Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Степаненко Кирило Володимирович. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Степаненко К.В. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню сучасних питань адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном через визначення правових засад, компетенції, форм та методів діяльності органів державної влади в цій сфері, а також механізму адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном.

Досліджено сучасний стан правового регулювання процесу адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном, надано пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства при створенні адміністративно-правового режиму реалізації, охорони та захисту прав громадян України, які перетинають державний кордон або перебувають на території іноземних держав.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення конкретного наукового завдання щодо визначення поняття, структури та змісту адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном. На основі здійсненого дослідження сформульовано такі висновки:

1. Вивчені в ході дослідження теоретико-правові тенденції сучасної науки адміністративного права дають змогу констатувати, що забезпечення прав і свобод людини та громадянина об’єктивно має адміністративно-правовий характер. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном – це регламентована нормами національного законодавства діяльність органів державної влади, зміст якої становлять створення за допомогою адміністративно-правових засобів умов для реалізації, охорону та захисту прав громадян України, які перетинають державний кордон або перебувають на території іноземної держави. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном в діяльності органів державної влади має внутрішній та зовнішній напрямки.

Важливим фактором адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном є реалізація норм національних і міжнародно-правових актів, що регламентують використання адміністративно-правових засобів в діяльності органів державної влади як на території України, так і на території іноземних держав.

2. Механізм адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном включає такі складові: 1) суб’єкти; 2) об’єкт; 3) адміністративно-правові засоби. Важливими умовами ефективності дії механізму адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном є його комплексний і послідовний характер, а також створення державою гарантій при реалізації органами державної влади адміністративно-правових засобів у цій сфері.

3. Види адміністративно-правових засобів забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном обумовлені правовим статусом громадян України, які перетинають державний кордон або перебувають на території іноземної держави. В цьому контексті основними критеріями визначення правового статусу громадян України за кордоном є: 1) мета перебування на території іноземної держави; 2) час перебування на території іноземної держави; 3) вид документа, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і впливає на обсяг її прав та обов’язків і гарантій.

4. Систему суб’єктів адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном складають: 1) представницькі органи державної влади; 2) органи виконавчої влади; 3) органи судової влади України; 4) правоохоронні та правозахисний органи України; 5) органи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення за кордоном на об’єктах, що підпадають під юрисдикцію України.

Враховуючи зростання ролі держави у регулюванні процесів зовнішньої трудової міграції, а також зарубіжний досвід оптимізації цієї сфери, в Україні необхідно створити спеціалізовану службу зовнішньої зайнятості та надати її працівникам повноваження щодо контролю за дотриманням вимог працевлаштування громадян України за кордоном.

5. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном органами державної влади на сьогодні має характер актуальної юридичної проблеми. Чинні відомчі нормативно-правові акти, що регулюють цей процес, не створюють ефективного механізму комплексного стратегічного забезпечення прав громадян України за кордоном. Вирішенню цієї проблеми може сприяти реалізація таких заходів: 1) ухвалення Кабінетом Міністрів України Комплексної програми забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном; 2) визначення в Законі України “Про участь України в міжнародних миротворчих операціях” компетенції органів державної влади щодо адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном, зокрема порядку застосування спеціальних методів; 3) визначення в Програмі облаштування осіб з числа закордонних українців, які повертаються в Україну, на період до 2010 р. більш ефективних управлінсько-адміністративних механізмів розв’язання соціально-економічних проблем, пов’язаних з поверненням закордонних українців в Україну, можливостей фінансування цієї програми з місцевих бюджетів.

6. Діяльність органів державної влади щодо адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном відбувається в межах правотворчої, правоохоронної та організаційної форм. Специфіка адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України на території іноземних держав обумовлює необхідність внесення змін до організаційної форми діяльності органів державної влади в цій сфері, зважаючи на особливості процедури адміністративного провадження за кордоном на об’єктах, що підпадають під юрисдикцію України.

