Пономаренко Ольга Вікторівна. Акарози собак і котів (поширення, діагностика та лікування) : Дис... канд. наук: 16.00.11 - 2008.
Анотація до роботи:
Пономаренко О. В. Акарози собак і котів (поширення, діагностика та лікування). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 – паразитологія, гельмінтологія. ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», Харків, 2008.
У дисертаційній роботі наведено результати вивчення поширення акарозів собак і котів у м. Харкові, сезонності їх перебігу, сприйнятливості тварин до них у залежності від віку, породи та статі. Встановлено, що серед собак частіше реєструють захворювання на демодекоз (6,3 % від кількості обстежених тварин) та на отодектоз (4,3 %), а серед котів – на отодектоз (5,3 %).
Встановлено, що собаки та коти найчастіше хворіють у віці 6–12 місяців. Доведено, що акарозам дрібних свійських тварин властива сезонність: собаки хворіють переважно восени та взимку, рідше навесні, а коти – восени та весною, рідше зимою. Відмічено, що самки хворіють на акарози частіше за самців.
Вивчено склад умовно-патогенної мікрофлори, яка ускладнює перебіг акарозів тварин, співвідношення виділених культур і їх чутливість до найбільш розповсюджених антибіотиків. Досліджено морфологічні та біохімічні показники крові собак, хворих на акарози.
Удосконалено метод діагностики акарозів та проведено його порівняльне дослідження із загальноприйнятими. Встановлено, що використання вазелінової олії та диметилсульфоксиду під час проведення діагностичних досліджень за даним методом сприяє збереженню життєздатності кліщів, більш точному визначенню їх видової належності та морфологічних особливостей.
Розроблено новий лікувальний засіб «Нуріцид» для боротьби з акарозами дрібних свійських тварин, проведено лабораторні та комісійні випробування його акарицидної ефективності.
Встановлено ступінь бактерицидної дії препарату «Нуріцид» на грамнегативну та грампозитивну мікрофлору в залежності від строків зберігання, а також його вплив на організм кролів за умов аплікації на шкіру тварин. Доведено, що розроблений препарат у концентрації 0,5 % за діючою речовиною може використовуватись для лікування хворих на акарози тварин.
1. Вивчено поширення акарозів серед собак і котів з урахуванням видового складу збудників, сезонності перебігу, вікової, породної та статевої сприйнятливості тварин; удосконалено метод діагностики щодо визначення видової належності акариформних кліщів; запропоновано новий комплексний препарат поліфакторної дії «Нуріцид» для лікування дрібних свійських тварин, хворих на акарози, перебіг яких ускладнюється умовно-патогенною мікрофлорою.
2. Протягом 5 років досліджено 1452 собак та 790 котів, які належали мешканцям м. Харкова. Встановлено, що кількість уражених на акарози тварин складала 11,8 і 7,5 %, відповідно. Найчастіше серед собак реєстрували захворювання на демодекоз (6,3 % від кількості обстежених тварин) та отодектоз (4,3 %), а серед котів – на отодектоз (5,3 %).
3. Встановлено, що серед обстежених собак частіше хворіють на отодектоз безпородні тварини (16,1 %), на демодекоз – безпородні (13,0 %), на саркоптоз – вівчарки (17,7 %). Серед котів частіше хворіють на отодектоз безпородні тварини (33,3 %), на демодекоз – безпородні (50,0 %), на нотоедроз – безпородні та європейські тигрові (33,3 %).
4. Визначено, що собаки та коти найчастіше хворіють у віці 6–12 місяців. Акарозам дрібних свійських тварин властива сезонність: собаки хворіють переважно восени та взимку, рідше навесні, а коти – восени та весною, рідше зимою. Доведено статеву сприйнятливість до акарозів: самки хворіють на акарози частіше за самців.
5. При бактеріологічному дослідженні матеріалу зі зскрібків шкіри собак, хворих на демодекоз і отодектоз, встановлено, що перебіг акарозів частіше ускладнюється грампозитивними коками (при демодекозі – 70,1 %, при отодектозі – 68,7 %), рідше – культурами родини Enterobacteriaceae (15,6 і 18,1 %), дріжджоподібними грибами (7,8 і 9,6 %) та представниками родів Pseudomonas та Corynebacterium (6,5 і 3,6 %).
