Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


140. Кравцова Тетяна Миколаївна. Адміністративно-правові засади здійснення державної регуляторної політики в сфері господарювання: дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Кравцова Т.М. Адміністративно-правові засади здійснення державної регуляторної політики в сфері господарювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління: адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено аналізу теоретико-методологічних засад, підстав та процедур застосування функції регулювання в адміністративній діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування в сфері господарювання. Визначаються публічно-правові засади забезпечення господарського порядку та правові засади організації державного регулювання господарської діяльності в Україні, аналізуються адміністративно-правова природа, принципи, правові методи та форми регуляторної діяльності органів виконавчої влади, з'ясовуються вплив засад державної регуляторної політики на її адміністративно-правовий режим, формулюються рекомендації, спрямовані на удосконалення правових засад і практики здійснення державного регулювання в сфері господарювання. Обґрунтовано принципово новий науковий напрямок в адміністративно-правовій галузі – адміністративно-господарське право та розроблено адміністративно-правову теорію державного регулювання господарської діяльності як окремого інституту адміністративно-господарського права.

В дисертації наведено теоретичне обґрунтування та вирішення наукової проблеми – визначення адміністративно-правових засад здійснення державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності, їх значення у правовому забезпеченні регуляторної діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Основним завданням дослідження було вироблення на основі комплексного аналізу теоретико-методологічних засад, нормавтивних основ та практичної реалізації державної регуляторної політики у сфері господарювання, правової теорії державного регулювання господарської діяльності, формулювання пропозицій щодо підвищення результативності та ефективності регуляторної діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в господарській сфері, які могли бути використані як теоретична основа під час підготовки нового та уточненні відповідних положень чинного законодавства, насамперед його якісно нових принципів та норм. В результаті проведеного дослідження обґрунтовано принципово новий науковий напрямок в адміністративно-правовій галузі – адміністративно-господарське право, а також розроблені теоретико-правові та організаційні засади державного регулювання господарської діяльності як окремого інституту адміністративно-господарського права. Крім того, сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети.

1. Визначаючи роль держави у забезпеченні господарського правопорядку, зроблено висновок про зміну змісту адміністративної діяльності органів публічної влади в сфері господарювання в умовах різноманітності суб'єктів господарювання різних форм власності. Її основною метою стало забезпечення публічних інтересів під час здійснення господарської діяльності. В результаті дослідження доведено, що адміністративно-господарська діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування пов'язана з публічно-владними повноваженнями і полягає у виконанні ними управлінських функцій щодо суб'єктів господарювання (регулювання господарської діяльності та контролю за нею) та наданні суб'єктам господарювання адміністративних послуг.

2. Аналіз публічно-правових засад забезпечення господарського порядку в Україні довів зацікавленість держави в необхідності самостійного і відокремленого правового регулювання публічно-владних повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності, з метою гарантування прав і свобод всіх суб’єктів господарських відносин в умовах розвитку різноманітних форм власності та впровадження засад державної регуляторної політики. На думку дисертанта накопичена в останні роки чимала кількість правових норм щодо здійснення адміністративно-господарської діяльності потребує систематизації і дає підстави для виділення їх в окрему підгалузь в межах адміністративного права – адміністративно-господарського права. В дисертації здійснено систематизацію норм адміністративно-господарського права з їх групуванням у самостійні правові інститути: державного регулювання господарської діяльності; контролю за діяльністю суб’єктів господарювання; адміністративних послуг для суб’єктів господарської діяльності; управління господарською діяльністю в державному секторі економіки; управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки, а також доведена необхідність кодифікації адміністративно-господарської підгалузі адміністративного права шляхом створення Адміністративно-господарського Кодексу України.