Методи адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном поділяються на загальні (методи переконання та примусу) та спеціальні (створення умов безперешкодної реалізації громадянами України прав за кордоном; профілактика порушень прав громадян України за кордоном; припинення порушення їхніх прав за кордоном; поновлення порушених прав громадян України за кордоном).

7. Взаємодія органів державної влади щодо адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном визначається як врегульована нормами національного та міжнародного права, погоджена за метою, часом і місцем діяльність органів державної влади з охорони та захисту прав громадян України, які перетинають державний кордон або перебувають на території іноземної держави. Специфіка взаємодії органів державної влади щодо адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном полягає у необхідності знаходження відповідного балансу між реалізацією власної компетенції та нормами законодавства країни, де відбувається цей процес.

8. Обґрунтовано необхідність доповнити КУпАП статтею 164-15 в такій редакції:

“Стаття 164-15. Порушення законодавства, що регулює порядок працевлаштування за кордоном

Порушення суб’єктом підприємницької діяльності ліцензійних умов працевлаштування за кордоном,

- тягне за собою накладання штрафу від тридцяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невжиття заходів щодо ліквідації порушень та повторне порушення ліцензійних умов працевлаштування за кордоном,

- тягне за собою накладання штрафу від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.

Публікації автора:

  1. Степаненко К.В. Конституційні основи забезпечення міліцією конституційних прав і свобод громадян України за кордоном / К.В. Степаненко // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2001. — № 3. — С. 25–28.

  2. Степаненко К.В. Еволюція терміну “забезпечення” щодо прав і свобод людини / К.В. Степаненко // Держава і право. Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 15. — К. : Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. — С. 174–178.

  3. Степаненко К.В. Взаємодія міліції з поліцейськими організаціями іноземних країн / К.В. Степаненко // Право України. — 2003. — № 3. — С. 148–151.

  4. Степаненко К.В. Забезпечення Україною конституційних прав і свобод людини та громадянина за кордоном / К.В. Степаненко // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ : Зб. наук. праць. — 2003. — № 3. — С. 96–100.

  5. Степаненко К.В. Механізм забезпечення Україною прав і свобод людини та громадянина за кордоном / К.В. Степаненко // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ : Зб. наук. праць. — 2004. –№ 1. — С. 202–209.

  6. Степаненко К.В. Форми забезпечення прав і свобод людини та громадянина за кордоном / К.В. Степаненко // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ : Зб. наук. праць. — 2004. — № 4 (18). — С. 195–201.

  7. Степаненко К.В. Правове регулювання забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном органами виконавчої влади / К.В. Степаненко // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. — 2007. — № 4. — С. 255–263.

  8. Степаненко К.В. Суб’єкти адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України у сфері зовнішньої трудової міграції / П.В. Макушев, К.В. Степаненко // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. — 2008. — № 4. — С. 107–112.

  9. Степаненко К.В. Забезпечення конституційних прав і свобод громадян України за кордоном : матеріали міжвузівської науково-практичної конференції [“Захист прав, свобод і законних інтересів громадян України в процесі правоохоронної діяльності”], (Донецьк, 27 квітня 2001 р.) / гол. ред. І.Г. Кириченко. — Донецьк. : ДІВС, 2001. — С. 245–248.

  10. Степаненко К.В. Правові основи реалізації принципу захисту прав громадян України за кордоном : зб. наук. праць [“Молода Українська держава на межі тисячоліть: погляд в історичне майбутнє демократичної, правової держави України”]. / Львівський ін-т внутр. справ при НАВС України. — Львів. : Львівський ін-т вн. справ при НАВС України, 2001. — С. 242–244.

  11. Степаненко К.В. Деякі аспекти адміністративно-правового забезпечення прав і свобод громадян України за кордоном : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції [“Удосконалення діяльності органів внутрішніх справ з попередження й розкриття злочинів та інших правопорушень”], (Запоріжжя, 2 листопада 2007 р.) / Юридичний ін-т МВС України. — Запоріжжя. : Юридичний ін-т МВС України, 2007. — Ч. 2. — С. 172–175.