й амортизаційних відрахувань обгрунтовано необхідність першочергового рішення проблеми дефіціту оборотного капіталу через регулювання рівня монетизації економіки в ув'язуванні з темпами зростання виробництва, а також запропоновано введення окремого режиму руху амортизаційних коштів підприємств і коштів, що звільняються від оподаткування у зв'язку з їх інвестиційною спрямованістю, через систему інвестиційних рахунків.

7. Виходячи зі специфіки формування і використання заощаджень населення, розроблено рекомендації по підсиленню їхньої ролі в інвестиційному процесі шляхом стимулювання активних форм заощаджень і залучення їх у господарський оборот. Розроблено механізм відновлення депозитів населення в Ощадбанку і залучення даних ресурсів в інвестиційну сферу. Доведено необхідність розширення функцій Фонду страхування депозитів та запропоновано удосконалений механізм державних гарантій заощаджень населення у формі банківських депозитів. Застосування даного механізму у вітчизняній практиці державного регулювання фінансового сектора дозволить забезпечити приплив додаткових ресурсів в інвестиційну сферу та буде сприяти формуванню в Україні ефективного механізму фінансування інвестицій, який відповідає економіці ринкового типу.

Реалізація запропонованого механізму державного регулювання і стимулювання інвестиційної діяльності дозволить підсилити інвестиційний та інноваційний потенціал української економіки не тільки в короткостроковому періоді, але і на перспективу, що є важливою умовою переходу української економіки до стадії стійкого росту.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Новикова Р.А. Проблемы финансирования инвестиционной деятельности в Украине // Вестник СевГТУ. Випуск 44. – Севастополь: СНТУ, 2003. – С. 158-163. – 0,35 д.а.

2. Новікова Р.О. Проблеми активізації та регулювання інвестиційної діяльності в економіці України // Економіка: проблеми теорії та практики. – Зб. наук. пр. Випуск 182. – Дніпропетровськ: «Наука и образование». – 2003. – С. 350-356. – 0,4 д.а.

3. Калмикова І.Ю., Новікова Р.О. Принципи формування й функціонування регіональних інвестиційно-позикових систем // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наук. праць. Випуск 158. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 128-131. - 0,2 д.а. належать особисто автору (досліджено особливості фінансування регіональних інвестиційних програм за рахунок запозичених ресурсів).

4. Вожжов А.П., Новікова Р.О. Фінансові методи забезпечення економічного зростання // Фінанси України. – 2001. - №3.- С. 74-83. – 0,4 д.а. належать особисто автору (обгрунтовано напрямки державної інвестиційної політики та розроблено методику формалізації інвестиційних потоків на макроекономічному рівні).

5. Вожжов А.П., Новикова Р.А. Проблемы формирования инвестиционных ресурсов за счет сбережений населения // Економіка, Фінанси, Право. – 2001. – №4. – С.9-13. – 0,35 д.а. належать особисто автору (досліджено основні чинники банківського фінансування інвестицій, розроблено схему активізації інвестиційного процесу за рахунок розширення рівня доходів в економіці).

В інших виданнях:

6. Новикова Р.А. Институциональные условия повышения эффективности инвестиционной политики на региональном уровне // Динаміка наукових досліджень ’2003. Матеріали ІІ Міжнарод. науково-практич. конференції. Том 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.49-50. – 0,1 д.а.

7. Новикова Р.А., Калмыкова И.Ю. Механизм регулирования инвестиционных ресурсов предприятий на макроэкономическом уровне // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики. Матеріали Всеукр. науково-практич. конференції молодих вчених. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 68. – 0,1 д.а. (автором обгрунтовано напрямки державного регулювання формування інвестиційних ресурсів підприємств).

8. Новикова Р.А Оценка перспектив активизации инвестиционной деятельности в Украине за счет финансовых ресурсов предприятий // Сучасні проблеми економіки підприємства. Матеріали Всеукр. науково-практич. конференції. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С.23-24. – 0,2 д.а.

9. Новикова Р.А. Роль финансовых посредников в развитии рынка инвестиционного капитала // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України. Матеріали IV Всеукр. науково-практич. конференції. – Том II. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 138-139. – 0,1 д.а.

10. Новикова Р.А. Бюджет развития как инструмент региональной инвестиционной политики // Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону. Матеріали Всеукр. науково-практич. конференції.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - С. 226. - 0,1 д.а.

11. Новикова Р.А. Применение методов регрессионного анализа для прогнозирования параметров участия банковского сектора в финансировании инвестиционной деятельности в экономике Украины // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали Міжнарод. науково-практич. конфереції.-Харків: ХНУ, 2002.- С. 21-22. - 0,1 д.а.