Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Кузьменко Оксана Олександрівна. Адміністративно-правове забезпечення менеджменту в державній податковій службі України : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Кузьменко О. О. Адміністративно-правове забезпечення менеджменту в державній податковій службі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет державної податкової служби України, Ірпінь, 2009.

У дисертації проведено комплексне наукове дослідження адміністративно-правового забезпечення менеджменту в державній податковій службі України. Обґрунтовано передумови та запропоновано шляхи адміністративно-правового регулювання менеджменту. Визначено, що вказаний аспект передбачає як зовнішній прояв організацію взаємовідносин названих органів із фізичними та юридичними особам, а також резидентами та нерезидентами, так і забезпечення внутрішньоорганізаційної роботи з метою удосконалення діяльності органів ДПС України.

У результаті дослідження запропоновано ряд авторських визначень з метою удосконалення понятійного апарату адміністративного права і процесу та введення в науку адміністративного права комплексу сучасних підходів щодо діяльності держави з надання адміністративних послуг населенню, створення правових основ для формування реординаційних відносин у процесі адміністрування податків. Особливу увагу приділено удосконаленню менеджменту персоналу та формуванню сучасних професійних управлінців – менеджерів, які забезпечать організацію ефективної роботи органів ДПС України.

Аналіз проведеного дослідження стану адміністративно-правового забезпечення менеджменту в державній податковій службі України підтверджує необхідність розробки даного напряму як частини адміністративної реформи, спрямованої на удосконалення діяльності органів ДПС України. Доведено наявність праксеологічних передумов щодо підвищення ролі менеджменту як сучасного інструменту вдосконалення діяльності податкових органів у процесі адміністрування податків. У результаті дослідження визначено, що адміністративно-правове регулювання застосування менеджменту в органах ДПС України передбачає як зовнішній прояв – організацію взаємовідносин діяльності названих органів із фізичними та юридичними особами, а також резидентами та нерезидентами, так і забезпечення внутрішньоорганізаційної діяльності для виконання своїх функцій з метою надання населенню якісних адміністративних послуг. Розгляд чинних нормативно-правових актів, літературних джерел, практики діяльності органів виконавчої влади та аналізу міжнародного досвіду дозволили розкрити сутність адміністративно-правового забезпечення менеджменту в державній податковій службі України при наданні адміністративних послуг. Запропоновано шляхи усунення існуючих недоліків у зазначеній сфері та зроблено ряд висновків:

І. До основних теоретичних визначень і положень можна віднести такі:

1. Менеджмент в органах державної податкової служби України – це встановлений законодавством процес діяльності органів ДПС України, який використовують для розгляду та вирішення позитивних індивідуально-конкретних (адміністративних) справ суб’єктами ДПС України з метою надання фізичним та юридичним особам, а також резидентам і нерезидентам адміністративних послуг уповноваженими на це суб’єктами (посадовими особами) для виконання органами державної податкової служби України законодавчо закріплених завдань і функцій.

2. З метою формування кадрового резерву на посади керівних працівників ДПА України, встановленого Регламентом роботи ДПА України пропонуємо ввести посаду менеджера та визначити, що «менеджер в органах державної податкової служби України – це професійний управляючий, який має відповідну фахову освіту, займає керівну посаду та управляє колективом, виконуючи функції планування, організації, мотивації, контролю для досягнення цілей організації, за рахунок активного впровадження ефективних методів, нововведень і досягнень науково-технічного прогресу».

3. Послуга – це результативна діяльність цілісного характеру, що юридично оформляє реалізацію суб’єктивного права особи з метою задоволення певних потреб і вимог та здійснюється (надається) за ініціативою особи. Послуги, що надаються органами державної податкової служби України, є адміністративними, якщо вони передбачені діяльністю її відповідних підрозділів.

4. Для удосконалення якості адміністративних послуг, що надаються органами ДПС України, необхідно виділити в окрему групу адміністративно-правові чинники, до яких буде входити законодавче та відомче регулювання.

ІІ. У зв’язку з проведеними теоретичними дослідженнями запропоновано внести такі зміни до законодавства:

1. Доповнити Концепцію адміністративної реформи, розділ 5 «Засоби забезпечення адміністративної реформи», пункт 6 «Науково-просвітницьке забезпечення» перший абзац після слів «видання фундаментальних, науково-довідкових, навчально-методичних, учбових та інших праць та матеріалів» таким реченням «Для наукового забезпечення адміністративної реформи виділити окремим напрямом адміністративно-правової науки менеджмент в органах державного управління, до компетенції якого увійдуть суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг населенню».