6. Удосконалено вітальний метод діагностики акарозів тварин із використанням вазелінової олії та диметилсульфоксиду, що сприяє збереженню життєздатності кліщів і визначенню їх видової належності та морфологічних особливостей, який завдяки складу розчину для обробки матеріалу зі зскрібків шкіри хворих тварин є більш ефективним за існуючі.
7. Розроблено новий лікувальний засіб «Нуріцид» для боротьби з акарозами дрібних свійських тварин, який є препаратом комплексної дії, що забезпечує його високу акарицидну, антимікробну та протизапальну активність.
8. Експериментально доведено, що лікувальний засіб «Нуріцид» не токсичний для тварин. Аплікація препарату на шкіру кролів не викликає подразнень у місцях нанесення, не впливає на загальний клінічний стан організму і деякі показники крові (кількість еритроцитів, лейкоцитів, рівень гемоглобіну, лейкоцитарну формулу, активність лужної фосфатази та лактатдегідрогенази).
Публікації автора:
1. Пономаренко, О. В. Акарозы плотоядных животных: особенности сезонной динамики [Текст] / О. В. Пономаренко // Вет. медицина : мiжвiд. темат. наук. зб. — Х., 2003. — Вип. 82. — С. 461–464.
2. Пономаренко, О. В. Удосконалення лабораторної діагностики акариформних кліщів [Текст] / О. В. Пономаренко // Вет. медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2004. — Вип. 84. — С. 588–590.
3. Розробка та апробація нового ефективного препарату для лікування акарозів дрібних свійських тварин [Текст] / О. В. Пономаренко, О. П. Коломацький, О. О. Міщенко, Л. П. Коломацька // Вет. медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2005. — Вип. 85. — Т. II. — С. 912–914. (Дисертант провів експериментальні дослідження, обробку отриманих даних та їх узагальнення).
4. Вивчення секундарної мікрофлори при демодекозних ураженнях шкіри у собак [Текст] / Обуховська О. В., Пономаренко О. В., Келеберда Н. І., Обуховський Ю. М., Глєбова Е. В. // Вет. медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2006. — Вип. 86. — С. 274–278. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, провів аналіз та узагальнення отриманих результатів).
5. Изучение бактерицидных свойств препарата «Нурицид» [Текст] / О. В. Обуховская, О. В.Пономаренко, А. А. Мищенко, А. П. Коломацкий // Вет. медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2006. — Вип. 86. — С. 264–266. (Дисертант брав участь у розробці схеми досліду, провів експериментальні дослідження, аналіз та статистичну обробку отриманих результатів).
6. Вивчення впливу лікувального засобу «Нуріцид» на клінічний стан і гематологічні показники кролів за умови аплікації його на шкіру тварин [Текст] / Куцан О. Т., Пономаренко О. В. // Зб. наук. праць Луганського нац. аграр. ун–ту. — Луганськ, 2007. — С. 343–349. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз, узагальнення та статистичну обробку отриманих результатів).
7. Лабораторна діагностика паразитарних захворювань м’ясоїдних тварин : метод. реком. [Текст] / С. В. Павленко, Л. І. Луценко, О. О. Міщенко, О. В. Пономаренко. — К.: «Ветінформ», 2005. — 48 с. (Дисертант провів розробку та оформлення розділу щодо лабораторних методів діагностики акарозів м’ясоїдних тварин).
8. Деклараційний патент на винахід № 62710 А Україна, МПК7 А 61 D 7/00. Спосіб діагностики акаріформних кліщів [Текст] / І. А. Машкей, О. В. Пономаренко ; ІЕКВМ УААН. — № 2003054139; заявл. 08.05.03; опубл. 15.12.03, Бюл. № 12. — 4 с.
9. Деклараційний патент на корисну модель № 7220 Україна, МПК7 А 01 N 25/00, А 61 K 31/00. Засіб для лікування саркоптоїдозів і демодекозів дрібних свійських тварин [Текст] / О. В. Пономаренко, О. О. Міщенко, О. П. Коломацькій, Л. П. Коломацька, О. О. Малінін, О. Т. Куцан ; ІЕКВМ УААН. — № 20041108952; заявл. 02.11.04; опубл. 15.06.05, Бюл. № 6. — 6 с.