Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Додіна Євгенія Євгенівна. Адміністративно-правовий статус громадських організацій в Україні: Дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Одеська національна юридична академія. - О., 2001. - 175арк. - Бібліогр.: арк. 167-175.



Анотація до роботи:

Додіна Є.Є. Адміністративно-правовий статус громадських організацій в Україні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 - теорія управління; адміністративне право та процес; фінансове право. Одеська національна юридична академія, м. Одеса, 2002 рік.

Дисертація присвячена комплексному вивченню адміністративно-правового статусу громадських організацій; проаналізована загальна характеристика адміністративної правосуб'єктності громадських організацій, функцій громадських організацій у системі політичної і соціально-економічної організації суспільства, підстави і порядок

створення громадських організацій, проаналізована внутрішньо-організаційна діяльність громадських організацій та визначено її значення для адміністративно-правового статусу, проаналізовано державний контроль за створенням і діяльністю громадських організацій. Здійснено порівняльний аналіз законодавства України щодо громадських організацій з законодавством країн Східної та Західної Європи, відповідність законодавства України міжнародним нормам та стандартам. На підставі дослідження окреслено шляхи удосконалення правового регулювання створення та діяльності громадських організацій.

У висновках підведені підсумки дослідження, сформульовані теоретичні положення і практичні рекомендації, визначені підходи до подальшого дослідження адміністративно-правового статусу громадських організацій в Україні. Дисертант підкреслює, що підвищення ролі громадських організацій на сучасному етапі цивілізаційного розвитку є світовою тенденцією. У соціально-політичній системі України громадські організації є важливим елементом демократичного суспільства, суб'єктом відносин, які мають специфічний адміністративно-правовий статус. На підставі проведеного дослідження виявлені оптимальні параметри функціонування громадських організацій у системі суб'єктів адміністративного права, а також основні тенденції їх розвитку;

встановлені передумови створення громадських організацій, відзначається динаміка розвитку функцій і засобів реалізації, поставлених громадськими організаціями цілей і завдань.

Дисертант відзначає фактичний розвиток змісту адміністративно-правового статусу громадських організацій, виявляє вплив, що посилюється із застосуванням міжнародно-правових стандартів у формуванні змісту адміністративно-правового статусу громадських організацій, який виявляється в конкретних функціонально-структурних змінах. У дисертації відзначаються передумови законодавчого закріплення різноманітних організаційно-правових форм громадських організацій, удосконалення механізму їх легалізації, наділення громадських організацій повноваженнями в сфері управлінської діяльності.

Дисертаційне дослідження виконано на основі теоретичного аналізу ряду юридичних наук, аналізу законодавства України та зарубіжних країн, практики його використання. Автором зроблені висновки та сформульовані рекомендації, спрямовані на удосконалення правового регулювання адміністративно-правових відносин, в які вступають громадські організації. Основні з них такі:

1. Нагальною потребою є прийняття Закону України "Про непідприємницькі організації", який би регулював непідприємницьку діяльність громадських організацій.

2. Пропонується внести зміни і доповнення до Закону України "Про об'єднання громадян", такі, наприклад, як визначення розміру і порядку стягнення штрафу в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень тощо, а також визначити Закон України "Про об'єднання громадян" як рамковий закон для усіх організацій, які створені на підставі реалізації права кожного на об'єднання.

3. Доводиться необхідність прийняття Закону України "Про громадські організації", котрий би мав предметом свого регулювання суспільні відносини, що виникають у зв'язку з реалізацією права громадян на об'єднання в громадські організації, а також зі створенням, діяльністю, реорганізацією та ліквідацією громадських організацій.

4. На теоретичному рівні пропонується відрізняти загальний адміністративно-правовий статус громадських організацій (до якого, наприклад, належить адміністративно-правова регламентація обов'язкової легалізації) від спеціального (до якого, наприклад, належить обов'язкове ліцензування діяльності громадських організацій, що надають послуги медичного характеру).

5. Аналізуючи функції громадських організацій в сучасній Україні, дисертант визначає функції громадських організацій, делегованих державою (контролюючі функції профспілок, об'єднань споживачів), соціальні функції (соціальний захист населення), здійснення державних функцій, які держава самостійно не виконує, або виконує не належною мірою (захист навколишнього середовища), реалізація і захист прав та інтересів членів (учасників) громадських організацій (садівничі товариства, кредитні спілки) і порівнює їх із функціями громадських організацій у радянський

період, які в основному здійснювались у двох напрямках: надання сприяння органам державного управління в здійсненні покладених на них завдань та виконання функцій, що раніше здійснювались органами державного управління.

6. Дисертантом виділяються такі організаційно-правові форми громадських організацій, як громадська асоціація, громадський рух, громадський фонд, громадська установа, спілка громадських організацій, що потребують законодавчого закріплення.

7. У дисертації надаються рекомендації з удосконалення законодавства України про об'єднання громадян у зв'язку з проведенням адміністративної реформи і реформуванням системи органів виконавчої влади.

Публікації автора:

1. Додіна Є.Є. Реалізація права громадян на об'єднання - гарантія побудови демократичного суспільства //Актуальні проблеми політики:

Зб. наук. праць. - Одеса: Астропринт, 2001. - Вип. 12. - С. 157-163.

2. Додіна Є.Є. Питання державного контролю за діяльністю громадських організацій // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. -Одеса: Юридична література, 2001. - Вип. 11. - С. 425-428.

3. Додіна Є.Є. Міри впливу, що вживаються до громадських організацій //Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. - Одеса:

Юридична література, 2001. - Вип. 12. - С. 137-141.

4. Додіна Є.Є. Державний контроль за порядком створення громадських організацій //Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - Одеса, 2001. - №2. - С. 136-139.

5. Додіна Є.Є. Стосовно закону "Про непідприємницькі організації в Україні" //Актуальні проблеми політики: Зб. наук. праць. - Одеса:

Астропринт, 2001. - Вип. 11. - С. 511-516.