Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Ільницький Михайло Степанович. Адміністративно-правове регулювання фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Ільницький М.С. Адміністративно-правове регулювання фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх справ України – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук по спеціальності 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет державної податкової служби України. – Ірпінь, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню організаційно-правового порядку, засобів і методів здійснення фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх справ України з урахуванням специфіки їх діяльності.

Розвинуто змістовні характеристики понять “матеріально-технічне постачання”, “фінансове забезпечення”, “ресурсне забезпечення” органів внутрішніх справ України. З’ясовано сутність процесу матеріально-технічного забезпечення діяльності органів внутрішніх справ України як суб’єкта адміністративного права, проаналізовано нормативно-правове регулювання їх фінансово-господарської діяльності. Досліджено процес здійснення фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх справ в історико-правовому аспекті, а також механізми запозичення позитивного історичного досвіду.

Визначено правовий статус органів внутрішніх справ України як суб’єктів фінансових правовідносин, проаналізовано порядок планування та використання бюджетних коштів, а також організаційні засади здійснення відомчого фінансового контролю в системі органів внутрішніх справ України.

Проведено дослідження методології організації та планування системи матеріально-технічного забезпечення органів внутрішніх справ України на основі застосування принципів логістики. Вивчено позитивний досвід функціонування поліцейських відомств зарубіжних країн, визначено концептуальні основи механізму управління органами внутрішніх справ України, які дозволять намітити шляхи вдосконалення їх матеріально-технічного забезпечення.

У результаті дисертаційного дослідження стану адміністративно-правового регулювання фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх справ встановлено проблеми правового та організаційного характеру, запропоновано їх розв’язання шляхом запровадження в практику методології організації системи ресурсного забезпечення на основі застосування принципів логістики, внесенням змін і доповнень до чинного законодавства, а також розроблені авторські визначення, сформульовані узагальнення та пропозиції.

Фінансове забезпечення органів внутрішніх справ України визначено як діяльність, що здійснюється в межах фінансової системи держави у всіх її проявах та є формою участі в розподілі грошових коштів шляхом отримання фінансових ресурсів із метою наділення ОВС відповідними матеріально-технічними ресурсами.

Доведено, що ресурсне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ здійснюється через матеріально-технічне постачання озброєння, боєприпасів, форменого одягу, різного майна, транспортних засобів і засобів зв’язку, будівельних матеріалів, пального і запчастин та іншого майна, необхідного для забезпечення оперативно-службової діяльності.

Матеріально-технічним постачанням органів внутрішніх справ України є система товарно-грошових і господарських відносин, які виникають між органами державної влади, службами Міністерства внутрішніх справ України, підприємствами, організаціями, фізичними особами, з одного боку, та підрозділами органів внутрішніх справ – з іншого, у процесі централізованого постачання матеріально-технічних ресурсів для задоволення потреб під час виконання органами внутрішніх справ своїх обов’язків і завдань, визначених Законом України “Про міліцію”.

За весь період історичного розвитку ОВС України фінансове забезпечення та матеріально-технічне постачання їх діяльності були недостатніми, що в кінцевому підсумку негативно впливало на ефективність виконання завдань і обов’язків, визначених чинним законодавством.

Специфіку функціонального призначення фінансово-господарської діяльності ОВС України визначають взаємопов’язані державно-правові, фінансові, адміністративні та цивільні правовідносини, які регулюються нормативно-правовими актами імперативного характеру, встановлюються компетентними органами і забезпечуються при їх застосуванні примусовою силою держави.

Нормативно-правові акти регулюють діяльність органів внутрішніх справ України як специфічних учасників фінансово-правових відносин у державі, які є суб’єктами відомчого фінансового контролю, і водночас самі мають спеціальні повноваження щодо здійснення фінансового контролю і перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю або іншими видами господарської діяльності індивідуально.

Органи внутрішніх справ України є суб’єктами фінансових правовідносин – урегульованих нормами фінансового права суспільних відносин, учасники яких виступають носіями юридичних прав і обов’язків та реалізують нормативні акти щодо формування, розподілу й використання централізованих і децентралізованих фондів коштів з метою виконання покладених на них функцій.

Як органи виконавчої влади, ОВС України у відносинах, пов’язаних із фінансовим забезпеченням діяльності, є суб’єктами бюджетних правовідносин, реалізовуючи при цьому свої повноваження за рахунок грошових надходжень з Державного бюджету України (загальний фонд бюджету) та надання платних послуг і спонсорської допомоги (спеціальний фонд бюджету).

ОВС України належать до таких юридичних осіб, які беруть участь у фінансових правовідносинах у формі державних установ із спеціальною правоздатністю, що пояснюється специфікою і профілем їх діяльності: вони підпорядковані завданням, для виконання яких створені, а також мають обмежений обсяг прав і обов’язків, необхідний винятково для досягнення цілей, встановлених державою.

Державний бюджет України є дієвим механізмом здійснення фінансової політики ОВС, при цьому видатки на утримання ОВС України визначаються як видатки держави, які виражають врегульовані правовими нормами економічні відносини в правоохоронній сфері, що виникають під час формування, розподілу й використання централізованих та децентралізованих фондів коштів і забезпечують функціонування зазначених органів для здійснення основних завдань їх діяльності.