3. Сутність державного регулювання господарської діяльності вперше визначається шляхом з'ясування його державно-владного характеру, з точки зору розуміння його як специфічного виду державної діяльності, органічної функції державного управління, за допомогою якої створюються умови для нормальної діяльності та функціонування об’єкта державного управління – суб'єктів господарювання, підтримується їх розвиток у певних межах шляхом встановлення економічних, правових та інших нормативів і їх коректування в залежності від умов, що змінюються. З'ясовуються основні функції державного регулювання господарської діяльності: а) функція забезпечення соціальної спрямованності економіки; б) функція забезпечення економічної безпеки суспільства і держави; в) функція стимулювання суспільно важливих видів господарської діяльності. Вперше визначено необхідність виокремлення правового інституту державного регулювання господарської діяльності як елемента адміністративно-господарського права, норми якого регулюють суспільні відносини, що виникають між органами публічної влади та суб’єктами господарювання з приводу здійснення першими функції регулювання господарської діяльності.

4. Аналіз правових засад організації державного регулювання господарської діяльності в Україні дозволив зробити висновок про те, що воно реалізується через усю систему представницьких та виконавчих органів державної влади на основі конституційного принципу розподілу компетенцій законодавчої та виконавчої гілок влади. Конкретизувавши регулювання як функцію управління стосовно окремого органу, який її здійснює, і проаналізувавши її обсяг у межах нормативно закріплених повноважень суб’єкта, було зроблено висновок, що для всіх суб’єктів державного регулювання воно не є основною діяльністю, а притаманне їм як невід'ємна частина управлінської діяльності, тобто є супровідною (похідною) функцією основної діяльності регуляторних органів. Масштаби регуляторної діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування і міра участі в ній неоднакові, в силу відмінностей у завданнях та правовому статусі кожного з цих органів зокрема.

5. В аналізі регуляторної діяльності органів виконавчої влади вперше зроблено акцент на обгрунтуванні її адміністративно-правової природи, яка проявляється в закріпленні у правових нормах повноважень регуляторних органів, принципів, методів, форм та процедур регуляторної діяльності, а також засад державної регуляторної політики як головних основ для здійснення державного регулювання господарської діяльності. В дисертації доведено, що органи виконавчої влади повинні здійснювати регуляторну діяльність відповідно до конституційних принципів: законності, демократизму, гласності, а також принципів державної регуляторної політики: доцільності, адекватності, ефективності, збалансованості, передбачуваності, прозорості регуляторної діяльності держави та врахування громадської думки під час прийняття регуляторних актів.

6. Аналізуючи види правових методів регуляторної діяльності, дисертант дійшов висновку, що поряд з загальними методами державного управління (переконанням та примусом) у регуляторній діяльності держави застосовуються спеціальні методи, притаманні лише функції державного регулювання господарської діяльності. Спеціальні методи дисертант класифікував відповідно до мети регуляторної діяльності на: 1) методи забезпечення соціальної спрямованості економіки (державне замовлення та державне завдання; застосування нормативів та лімітів; регулювання цін і тарифів; стандартизація і сертифікація); 2) методи забезпечення економічної безпеки суспільства і держави (ліцензування, патентування, квотування господарської діяльності); 3) методи стимулювання суспільно важливих видів господарської діяльності (метод пільг: інвестиційних, податкових тощо та метод фінансової підтримки: дотації, компенсації, цільові інновації, субсидії). При цьому визначено, що зміст і застосування органами виконавчої влади методів державного регулювання регламентуються лише правовими нормами, а вибір їх визначається в залежності від завдань, що стоять перед державою у певний проміжок часу, та обсягом повноважень регуляторного органу.

7. В характеристиці правових форм регуляторної діяльності основну увагу приділено обгрунтуванню необхідності їх оновлення та приведення у відповідність з об'єктивними потребами ринкової економіки, закріплення у їх змісті пріоритету загальнолюдських цінностей, невід'ємних прав та свобод суб'єктів господарювання: самостійне ведення бізнесу, самостійне розпорядження власністю тощо. В дисертації визначені такі правові форми державного регулювання: соціально-економічне програмування, регуляторний акт, адміністративний договір. Вперше державний контракт визначено як правову форму державного регулювання, розкрито особливості його правового регулювання. В результаті дослідження встановлено, що укладення державного контракту має публічний характер, який проявляється у конкурсному виборі учасника за договором, відсутності конфіденційності його положень, а також наявності особливих повноважень у органів виконавчої влади.

