Пасічна Юліана Ярославівна. Адаптивні зміни активності гідролаз органів травлення курей за дії аліментарних чинників : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2008.
Анотація до роботи:
Пасічна Ю.Я. Адаптивні зміни активності гідролаз органів травлення курей за дії аліментарних чинників. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 — фізіологія людини і тварин. — Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, Львів, 2008.
У дисертації представлено результати, які характеризують адаптивні зміни активності гідролаз органів травлення курей за впливу раціонів, відмінних за складом кормових інгредієнтів і біологічно-активних речовин, але ідентичних за поживністю, а також за дії Т-2 токсину. Встановлено на 3-, 10- і 20-ту доби після зміни корму адаптивний характер активності гідролаз органів травлення, що відповідає стадіям годівельного стресу (за Сельє).
Показано, що адаптивні зміни гідролаз у тонких кишках курей залежали від включення добавок DL-метіоніну, сульфату натрію і йодистого калію у склад ячмінно-бобово-ріпакового комбікорму, ферментних препаратів “Ровабіо” і “Натуфос” у склад ячмінно-бобового комбікорму, а також біомаси дріжджівPhaffia rhodozymaу склад стандартного комбікорму. З’ясовано динаміку активності гідролітичних ферментів органів травлення курей на 10-, 20-, 30-ту доби за експериментального Т-2 токсикозу і встановлено, що гідролази тканини печінки реагують на дію токсину більше, ніж ферменти тонких кишок.
У дисертації відповідно до поставленої мети і завдань досліджень отримано нові дані, які розкривають адаптивний характер активності гідролаз органів травлення птиці до впливу різних чинників живлення, зокрема субстратного складу раціонів птиці, додавання до раціону сірковмісних сполук і йоду, ферментних препаратів “Ровабіо” і “Натуфос”, біомаси дріжджів Phaffia rhodozyma, та за введення Т-2 токсину. Динаміка активності гідролаз тонких кишок, підшлункової залози та печінки в окремі періоди досліду за дії різних чинників вказує на ступінь впливу кормового стресу та особливості розвитку адаптивних реакцій окремих ферментних систем органів травлення.
1. Переведення курей зі стандартного на ячмінно-бобовий комбікорм викликає на 3-тю добу зниження протеїназної, амілолітичної, ліполітичної активності різних тканин тонких кишок та тканини підшлункової залози. На 10-ту добу досліду відбувається поступова адаптація до даного корму, яка виявляється підвищенням активності гідролітичних ферментів порівняно з попереднім періодом досліду. На 20-ту добу адаптивні зміни гідролаз характеризувались вищою протеїназною активністю тканини підшлункової залози, амілолітичною — тонких кишок і ліполітичною — вмісту 12-палої кишки та тканини підшлункової залози курей порівняно з птицею контрольної групи.
2. Встановлено, що адаптація гідролітичних ферментів у тонких кишках курей залежить від складу ячмінно-бобово-ріпакового комбікорму, дії сірковмісних сполук (DL–метіонін і сульфат натрію) та підвищеного вмісту йоду. При додаванні сульфату натрію та йодистого калію дипептидазна активність вмісту 12-палої кишки була вищою на 27,7% (Р<0,05), а протеїназна слизової оболонки даної кишки — на 48,7 % (Р<0,001).
3. Адаптація гідролаз при додаванні ферментного препарату “Ровабіо” до ячмінно-бобово-ріпакового комбікорму характеризується підвищенням дипептидазної активності вмісту 12-палої кишки на 37,5 % (Р<0,001), протеїназної слизової оболонки 12-палої кишки — на 15,9 % (Р<0,05) та ліполітичної активності тканини підшлункової залози — на 20,7 %, (Р<0,05).
4. Встановлено, що адаптація гідролаз до ячмінно-бобового комбікорму з добавкою ферментного препарату “Ровабіо” забезпечувала вищу на 9,0 % (Р<0,05) перетравність сирого протеїну та на 10,0% (Р<0,01) перетравність сирої клітковини в організмі курей.
5. Адаптивний вплив препарату “Натуфос” у складі ячмінно-бобового комбікорму характеризується підвищенням активності лужної і кислої фосфатаз вмісту 12-палої кишки курей на 13,9 % (Р<0,05), слизової оболонки 12-палої кишки відповідно на — 62,5 % (Р<0,001) і 15,6 % (Р<0,05), дипептидаз вмісту 12-палої кишки — на 32,3 % (Р<0,01), протеїназ слизової оболонки 12-палої кишки — на 34,9 % (Р<0,001) та амілази тканини підшлункової залози — на 28,4 % (Р<0,025).