Фінансове планування ОВС України – це система науково обгрунтованих заходів щодо визначення джерел надходження, критеріїв розподілу і напрямів використання централізованих і децентралізованих фондів фінансових ресурсів, спрямованих на задоволення потреб органів внутрішніх справ України для успішного виконання завдань, а також удосконалення і розвитку їх діяльності.

Під відомчим фінансовим контролем ОВС України необхідно розуміти цілеспрямовані заходи з використанням специфічних організаційних форм і методів роботи державних органів, наділених відповідними повноваженнями для встановлення законності фінансової дисципліни і достовірності проведених операцій, об’‘єктивної оцінки економічної ефективності фінансово-господарської діяльності, виявлення резервів її підвищення, збільшення прибуткових надходжень до бюджету і збереження державної власності з метою раціонального розподілу і використання органами внутрішніх справ як суб‘єктами фінансових правовідносин коштів централізованих і децентралізованих фондів.

Питання правового регулювання відомчого фінансового контролю в ОВС України вимагають удосконалення шляхом визначення концептуального підходу до організації здійснення зазначеної функції, який би системно і комплексно відобразив сформоване наукове бачення проблеми, методології її вирішення у взаємозв’язку із загальною системою державного контролю в Україні.

У сучасних політичних і економічних умовах виникла суперечність між потребою ефективного, раціонального задоволення ОВС матеріально-технічними засобами і відсутністю єдиної науково-методологічної основи його здійснення. Вирішення даної проблеми призводить до необхідності розробки і застосування концепції логістики (логістичного підходу), виявлення її ролі, місця і значення в діяльності ОВС України з метою організації належного і водночас ефективного та раціонального матеріально-технічного забезпечення.

Основним шляхом досягнення ефективності функціонування системи, згідно з концепцією логістики, є формування ринку постачання, формою – логістичне партнерство в ланці: виробник – постачальник – МВС України (замовник) – ОВС вертикального підпорядкування, а методом – моделювання логістичного процесу матеріально-технічного забезпечення ОВС.

Однією з особливостей логістики є широке застосування методів оптимізації ресурсних потоків і сприйняття всіх новацій, які виникають у процесі не тільки матеріально-технічного, але й документального та кадрового забезпечення діяльності ОВС України.

Наслідками недостатнього матеріально-технічного забезпечення ОВС є: загроза національній безпеці держави; ускладнення криміногенної ситуації; плинність персоналу, діяльність якого визначається професією підвищеного ризику, відсутність вмотивованості в роботі та створення корупційної атмосфери; перетворення МВС України в орган, який діє нижче власних можливостей; розбалансування правоохоронної системи та набагато більші державні грошові витрати, ніж потрібно.

Ефективне забезпечення захисту національних інтересів держави прямо пов’язане з рівнем матеріально-технічного постачання ОВС України (складової ресурсного забезпечення національної безпеки), тому під час формування державної політики щодо його планування вкрай важливим є врахування чинників, що виникають внаслідок дії зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці держави.

Наслідки негативного впливу зовнішніх і внутрішніх чинників на недозабезпеченість ОВС матеріально-технічними засобами можна передбачити за допомогою логістики, зміст стратегії якої полягають в обранні досить сильної та потенційно гнучкої системи управління з метою досягнення поставлених цілей усупереч усім обставинам і розв’язання проблем завдяки налагодженню рентабельної роботи.

Втілюючи в практичну діяльність метод антикризового управління матеріально-технічним постачанням, ОВС України будуть мати можливість вчасно вжити ефективних заході щодо його прогнозування, завчасного реагування та вдосконалення, а також уникнення загрози наближення до кризового стану.

Наявність розвинених моделей і підходів до управління діяльністю поліцейських систем у зарубіжних країнах створює можливість намітити магістральний шлях удосконалення правоохоронної діяльності в Україні, адаптувати найбільш ефективні організаційно-правові форми до практики здійснення фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх справ.

Отримані теоретичні положення та запропонований комплекс заходів можуть слугувати науково-методологічною і методичною основами вдосконалення процесу управління фінансовим забезпеченням і матеріально-технічним постачанням ОВС України, що дозволить більш оперативно, ефективно вирішувати завдання щодо захисту прав громадян, забезпечення громадського порядку, безпеки держави в цілому і відповідно підвищить імідж міліції та рівень довіри до неї з боку населення.

Публікації автора:

  1. Ільницький М. С. Нормативно-правове регулювання фінансово-господарської діяльності органів внутрішніх справ України / М. С. Ільницький // Наше право. – 2008. – № 4 (ч.1). – С. 90–99.

  2. Ільницький М. С. Правовий статус органів внутрішніх справ України як суб’єктів фінансових правовідносин / М. С. Ільницький // Віче. – 24 грудня. – 2008. – С. 7–9. (Журнал Верховної Ради України)

  3. Ільницький М. С. Особливості служби в органах внутрішніх справ / М. С. Ільницький // Наше право. – 2008. – № 1. – С. 27–29.

  4. Ільницький М. С. Формування культури спілкування працівників органів внутрішніх справ / М. С. Ільницький // Кримський юридичний вісник. – 2008. – № 1 (2). – С. 239–242.

  5. Ільницький М. С. Організація фінансового забезпечення та матеріально-технічного постачання органів внутрішніх справ України / М. С. Ільницький. – Х. : ХНУВС, Форум – право, 2009. – № 1. – С. 18–29.

  6. Ільницький М. С. Відомчий фінансовий контроль в системі органів внутрішніх справ України / М. С. Ільницький // Наше право. – 2009. – № 1. – С. 42–48.