8. Доведено, що для усунення організаційно-правових проблем державного регулювання в сфері господарювання з боку органів виконавчої влади потрібно забезпечити чітке й послідовне впровадження єдиної державної регуляторної політики, сутність якої дисертант розуміє як запровадження нових методологічних і практичних підходів до оптимізації, послідовності, передбачуваності і стабільності регуляторних відносин між державою і суб’єктами господарювання шляхом їх законодавчого закріплення. Визначення співвідношення державного регулювання та державної регуляторної політики дало можливість дійти висновку, що регуляторна політика є “дороговказом” для органів державної влади та місцевого самоврядування, що базується на законодавстві та спрямований на забезпечення ефективного впливу держави на соціально-економічні процеси, визначення завдань, напрямків і способів державного регулювання господарської діяльності. Відображенням регуляторної політики держави є правовий режим державного регулювання господарської діяльності, відповідно до якого регуляторна діяльність державних установ повинна здійснюватися згідно з принципами державної регуляторної політики. Головне значення щодо нагляду за дотриманням органами виконавчої влади встановленого правового режиму державного регулювання має Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва. Його роль і місце у системі державного регулювання полягає в тому, що він, як і будь-який орган спеціальної компетенції, є органом міжгалузевої компетенції, а за методами впливу його необхідно віднести до координаційно-контрольних органів, який здійснює міжвідомчі контрольно-наглядові функції за дотриманням принципів державної регуляторної політики у регуляторній діяльності інших центральних та місцевих органів виконавчої влади.

9. Аналіз правового регулювання та практики впровадження органами виконавчої влади та місцевого самоврядування засад державної регуляторної політики в сфері господарювання дозволив виділити ряд організаційно-правових проблем, які пропонується розв'язати шляхом підвищення якості правової регламентації регуляторної діяльності органів виконавчої влади, більш чіткого і обґрунтованого закріплення функцій і повноважень цих органів в сфері господарської діяльності, уточнення і конкретизації їх взаємовідносин з суб’єктами господарювання. Для цього необхідно суттєво підвищити роль законів у правовому забезпеченні регуляторної діяльності органів виконавчої влади.

10. В роботі обгрунтовано необхідність створення реального механізму контролю за регуляторною діяльністю державного апарата управління як з боку держави, так і безпосередньо народу – громадський контроль. Визначені такі правові форми участі громадськості у державному регулюванні: 1) ініціювання та безпосередня участь у підготовці проекту регуляторного акта, 2) публічне обговорення проектів регуляторних актів, 3) участь у дорадчо-консультаційних органах при державних органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, 4) звернення до громадських приймалень з питань підтримки розвитку підприємництва. Аналіз правового регулювання цих форм громадського контролю дав можливість зробити висновок, що участь громадськості у регуляторній діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування запроваджує особливий режим партнерства між державою та суб’єктами господарювання. Така форма взаємодії держави та громадськості забезпечує поєднання громадської ініціативи з повноваженнями державного органу та органу місцевого самоврядування, посилює державні гарантії та формує дієву систему захисту прав і законних інтересів суб’єктів господарювання.