6. Заміна в стандартному комбікормі курей 2 % кормових дріжджів на біомасу дріжджівPhaffia rhodozyma підвищує протеїназну активність тканини підшлункової залози на 31,3 % (Р<0,025) та дипептидазну слизової оболонки 12-палої кишки — на 35,0 % (Р<0,001), амілолітичну вмісту і тканини слизової оболонки 12-палої кишки та тканини підшлункової залози відповідно — на 56,7 %, 82,7 % (Р<0,001), 43,9 % (Р<0,01). При цьому встановлено на 25,0 % (Р<0,05) вищу активність лужної фосфатази вмісту 12-палої кишки та на 31,8 % (Р<0,025) тканини підшлункової залози курей.
7. Адаптація гідролаз за введення курям Т-2 токсину проявляється вірогідним зниженням протеїназної активності у всіх тканинах органів травлення, (окрім слизової оболонки 12-палої та порожньої кишок на 10-ту добу досліду), амілолітичної та ліполітичної активності у слизовій оболонці проксимального відділу тонких кишок більше, ніж дистального та підвищенням активності лужної фосфатази тканини печінки протягом усього дослідного періоду.
Публікації автора:
1. Пасічна Ю. Я. Активність гідролітичних ферментів в тканинах курей при додаванні до ячмінно-бобового комбікорму ферментного препарату “Ровабіо” / Юліана Пасічна, Володимир Стояновський // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2005. — Вип. 6, № 1. — С. 120—125.
(Дисертант брала участь у проведенні досліду, визначенніактивності ферментів тканин органів травлення, узагальненні результатів дослідження і написанні статті).
2. Вплив біомаси дріжджів Phaffia rhodozyma на рівень засвоєння поживних речовин раціону / Ю. Я. Пасічна, Г. М. Стояновська, Л. В. Андреєва, А. В. Гунчак // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2005. — Вип. 6, № 3. — С. 288—293.
(Дисертант брала участь у проведенні досліду, визначенніактивності ферментів тканин органів травлення, статистичному опрацюванні результатів і написанні статті).
3. Вплив Т-2 токсину на активність протеїназ і вміст білка в тканинах шлунково-кишкового тракту курей-несучок та ефект гепаренолу на цьому фоні / Ю. Я. Пасічна, В. Г. Стояновський, Г. І. Коцюмбас, О. М. Щебентовська // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Гжицького. — Львів, 2006. — Т. 8, № 4 (31), Ч. 2. — С. 277—283.
(Дисертант брала участь у проведенні досліду, визначенніактивності ферментів тканин органів травлення, узагальненні результатів дослідження і написанні статті).
4. Пасічна Ю. Я. Активність гідролітичних ферментів вмісту і тканин травного тракту курей при згодовуванні ячмінно-бобово-ріпакового комбікорму / Ю. Я. Пасічна // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2006. — Вип. 7, № 1, 2. — С. 277—281.
5. Пасічна Ю. Я. Вплив складу раціону на розщеплення поживних речовин в шлунково-кишковому тракті курей / Ю. Я. Пасічна, А. В. Гунчак, Г. М. Стояновська // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Гжицького. — Львів, 2006. — Т. 8, № 2 (29), Ч. 2. — С. 114—120.
(Дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз результатів, написання статті).
6. Пасічна Ю. Я. Вплив ферментного препарату фітази в складі ячмінно-бобового комбікорму на активність гідролітичних ферментів у травному тракті курей-несучок / Ю. Я. Пасічна // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2007. — Вип. 8, № 1, 2. — С. 96—100.
7. Пасічна Ю. Я. Динаміка змін активності гідролітичних ферментів у тонкій кишці курей у процесі адаптації до кормових чинників / Юліана Пасічна, Володимир Стояновський // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2008. — Вип. 9, № 1, 2. — С. 53—57.
(Дисертант брала участь у проведенні досліду, визначенніактивності ферментів тканин органів травлення, статистичному опрацюванні результатів і написанні статті).
8. Пасічна Ю.Я. Гідролази тканин травного тракту курей при згодовуванні комбікормів різного складу / Пасічна Юліана, Стояновський Володимир // Матеріали ІX Українського біохімічного з’їзду 24-27 жовтня 2006 р.: тези доп. — Х., 2006. — Т. 1. — С. 161.
(Дисертант брала участь у проведенні досліду, визначенніактивності ферментів тканин органів травлення, узагальненні результатів дослідження і написанні статті).