2. Законодавчо закріпити надання адміністративних послуг органами ДПС України, доповнивши зокрема:

– статтю 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» після першого абзацу, який закінчується словами «…а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі – податки, інші платежі);» таким абзацом «надання адміністративних послуг населенню щодо сплати ними податків та зборів (платежів) до бюджету»;

– пункт 1 статті 8 Закону після п’ятого абзацу «виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів;» таким абзацом: «наданням адміністративних послуг населенню щодо сплати ними податків та зборів (платежів) до бюджету»;

– статтю 10 Закону додатковим пунктом 19 такого змісту «надають адміністративні послуги населенню щодо сплати ними податків та зборів (платежів) до бюджету»;

– підпункт 1 пункту 4 Положення про Державну податкову адміністрацію України після другого абзацу, який закінчується словами «…веденням обліку надходжень податків, інших платежів;» замінити на новий такого змісту: «наданням адміністративних послуг населенню щодо сплати ними податків та зборів (платежів) до бюджету».

3. Проект Податкового кодексу розділ І «Загальні положення», стаття 14 «Визначення термінів», підпункт 14.1 «У цьому Кодексі терміни вживаються в такому значенні» доповнити таким визначенням: «адміністративні послуги, що надаються органами державної податкової служби України – це передбачена та визначена законодавством розпорядча діяльність органів ДПС, яка забезпечує здійснення суб’єктом владних повноважень та юридичне оформлення умов належної реалізації фізичними та юридичними особами прав, свобод і законних інтересів за їх заявою або зверненням, що завершується адміністративним (індивідуальним) актом за визначеною формою» та закріпити його підпунктом 14.1.1).

4. Визначення поняття «менеджмент якості адміністративних послуг, що надаються органами державної податкової служби України» закріпити в проекті Податкового кодексу у розділ І «Загальні положення», стаття 14 «Визначення термінів», підпункт 14.1 «У цьому Кодексі терміни вживаються в такому значенні» додатковим підпунктом 14.1.36, та викласти в такій редакції: «менеджмент якості адміністративних послуг, що надаються органами державної податкової служби України, це врегульована діяльність, яка виступає організаційно-правовою основою управління та керівництва системою органів ДПС України щодо якості і включає в себе такі складові: визначення та затвердження місії, політики, цілей та основних завдань державної податкової адміністрації України у сфері якості; запровадження системи управління якістю, що здійснюється внаслідок створення відповідного правового, організаційного та інформаційного забезпечення».

ІІІ. Для удосконалення діяльності органів державної податкової служби України пропонуються такі зміни до нормативного забезпечення організації роботи органів ДПС України:

1. Доповнити Концепцію управління персоналом державної податкової служби України на період 2002–2010 років пункт 6 «Адміністративна культура» в другому абзаці після речення «Основною метою формування нової адміністративної культури є формування податкової культури в цілому через взаємозв’язок культури діяльності працівників податкової служби (адміністративна реформа) з культурою діяльності платників податків (податкова дисципліна)» таким реченням «Основою формування податкової культури повинна стати правова мораль – комплексне, динамічне явище, яке являє собою процес запровадження загальнолюдських цінностей під час прийняття рішення, спрямованого на управління справами суспільства і держави».

2. Для забезпечення відомчого регулювання системи управління якістю в органах ДПС України внести доповнення до наказу ДПА України від 17 квітня 2007 р. № 235 «Про запровадження системи управління якістю в органах ДПС України» до пункту «2. Основні завдання та функції Комісії» підпункту 2.2 абзацу 3, виклавши їх у такій редакції: «координує діяльність з розроблення та удосконалення (актуалізації) документів системи управління якістю в ДПА України, в тому числі якістю надання адміністративних послуг органами державної податкової служби України, та забезпечує узгодженість цих документів».

3. З метою підвищення ефективності системи адміністрування податків Концепцію вдосконалення організаційної структури органів державної податкової служби, яка є додатком до наказу ДПА України від 30 червня 2006 року № 372 «Про затвердження концепції вдосконалення організаційної структури органів ДПС України», доповнити пунктом 6.3 (після пункту 6.2) та викласти в такій редакції:

«6.3. Принципи добору персоналу для вдосконалення організаційної структури органів ДПС України.

З метою переорієнтації діяльності органів ДПС із виконання суто фіскальних на обслуговуючі функції та у зв’язку з пріоритетністю надання громадянам адміністративних послуг з боку органів ДПС пропонується здійснювати підбір персоналу відповідно до таких принципів: 1) загальності; 2 позапартійності; 3) законності; 4) гласності; 5) гуманізму та соціальної справедливості; 6) науковості; 7) систематичності; 8) комплексності оцінювання; 9) ієрархічності та зворотного зв’язку; 10) персональної відповідальності за прийняті рішення, дії або бездіяльність».

