Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Мілімко Лариса Василівна. Адміністративна відповідальність за правопорушення у сфері земельних відносин : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Мілімко Л. В. Адміністративна відповідальність за правопорушення у сфері земельних відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет державної податкової служби України. – Ірпінь, 2009.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних та правових засад регулювання адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері земельних відносин. З цією метою наведено: характеристику земельних відносин, етапи їх становлення через закріплення в нормативно-правових актах та реформу органів управління. Встановлено адміністративні проступки, що вчиняються у сфері земельних відносин, як підстави адміністративної відповідальності; визначено їх головні ознаки та склад, що дає можливість їх правильної кваліфікації. Доведено, що лише адміністративне стягнення є мірою відповідальності за адміністративний проступок. Запропоновано, поряд з підвищенням розміру штрафу, запровадити громадські роботи як вид адміністративного стягнення, накладення яких покласти на суди, а їх виконання – на кримінально- та адміністративно-виконавчу інспекцію на засадах організації діяльності служб пробації, яку створити у структурі Міністерства юстиції України як державний орган. Запропоновано відповідні зміни та доповнення до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Земельного кодексу України.

Сформульовано авторські дефініції: «земля», «земельні правовідносини», «внутрішньогосподарський землеустрій», «міжгосподарський землеустрій», «адміністративний проступок у сфері земельних відносин», «адміністративна відповідальність за проступки у сфері земельних відносин».

У результаті проведеного дослідження за допомогою сукупності методів сучасної гносеології наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає в комплексному дослідженні проблеми адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері земельних відносин.

Аналіз чинних нормативно-правових актів, наукових джерел дав можливість розкрити сутність та зміст земельних відносин, дослідити сучасний стан публічного управління ними. Встановлено склади адміністративних проступків, що учиняються у сфері земельних відносин. Здійснено аналіз адміністративної відповідальності за ці проступки та запропоновано авторське бачення основоположних висновків, визначень, змін і доповнень до чинного законодавства, що покликані сприяти розв’язанню проблеми адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері земельних відносин. Серед них найбільш суттєвими є такі:

Сформульовані визначення таких понять:

- земельні правовідносини – це суспільні відносини, що існують у зв’язку із здійсненням прав і законних інтересів власників землі та землекористувачів, їх обов’язків; діяльністю юрисдикційних органів та інших суб’єктів щодо володіння, користування та розпорядження землею, її раціонального використання, відтворення та охорони;

- земля – це загальний об’єкт земельних правовідносин, яка є складовою частиною навколишнього природного середовища, що являє собою територію суші, а також територію під водними об’єктами, котра характеризується як природний ресурс, просторовий базис й основний засіб виробництва, у межах території України, становить матеріальну основу її територіальної цілісності й суверенітету та з приводу якої можливо виникнення суспільних правовідносин;

- адміністративним проступком у сфері земельних відносин є суспільно небезпечна, винна, протиправна дія чи бездіяльність у сфері реалізації прав і законних інтересів власників землі та землекористувачів, раціонального використання, відновлення та охорони земель, діяльності публічних органів управління, їх посадових осіб, за яку до правопорушника застосовуються санкції, згідно із законодавством України;

- адміністративною відповідальністю за проступки у сфері земельних відносин є виконання суб’єктом, який вчинив адміністративний проступок у сфері земельних відносин, примусово застосованих до нього, за визначеною процедурою, заходів впливу, встановлених державою і реалізованих спеціально уповноваженими органами чи посадовими особами з метою охорони земельних відносин, попередження правопорушень та виховання і покарання винного;

- внутрішньогосподарський землеустрій – це комплекс заходів щодо організації території конкретного господарюючого суб’єкта (сільськогосподарського і несільськогосподарського);

- міжгосподарський землеустрій – це комплекс заходів щодо організації території адміністративно-територіальних утворень.

Залежно від конкретного виду об’єктів, усі адміністративні проступки у сфері земельних відносин поділяються на такі, що посягають на: земельні відносини майнового характеру; суспільні відносини у сфері управління земельними відносинами; суспільні відносини у сфері раціонального використання, відновлення та охорони земель (екологічної спрямованості).

Доведено необхідність закріплення за Міністерством охорони навколишнього природного середовища України повноважень щодо здійснення надвідомчого контролю за охороною і раціональним використанням земель й аргументовано доцільність передачі повноважень щодо державної реєстрації прав на землі та інше нерухоме майно, а також обмежень і обтяжень на них, від Державного комітету України із земельних ресурсів до Міністерства юстиції України. При цьому запропоновано врегулювати процедуру взаємодії Міністерства юстиції України з Міністерством регіонального розвитку та будівництва України та Державним комітетом України із земельних ресурсів щодо обміну інформацією.

