Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


127. Колюка Микола Миколайович. Адміністративно-правові проблеми відповідальності працівників органів внутрішніх справ: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Колюка М.М. Адміністративно-правові проблеми відповідальності працівників органів внутрішніх справ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Україна, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено аналізу адміністративно-правових проблем відповідальності працівників органів внутрішніх справ. В роботі характеризується юридична відповідальність працівників органів внутрішніх справ, визначаються її риси і принципи. Основну увагу приділено аналізу проблем, що виникають у звязку із застосуванням щодо працівників органів внутрішніх справ заходів дисциплінарного впливу та адміністративних стягнень. Сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на забезпечення і зміцнення законності та дисципліни в зазначених органах, удосконалення чинного законодавства в сфері, що розглядається.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в наданні обґрунтованих пропозицій, спрямованих на забезпечення та зміцнення законності і дисципліни в органах внутрішніх справ, удосконалення чинного в цій сфері законодавства. В результаті дисертаційного дослідження, пошукувачем сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій. Основні з них такі.

Юридична відповідальність працівників ОВС реалізується не стільки з метою покарання тих, хто порушив закон, скільки для того, щоб ці особи належно виконували свої службові обовязки. У звязку з цим в роботі обґрунтовується визначення відповідальності працівників ОВС через її двохаспектне розуміння як особливого правового стану субєктів правовідносин, що передбачає наявність прав та обовязків, закріплених в нормативно-правових актах, необхідність дотримання відповідних приписів, а також можливість у випадку порушення цих приписів настання несприятливих наслідків на підставі та у порядку, встановлених в законі.

2. Специфіка юридичної відповідальності працівників ОВС обумовлена перебуванням цих осіб на мілітаризованій державній службі в органах, які здійснюють функції за допомогою форм та методів, характерних тільки для їх діяльності.

Нормами чинного Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ визначаються обовязки працівників ОВС щодо дотримання ними службової дисципліни, встановлюються основні правила їх заохочення, а також застосування стягнень як у випадку скоєння дисциплінарних проступків, так і у разі вчинення певних видів адміністративних правопорушень. Однак, як показує практика, статут не позбавлений недоліків, усунути які можна шляхом суттєвого оновлення його тексту.

3. Як субєкти адміністративних правопорушень працівники ОВС характеризуються додатковими ознаками, серед яких можна вирізнити спеціальні й особливі.

Правопорушення, повязані з діяльністю працівників ОВС як осіб, уповноважених на виконання функцій держави (наприклад, корупційні діяння), потребують жорсткішої реакції, а тому у разі їх вчинення доцільно застосовувати не тільки дисциплінарні, а і адміністративні стягнення. Відповідно справи про адміністративні правопорушення повинні вирішуватися неупередженими компетентними органами, якими є суди. В деяких випадках вбачається намагання керівників ОВС вивести своїх підлеглих від адміністративної відповідальності (за порушення правил дорожнього руху, корупційні діяння тощо).

4. В дисертації дисциплінарна відповідальність працівників ОВС визначається як особливий правовий стан субєктів правовідносин, що передбачає наявність у них нормативно закріплених і повязаних з перебуванням на службі прав та обовязків, розуміння доцільності й необхідності дотримання відповідних правових приписів, а також можливість настання несприятливих наслідків у випадку порушення таких приписів на підставі та у порядку, встановлених в законі.

Слід також визнати за необхідне включення до тексту оновленого Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ поняття дисциплінарного проступку, в якому мають фіксуватися юридичні ознаки такого правопорушення.

5. Дисциплінарне провадження в органах внутрішніх справ можна визначити як врегульовану нормами адміністративного права діяльність уповноважених субєктів, спрямовану на розгляд і вирішення індивідуально-конкретних справ, які виникають у звязку з наявністю підстав для застосування щодо працівників цих органів заходів дисциплінарного впливу. Така діяльність є підвидом дисциплінарного провадження, базується на його загальних принципах і включає всі стадії, що притаманні такому провадженню.

Публікації автора:

1. Колюка М.М. Дисциплінарна відповідальність державних службовців// Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 1999. – Вип. 37. – С. 105-109.

2. Колюка М.М. Сутність та особливості службової дисципліни в органах внутрішніх справ// Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2002. – Вип. 54. – С. 90-94.

3. Колюка М.М. Законодавчі засади регулювання дисциплінарної відповідальності працівників органів внутрішніх справ// Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. пр. – Харків: Право, 2003. – Вип. 5. – С. 94-99.

4. Колюка М.М. Виховні аспекти зміцнення службової дисципліни в органах внутрішніх справ// Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених: Наук.-прак. зб. (Додаток до журналу “Міліція України”). – 2003. – Вип. 15. – С. 13-16.

5. Колюка Н.Н. Ответственность государственных служащих за обеспечение прав ребенка// Защита прав ребенка: гарантии, реальность, проблемы: Материалы международной научно-практической конференции 17-19 ноября 1999 г. – Симферополь, 2000. – С. 27-30.

6. Колюка М.М. Виховні аспекти зміцнення службової дисципліни в органах внутрішніх справ// Матеріали ІV звітної науково-практичної конференції професорсько-викладацького та курсантського (студентського) складу Кримського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ України 31 травня 2002 р. – Сімферополь: ДОЛЯ, 2002. – С. 19-22.