ІV. Для вдосконалення якості процедури надання адміністративних послуг органами державної податкової служби України пропонується з метою відомчого регулювання внести доповнення до Регламенту ДПА України, затвердженого наказом ДПА України від 07.11.2007 року № 626 для встановлення порядку організації діяльності ДПА України, пов’язаної з виконанням покладених завдань і повноважень щодо функціонального розподілу між органами, які займаються стратегічним плануванням, і органами, які надають адміністративні послуги, та забезпечити належне надання цих послуг на виконавчому рівні внаслідок створення сучасних інформаційних технологій і необхідного інформаційного забезпечення, а також запровадити нові методики підготовки та мотивації персоналу органів ДПС України для підвищення ефективності роботи.

Публікації автора:

1. Кузьменко О. О. Концепція «раціональної бюрократії» у галузі державного управління / О. О. Кузьменко // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2006. – № 3 (34). – С. 160–165.

2. Кузьменко О. О. Менеджмент в органах державної податкової служби України / О. О. Кузьменко // Науковий вісник Національного університету ДПС України. – 2008. – № 3 (42). – С. 179–183.

3. Коваль Микола. Морально-правові основи управління як фактор формування нової ідеології для реалізації державної влади / Микола Коваль, Оксана Кузьменко // Вісник прокуратури. – 2007. – № 12 (78). – С. 96–105.

4. Кузьменко О. О. Правове регулювання добору менеджерів в органах державної податкової служби України / О. О. Кузьменко // Науковий вісник Національного університету ДПС України. – 2007. – № 3 (38). – С. 206–211.

5. Кузьменко О. О. Правові засади надання адміністративних послуг органами державної податкової служби України / О. О. Кузьменко // Наше право. – 2008. – № 4. – Ч. 1. – С. 71–74.

6. Кузьменко О. О. Модернізація ДПС у контексті здійснення адміністративної реформи в Україні / О. О. Кузьменко : збірник матеріалів науково-практичної конференції «Адміністративне право і процес : шляхи вдосконалення законодавства і практики» (м. Київ, 22 грудня 2006 р.) / ред. кол.: О. М. Джужа, В. М. Дзюба, С. Г. Стеценко та ін. – К. : Київський нац. ун-т внутр. справ, 2006. – С. 186–189.

7. Кузьменко О. О. Управлінське рішення посадової особи як можливість здійснення корупційних діянь / О. О Кузьменко // Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Острог, 26–27 квітня 2007 р.). – Острог : Інститут права та правосуддя імені Оникія Малиновського Національного університету «Острозька академія», 2007. – С. 90–92.

8. Кузьменко О. О. Особливості управління в адміністративно-політичному блоці / О. О. Кузьменко // Актуальні проблеми управління у сучасний період розвитку державності України : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції : (м. Київ, 26 жовтня 2007 р.) / за загальною редакцією Української академії наук з державного управління ім. В. Д. Гвоздецького. – К. : МП «Леся», 2008. – С. 84–85.

9. Кузьменко О. О. Проблема якості адміністративних послуг органів ДПС України в умовах адміністративної реформи / О. О. Кузьменко // Україна в євроінтеграційних процесах : матеріали ХІІІ міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, 23–24 лютого 2008 р.). – Київ, 2008. – С. 199–201.

10. Кузьменко О. О. Роль інституту вищої освіти у сфері підготовки менеджерів для роботи в органах ДПС України / О. О. Кузьменко // Інститут вищої освіти та його вплив на регіональний розвиток України : соціокультурні, економічні та правові аспекти : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ірпінь, 26–27 травня 2008 р.). – Ірпінь, 2008. – С. 401–404.

11. Кузьменко О. О. Шляхи удосконалення діяльності органів ДПС України / О. О. Кузьменко // Організаційно-правове забезпечення діяльності контролюючих та правоохоронних органів у сфері господарювання : проблеми сьогодення та перспективи розвитку : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Ірпінь, 6 червня 2008 р.). – Ірпінь, 2008. – С. 322–324.

12. Кузьменко О. О. Болонський процес : реалізація принципу безперервної освіти / О. О. Кузьменко // Проблеми гуманізації навчання та виховання у вищому закладі освіти : матеріали Четвертих Ірпінських міжнародних науково-педагогічних читань ( м. Ірпінь, 25–26 травня 2006 р.). – Ірпінь : Національна академія ДПС України, 2006 р. – С. 159–161.

13. Кузьменко О. О. Кузьменко О. О. Педагогічна підготовка викладача ВНЗ : необхідність чи особисте бажання / О. О. Кузьменко // Проблеми гуманізації навчання та виховання у вищому закладі освіти : матеріали П’ятих Ірпінських міжнародних науково-педагогічних читань (м. Ірпінь, 24–25 травня 2007 р.). – Ірпінь : Національна академія ДПС України, 2007 – С. 184–187.

14. Кузьменко О. О. Менеджмент якості адміністративних послуг органів ДПС України / О. О. Кузьменко // Тенденції та перспективи розвитку податкової системи України : матеріали науково-практичної конференції : (м. Ірпінь, 19 вересня 2008 р.). – Ірпінь, 2008. – С. 369–372.