Аргументовано доцільність у структурі Міністерства юстиції України на засадах організації діяльності служб пробації створити кримінально- та адміністративно-виконавчу інспекцію як державний орган, на який покласти виконання кримінальних покарань, що не пов’язані з позбавленням волі, й адміністративних покарань у виді громадських робіт.

Запропоновано низку змін та доповнень до статей 14, 52, 53, 53-1, 53-2, 54, 55, 56, 63, 238-1, 242-1, 141, частини першої диспозиції статті 142 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статей 1, 2 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», абзацу 12 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та доповнити статтею 3.1 Закон України «Про землеустрій».

Публікації автора:

1. Мілімко Л. В. Особливості земельних відносин за Земельним кодексом України / Л. В. Мілімко // Право України. – 2007. – № 2. – С. 60 – 62.

2. Мілімко Л. В. Правове регулювання відносин права власності на землю та землекористування в Україні / Л. В. Мілімко // Держава і право : зб. наук. пр. Юридичні і політичні науки. – К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. – 2007. – Вип. 36. – С. 423 – 428.

3. Мілімко Л. В. Особливості адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері земельних відносин / Л. В. Мілімко // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 1 – С. 35 – 38.

4. Мілімко Л. В. Суб’єкт адміністративного проступку у сфері земельних відносин // Держава і право : зб. наук. пр. Юридичні і політичні науки. – К. : Ін-т держави і права
ім. В. М. Корецького НАН України. – 2009. – Вип. 42. – С. 316 – 322.

5. Мілімко Л. В. Роль адміністративної реформи у детінізації відносин в сфері охорони довкілля / Л. В. Мілімко // Екологія. Людина. Суспільство : зб. тез доп. VII Міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів та молодих вчених, 13 – 15 трав. 2004 р. [уклад. С. О. Кухарєв]. – К. : Київ, 2004. – С. 213.

6. Мілімко Л. В. Вплив правової культури на здійснення державної політики у сфері охорони довкілля / Л. В. Мілімко // Правова культура – основа державотворення в Україні : зб. наук. пр. – Ірпінь : Нац. акад. держ. податк. служби України, 2005. – С. 201 – 211.

7. Мілімко Л. В. Адміністративний проступок у сфері земельних відносин як підстава адміністративної відповідальності / Л. В. Мілімко // Проблеми систематизації законодавства України про адміністративні правопорушення : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. : у 2 ч., 7 – 8 груд. 2006 р. – Сімферополь : Крим. юрид. ін-т. – С. 259 – 262.

8. Мілімко Л. В. Деякі питання законодавчого врегулювання охорони та використання особливо цінних земель / Л. В. Мілімко // Збірник тез наукових робіт учасників
II Всеукраїнської цивілістичної наукової конференції студентів та аспірантів / [упоряд. : А. Р. Чанишева, А. А. Мкртчян та ін.]. – Одеса : Фенікс, – 2007. – С. 372 – 374.

9. Мілімко Л. В. Перспективи розвитку ринку земель в Україні / Л. В. Мілімко // Проблеми та перспективи розвитку підприємництва : зб. матеріалів Міжнар. наук.-практ. конф., 14 – 15 груд. 2007 р. – Харків : Вид-во Харків. нац. автомоб.-дорожн. ун-ту, 2007. –
Ч. 1. – С. 59 – 61.

10. Мілімко Л. В. Особливості об’єкта адміністративних правопорушень у сфері земельних відносин / Л. В. Мілімко // Адміністративна реформа та проблеми вдосконалення діяльності правоохоронних органів : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 12 – 13 груд. 2007 р. – Сімферополь : Крим. юрид. ін-т Харків. нац. ун-ту внутр. справ. – С. 242 –246.

11. Мілімко Л. В. Дефініція правопорушення у сфері земельних відносин / Л. В. Мілімко // Четверті юридичні читання : матеріали Міжнар. наук. конф., 3 – 4 квіт.
2008 р. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2008. – С. 349 – 350.

12. Мілімко Л. В. Щодо необхідності законодавчого закріплення видів землеустрою / Л. В. Мілімко // Правове життя: сучасний стан та перспективи розвитку : зб. тез наук. доп.
V Міжнар. наук.-практ. конф. молодих учених, 20 – 21 берез. 2009 р. / [уклад. : М. Л. Марченко, М. Л. Толстіхін, І. Ф. Урина]. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. нац. ун-ту
ім. Лесі Українки, 2009. – С. 141 – 142.