11. Сформульовано ряд конкретних пропозицій та рекомендацій щодо покращення адміністративно-господарського законодавства, спрямованих на удосконалення організаційно-правових засад регуляторної діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в умовах впровадження регуляторної політики в сфері господарської діяльності, в тому числі й тих, що стосуються процедури підготовки і прийняття регуляторних актів, забезпечення їх ефективності, залучення громадськості до регуляторної діяльності державних установ та інших проблем правового забезпечення регуляторної діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Їх може бути враховано під час підготовки і уточнення ряду законодавчих та підзаконних актів, зокрема Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, проекту закону про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, проектів Адміністративно-процедурного кодексу та Кодексу про адміністративні проступки тощо. Дисертантом їх вже було використано під час роботи в робочій групі з підготовки проекту Статуту міста Суми, з використанням результатів дослідження було підготовлено і направлено до Верховної Ради України пропозиції до багатьох проектів законів, в тому числі “Про основні засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності”, “Про внесення змін до Закону України “Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках зі споживачами в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, “Про основні принципи державного контролю (нагляду) за господарською діяльністю в Україні”, “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”, “Про внесення змін до Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Податкового кодексу України, Господарського Кодексу України.

Загальним висновком дисертації є те, що шлях України до правової держави з соціально орієнтованою економікою полягає у реформуванні регуляторних відносин в сфері господарювання, які, по-перше, повинні ґрунтуватися на конституційних принципах верховенства права, верховенства Конституції України та закону; по-друге, передбачати пріоритетне місце та роль законних прав, свобод та інтересів всіх суб'єктів господарських відносин, в тому числі споживачів та суб'єктів господарювання. Досягнення цієї мети можливе лише за умови послідовного впровадження засад державної регуляторної політики у регуляторну діяльність державних установ та органів місцевого самоврядування.

Публікації автора:

Монографії, підручники, навчальні посібники:

  1. Кравцова Т.М. Державна регуляторна політика в сфері господарської діяльності: організаційно-правові засади реалізації: Монографія /За заг. ред. О.М. Бандурки. – Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. – 320с.

  2. Легализация субъектов предпринимательства /В кн.: Предпринимательское право Украины: Учебник. / Под общей ред. к.ю.н. Р.Б.Шишки. – Харьков: Эспада, 2001. – С.162-185.

  3. Митно-тарифне регулювання /В кн..: Митне право України: Навчальний посібник /За загальною ред. доцента , к.ю.н. Р.Б.Шишки. – Харків: НУВС, 2001. – С.68-92.

  4. Порушення митних правил /В кн..: Митне право України: Навчальний посібник /За загальною ред. доцента , к.ю.н. Р.Б.Шишки. – Харків: НУВС, 2001. – С.130-133.

Наукові статті та тези доповідей і наукових повідомлень:

  1. Кравцова Т.М. Правові форми залучення громадськості до регуляторної діяльності державних установ в сфері господарської діяльності. //Підприємництво, господарство і право. – 2004. - № 4. – С. 3-6.

  2. Кравцова Т.М. Вимоги, пред’явлені до форми регуляторного акта. //Актуальні проблеми державного управління: Науковий збірник Української академії державного управління при Президентові України. – 2004. - № 1. – С. 25-32.

  3. Кравцова Т.М. Здійснення принципів правової держави як засіб вдосконалення державного регулювання господарської діяльності. //Підприємництво, господарство і право. – 2004. - № 1. – С. 3-7.

  4. Кравцова Т.М. До питання про якість норм регуляторного акта. //Право і безпека. – 2004. - № 1. – Т.3. – С. 17-21.

  5. Кравцова Т.М. Правова характеристика відносин, що виникають у сфері державного регулювання господарської діяльності. // Право України. – 2004. – № 6. – С. 31-35.

  1. Кравцова Т.М. Аналіз проекту Закону України “Про основні принципи державного контролю (нагляду) за господарською діяльністю в Україні”. //Пріоритети. Вісник доктрини приватної ініціативи. – 2004. - № 11 (17). – С. 6-11.

  2. Кравцова Т.М. Роль державного регулювання господарської діяльності у забезпеченні економічної безпеки країни. //Право і безпека. – 2003. – № 4. – Т.2. – С. 46-48.

  3. Кравцова Т.М. Концептуальні засади правового забезпечення державного регулювання в сфері господарської діяльності. //Наше право. – 2003. - № 3. – С.11-15.

  4. Кравцова Т.М. Загальна характеристика законодавства в сфері державного регулювання господарської діяльності та основні тенденції його розвитку. //Держава і право. – 2003. - № 22. – С. 199-203.

  5. Кравцова Т.М. Юридична природа норм, що регулюють відносини в сфері державного регулювання господарської діяльності. //Підприємництво, господарство і право. – 2003. - № 12. – С.3-7.

  6. Кравцова Т.М. Правові форми державного регулювання в сфері підприємницької діяльності. // Право України. – 2003. - № 12. – С.45-47.

  7. Кравцова Т.М., Ляпіна К.М. Аналіз окремих норм Закону України “Про державну податкову службу в Україні” щодо наявності передумов для вчинення корупційних дій. // Де ховається корупція: аналіз нормативно-правових актів. – К, 2003. – С.16-17.

  8. Кравцова Т.М. Адміністративно-правові засоби забезпечення ефективності нормативно-правових актів, регулюючих підприємницьку діяльність. //Підприємництво, господарство і право. – 2003. - № 9. – С.82-85.

  9. Кравцова Т.М. Інститут громадського контролю у організаційно-правовому механізмі державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності в Україні. //Держава і право. – 2003. - № 21. – С.212-218.

  10. Кравцова Т.М. Правові засади реформування системи державного регулювання у сфері підприємництва в Україні. //Часопис Київського університету права. – 2003. - № 3. – С.34-38.

  11. Кравцова Т.М. Державний контроль як адміністративно-правовий захід забезпечення безпеки та якості продукції, робіт, послуг. //Право і безпека. – 2003. - № 3. – Т.2. – С.104-107.

  12. Кравцова Т.М. Ліцензування як адміністративно-правова форма діяльності виконавчих органів державної влади. //Адміністративна реформа в Україні: шлях до Європейської інтеграції: Збірник наукових праць за мат. Наук.-прак.конф. (м. Київ, 14-15 лютого 2003р.). – К.: ООО “АДЕФ-Україна”, 2003. – С.108-111.

  13. Кравцова Т.М. Правова природа державного регулювання підприємницької діяльності. //Підприємництво, господарство і право. – 2003. - № 8. – С.3-6.

  14. Кравцова Т.М. Правові гарантії законності державного регулювання підприємницької діяльності. //Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип..24. – С. 201-205.

  15. Кравцова Т.М. Організаційно-правові проблеми здійснення податкового контролю в Україні. //Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип..21. – С. 213-218.

  16. Кравцова Т.М. Поняття та види легалізації господарської діяльності. //Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2003. - № 2. – С.131-135.

  17. Кравцова Т.М. Проблеми правового регулювання відносин, пов’язаних зі сплатою суб'єктами підприємницької діяльності платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. //Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – Вип..20. – С. 273-278.

  18. Кравцова Т.М. Проблема реформування процесу нормотворчості органів виконавчої влади в концепції державної регуляторної політики в сфері підприємництва. //Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – Вип..17. – С. 234-238.

  19. Кравцова Т.М. Функції права в системі державного управління. //Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – №14. – С. 67-70.

  20. Кравцова Т.М. Вдосконалення державного контролю за підприємницькою діяльністю як один із напрямків звуження тіньового сектору економіки України. //Проблеми розвитку малого бізнесу. Тіньовий бізнес: Тези доповідей другої наук.-практ. конф. (Харків, 2002). – Х.: Центр прав людини “Дерево життя”, 2002. – С.113-114.

  21. Кравцова Т.М. Управлінський аспект дії права. //Законодавство України: проблеми вдосконалення. Збірник наукових праць Інституту законодавства Верховної Ради України. – 2001. - № 7. – С.139-143.

  22. Кравцова Т.М. Науково-обґрунтований регуляторний акт – шлях до ефективного державного регулювання підприємницької діяльності. //Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління”. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2001. – С.100-101.

  23. Кравцова Т.М. Правові аспекти фінансової діяльності підприємств. // Вісник Сумського аграрного університету. – 1999. - № 2. – С. 70 - 73.